Test 21 počítačových reprosestav 5.1 a 2.1

Při práci s počítačem je kvalitní sestava reproduktorů téměř povinností. Bez ní si jen stěží do detailů vychutnáte zvuk, který nabízí moderní hry, nebo prostorové efekty při sledování filmů na DVD. Rovněž hudební fanoušci se dnes bez doprovodu „hrom bedny“, neboli subwooferu, takřka neobejdou.

Související odkazy

Slovník
dekodér
DVD
kodek
MP3

Katalog produktů
Reproduktory

Ještě nedávno byl zvukový projev počítače omezen jen na pípání systémového reproduktoru a ti z mála, kteří vlastnili zvukovou kartu v kombinaci s plastovými bedničkami, se právem cítili jako páni tvorstva. Další éru přestavovaly bedničky se zabudovaným jednoduchým zesilovačem, které umožňovaly podstatně hlasitější reprodukci. Reprodukce hlubších tónů však byla stále nedostatečná, a tak světlo světa spatřily sestavy se subwooferem. Zvuk rázem nabyl na objemu a s rozmachem multimédií v podobě přehrávání filmů na počítači už nic nebránilo tomu obklopit se zvukem jako v lepším kinosálu. Současné trendy tíhnou k digitálním formám přenosu a neustále přidávají další a další bedničky do počtu. Uvidíme, co bude za pár let. Podstatné je, že současná nabídka je dostatečně bohatá k tomu, aby si sestavu podle svých představ mohl vybrat každý.

Nezaplatíš – nevychutnáš

Než vyrazíte do obchodů, měli byste si ujasnit, k jakému účelu budete reproduktorovou sestavu využívat. Pro poslech hudby, která bude tvořit většinu všech aktivit, je celkem zbytečné zaměřit se na sestavy o více než třech bedničkách. Přestože i tyto sestavy lze většinou „přepnout“ pro stereo poslech, zbytečně se budete okrádat o místo okolo vašeho počítačového stolu a to už nemluvíme o ceně. Pokud jste si však oblíbili filmy na DVD a hodláte je přehrávat na počítači, bude sestava minimálně šesti bedniček nutností.

I zde platí, že výsledek bude roven vynaloženým financím. Nemůžete čekat, že levné plastové bedničky budou hrát stejně dobře jako kvalitně zpracované dřevěné reproduktory za dvojnásobnou cenu. Ušetřené peníze by vás mohly v budoucnu zbytečně mrzet. Pozornost byste měli věnovat také kvalitní zvukové kartě. Přestože současné integrované zvukovky na základní desce dokáží zprostředkovat vícekanálový zvuk, výsledek se v přímé konfrontaci s kvalitními zvukovými kartami nedá srovnat. Čestnými výjimkami jsou zvukové kodeky splňující standard Intel HD Audio.

Nástrahy jsou všude

Při výběru vhodné sestavy mějte na paměti také prostor, ve kterém se budete oddávat hudebním radovánkám. Výkonově nadprůměrná sestava bude v malé místnosti zbytečným luxusem, který nejenže nevyužijete, ale budete jím zbytečně dráždit sousedy.

Při výběru sestavy není od věci si ji nechat předvést. Častým neduhem levnější sestav totiž bývá slyšitelný šum, který produkují reproduktory ihned po zapnutí. Věřte, že není nic nepříjemnějšího, než když vám tiché pasáže písně nebo klidné části filmu podkresluje monotónní šum nebo dokonce brukot subwooferu, u kterého se jaksi pozapomnělo vhodně oddělit napájecí část od signálové. Nenechte se však úplně odradit – v této kategorii mírně šumí téměř všechny sestavy. Pokud však tento šum není příliš patrný ve vzdálenosti větší jak metr od nejbližšího reproduktoru, nepředstavuje závažnější problém. Pokud však šum v této vzdálenosti uslyšíte, je pouze na vás, zda uspořené peníze uznáte jako adekvátní vůči pořízené kvalitě.

Není výkon jako výkon

O kvalitě sestavy nevypovídá pouze výkon reproduktorů, který mnozí neseriózní výrobci uvádějí dokonce pouze ve formátu P.M.P.O., jenž má malou vypovídající hodnotu, ale hlavně materiál a objem bedýnek. Fyzikální zákony jsou totiž neúprosné. K zamezení vibrací a zpětných zvukových vln je nutné, aby materiál bedýnek byl velmi pevný. U této kategorie je dnes téměř jedno, zda se jedná o plast nebo dřevo; technologie pokračuje mílovými kroky a i plastové bedýnky nabízejí kvalitní reprodukci. I když nutno uznat, že zvuk z dřevěných bedýnek je specifický a barevnější než u plastu.

Výhodou vyspělejších sestav je přítomnost digitálních dekodérů DD nebo DTS . Zbavíte se tak mimo jiné několika drátů, které nahradí jeden optický nebo koaxiální kabel. Nutností je ale zvuková karta s digitálním výstupem. Proto většinou sestavy nabízejí kromě digitálního i tradiční a hojně používaný analogový vstup. Sestavu nabízející pouze digitální vstup, bychom ostatně doporučili jen nadšencům, kteří vědí co dělají. Ostatní, nechť se ještě chvíli spoléhají také na analogový vstup, který mnohdy využijí podstatně více. Většina zvukových karet totiž digitální výstup stále neobsahuje a pokud hodláte kromě počítače připojovat i něco jiného jako MP3 přehrávač, televizi nebo levný DVD přehrávač, zbyly by vám jen oči pro pláč.

Každý do svého chlívečku

Pro správný poslech je nutné umístit všechny reproduktory na optimální pozici. Přední reproduktory by měly být ve výšce uší; u zadních to tak důležité není. Přední pravý a levý reproduktor umístěte tak, aby z vašeho pohledu svíraly úhel 45–60°. Poslechové místo by mělo být dále, než bude vzdálenost mezi předními reproduktory. Přední centrální reproduktor patří co nejblíže k obrazovce, nejlépe mírně za oba přední reproduktory. Se subwooferem si starosti nedělejte. Není směrově rozpoznatelný, a tudíž je takřka jedno, kam jej umístíte. Pokud jej umístíte do rohu místnosti, můžete očekávat hlasitější basy. Neměl by však být přitisknut ke zdi.

Zda si vyberete soustavu 2.1 nebo 5.1, necháváme samozřejmě na vás. Vybírejte ale pečlivě – uši máte jen jedny a navíc je neošálíte.

Reproduktory do testu zapůjčili

Creative: Creative, eXtraPoint (225 576 468) • Genius: 100Mega Distribution (548 220 077) • Hercules: Guillemot (251 510 018) • Kinyo: AAC-Czech (234 646 377) • LC Power: All Electronics (543 249 077) • Logitech: eXtraPoint, LogitechMercury: AT Computers (596 253 111) • ModeCom: Asbis (272 117 111) • Ntech: AAC-Czech • Ozaki: Abacus Computer (595 630 366) • RedStar: Starcom International (596 614 750) • TEAC: Elap (548 427 711) • Trust: AT Computers • US Blaster: All Electronics

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 5/05.

Témata článku: Sestavy, Ostatní přístroje, Netradiční vzhled, Test, Hutný zvuk, Atmosféra, Herní scéna, Množství detailů, Poslech, Base, Subwoofery, Jednotlivé satelity, Hercules, Přirozené prostředí, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Digitální vstup, Váha, Plastové provedení, Hraní, Alive, Ovládání, Detail, Levý reproduktor, Efekt, Membrána25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Fotografie měsíce: Předpověď, Na petlici, Život na hraně a další

Fotografie měsíce: Předpověď, Na petlici, Život na hraně a další

Výběr snímků měsíce dubