Test 26 základních desek pro socket 754 a 939 - poslední výkřik, I. část

Základní desky pro platformu AMD se sockety 754 a 939 pomalu, ale jistě vyklízejí pozice nově příchozímu socketu AM2. Socket 754 je na tom oproti socketu 939 o něco lépe, přežije o fous déle. Desky i procesory pro tuto patici jsou velmi levné a přitom dostatečně výkonné. V této části vám nabízíme srovnání 9 základních desek vhodných zejména pro Semprony.

Má to ještě smysl?

Nemá cenu zastírat, že má tato platforma nejlepší léta za sebou. Test těchto základních desek vyšel v Computeru 7/06. Není to tak dlouho, aby nebyl stále aktuální. Většinu desek z testu v obchodech stále seženete, a to za velmi výhodné ceny. Ty jsou aktualizované, odpovídají stavu k 28. červnu 2006.

Využijete je i v případě, že máte dostatečně výkonnou grafickou kartu pro AGP a s propadem cen procesorů AMD pomýšlíte na upgrade. Ideálně se hodí pro kancelářské počítače. Kombinace uvedených desek a procesoru Sempron 2800+ vyjde na méně než čtyři tisíce korun, a to je z hlediska poměru výkon/cena stále jedno z těch lepších řešení. V neposlední řadě je pozitivem těchto desek možnost osazení staršími DDR I pamětmi, na nichž se dá taky nějaká ta koruna ušetřit.

Během přepisování testu jsem váhal, zda zařadit všechny otestovatné modely, nebo vynechat ty nedostupné. Nakonec jsem se rozhodl zveřejnit všechny; testy jsou hotové a byla by škoda je vynechat. Může se stát, že na ně narazíte při nákupu z druhé ruky - jednou z takových  desek může být velmi oblíbená a kvalitní DFI LanParty Ultra nF3 250 Gb s AGP 8× slotem.

Připraven je i test základních desek pro socket 939. U nich je situace ještě horší, neboť AMD, na rozdíl od levnějších Sempronů pro socket 754, které tu s námi ještě nějaký pátek pobudou, s dodávkami Athlonů 64 pro s939 končí. Znamená to, že za nějakou dobu seženete jen dražší a výkonnější modely, jejichž nákup se nevyplatí. Ale klesající zájem o desky pro tuto platformu musí nutně znamenat pád jejich cen. Vzhledem k tomu, že ještě před dvěma měsíci šlo o špičkovou technologii a nejvyšší segment trhu se nemusíte bát, že by počítače postavené na s939 rychle zastaraly. Nové Athlony pro socket AM2 doznaly minimálních změn, a jsou jen pokračováním doposud zřejmě nejúspěšnějšího procesoru od firmy AMD.

Posledním velkým pozitivem starších desek jsou odladěné BIOSy a vychytané mouchy. Nenarazíte na problémy, které většinou provázejí zavádění novějších technologií. K deskám existuje spousta návodů, postupů, mají odladěnější ovladače a dotazů i odpovědí na provoz těchto desek jsou plná fóra. V případě nákupu žhavých novinek člověk většinou musí střílet naslepo, na některé problémy se přijde až po delším používání (typickým příkladem je problém SATA diskového řadiče nForce4 v kombinaci s některými disky). Máte tedy výhodu, víte, co vás může potkat.

Procesory AMD se stále mohou pochlubit lepšími výsledky ve hrách a nižší spotřebou. Semprony a Athlony do Socketu 754 mají pouze jednokanálový přístup do paměti, což se negativně podepisuje na její propustnosti. Rozdíl ale není tak výrazný, jako u platformy Intel. Socket 939 má nejen duální řadič paměti, ale také zvýšenou frekvenci Hypertransportu z 800 na 1 000 MHz.

Platforma AMD dosahuje v současné době výborných výsledků díky paměťovému řadiči přímo v procesoru a také nízkým latencím pamětí DDR. Z tohoto pohledu je použití pamětí DDR2, které mají mnohem větší latence, u nově představené patice AM2 krokem zpět a nynějším uživatelům se to může jevit jako krok nesmyslný. Vývoj pamětí DDR ale končí, zatímco DDR2 je paměť s novým designem a dalším vývojem před sebou. Testy základních desek a procesorů s paticí AM2 ukázaly, že při použití pamětí DDR2/800 jsou výkonnostní výsledky obou patic velmi podobné.

V čele pelotonu nVidia

Největší vliv na výkon a výbavu základní desky má jednoznačně čipová sada. Nejvýkonnější sadou pro Socket 939 zůstane nVidia nForce4 Ultra, SLI či nová SLI X16, která má pro grafické karty ve SLI až 32 linek PCIe – ovšem za cenu snížení frekvence Hypertransportu na 800 MHz. Velký rival firmy nVidia, společnost ATI, využívá čipovou sadu Xpress 3200 – je výkonnější než předchozí Xpress 200P a má vylepšenou technologii CrossFire 2.0. Ta již nepotřebuje externí propojení ani Master kartu, která se u některých sérií velmi špatně sháněla. Z ostatních výrobců za zmínku určitě stojí čipová sada ULi M1697 s režimem SLI nebo VIA K8T890. Ta je ale kombinována se zastaralým jižním můstkem VIA VT8237 se dvěma SATA porty a 100Mb/s síťovým kodekem.

Mezi deskami s integrovanými grafikami patří opět prvenství čipové sadě nVidia, která se může pochlubit nejen vyšším výkonem, ale také výbavou. U Socketu 754 se nejčastěji setkáte s výkonnými čipovými sadami nVidia nForce4-4X a GeForce 6100. Jižní můstek nForce 410/430 navíc obsahuje dva porty SATA s podporou NCQ a Hot Plug.

Nechci slevu zadarmo

Celkovou výbavou se od sebe jednotlivé desky liší nejvíce. Pokud vlastníte digitální kameru, hledejte rozhraní FireWire, pro velký počet externích zařízeních se zase hodí co nejvíce USB portů. Interní zařízení do slotů PCIe ×1, ×2 či ×4 bývají často velmi drahá a nedostupná, proto se dívejte po velkém počtu starších, ale nejrozšířenějších slotů PCI. Rychlostní rozdíl mezi specifikací SATA150 a SATA300 je u současných disků pouze minimální. Není také od věci, když deska bude podporovat nové diskové technologie (NCQ, Hot Plug, Staggered Spinup atd.). Možnost diskového pole RAID, stejně jako velký počet SATA konektorů se hodí, ale využije jej pouze malý okruh uživatelů. Spíše oceníte kvalitní zvukový výstup, který však mnoho desek nenabízí. Nejlepší jsou zvukové kodeky od firmy Creative. Ty jediné mohou zvukovým kartám směle konkurovat.

Uvažujete-li vážně o přetaktování, určitě oceníte široké možnosti nastavení BIOSu. Tento aspekt se bohužel před koupí zjišťuje velmi špatně. Obecně však platí, že ty nejlepší BIOSy mají desky z dílny Abit, DFI, Epox, Gigabyte a dražší modely od firem Asus nebo MSI.

1. Epox 8NPA SLI

Klepněte pro větší obrázek

Vítězem mezi základními deskami pro Socket 754 se stala tato zvláštní deska od firmy Epox. Obsahuje totiž čipovou sadu nVidia nForce4 SLI a dva PCIe ×16 sloty, což znamená, že zde můžete zapojit dvě grafické karty do režimu SLI. I na této desce Epox se setkáte s nesmyslným umístěním napájecích konektorů nad sloty PCIe. Na tyto konektory nemusí některé krátké kabely zdrojů vůbec dosáhnout, a navíc bude kabeláž bránit přístupu chladného vzduchu. Na desce nechybí SATA II konektory, tlačítka Power a Reset, stavový POST displej nebo deset portů USB. Až na nízký rozsah napětí procesoru nabízí BIOS téměř královské možnosti přetaktování.

Cena s DPH: 2600,- Kč

1. Epox 8NPA SLI
syntetický výkon

9,4

aplikační výkon

8,6

chlazení

5

BIOS

7,6

zvuk

8,4

vybavení

7,9

celkem

81%

Klepněte pro větší obrázek

výkon
režim SLI

možnosti BIOSu

   

Klepněte pro větší obrázek

umístění napájecích konektorů
hlučný větráček
chybí FireWire

 

 

2. Jetway 754GT6-P

Klepněte pro větší obrázek

Tato deska se může pochlubit největším počtem PCI slotů, pasivním chlazením s nízkou teplotou a navíc nejvýkonnějším grafickým jádrem v našem testu. Bohužel na ní naleznete pouhé dva konektory SATA II pro pevné disky. Tento počet však bude nenáročným uživatelům bohatě stačit. Důležitý je vysoký výkon této desky a výborné možnosti přetaktování. Navíc lze jak v BIOSu, tak pomocí dodávaného softwaru, plynule nebo automaticky (v závislosti na teplotě) regulovat otáčky ventilátorů. Za velmi nízkou cenu tak získáte kompletní řešení s grafickým jádrem. Budete se ale muset smířit s chybějícím DVI konektorem pro LCD panely, televizním výstupem či konektory FireWire.

Cena s DPH: 1 700,- Kč

2. Jetway 754GT6-P
syntetický výkon

8,9

aplikační výkon

8,6

chlazení

8

BIOS

6,5

zvuk

9,2

vybavení

6,9

celkem

78%

Klepněte pro větší obrázek možnosti BIOSu, výkon
integrované grafické jádro
počet PCI slotů
   
Klepněte pro větší obrázek chybí FireWire
chybí DVI a TV výstupy
pouze dva konektory SATA II

3. Gigabyte GA-K8N51GMF

Klepněte pro větší obrázek

Tato deska již tak velké možnosti BIOSu nemá, ale téměř za poloviční cenu, než Abit NV8, nabídne jeden z nejlepších integrovaných grafických kodeků, dva porty SATA II a dva FireWire. I tak ale umožňuje BIOS dosáhnout vcelku uspokojivého přetaktování. Bohužel na desce kvůli jejím velmi malým rozměrům naleznete pouze dva sloty PCI, z nichž jeden budete muset po osazení grafiky oželet. Problémem může být také vysoká teplota chladiče severního můstku při používání integrovaného grafického jádra. Při proudění vzduchu ve skříni bude tato teplota určitě podstatně nižší. Výkon této desky s čipovou sadou nVidia GeForce 6100 je více než uspokojivý.

Cena s DPH: 1 600,- Kč

5. Gigabyte GA-K8N51GMF
syntetický výkon

9,3

aplikační výkon

8,4

chlazení

7,8

BIOS

5,8

zvuk

6,6

vybavení

7,6

celkem

79%

 

Klepněte pro větší obrázek

cena, vysoký výkon
výbava
integrované grafické jádro
   

Klepněte pro větší obrázek

vyšší teplota chladiče
průměrné možnosti BIOSu
pouze dva PCI sloty

Témata článku: Slabá výbava, Výkřik, Použitý kodek, Bios, Nízká cena, Nízký výkon, Velký výkon, Desky, Deska, Vysoký výkon, Pomalé USB, Vysoká cena, Socket, Cena vysoký, Nízký počet, Nejvyšší segment, Základ, Rozšiřující konektor, Velký rival, Pomalý přenos, Základní možnost, Velký test, Small, Zak, FirewireJak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen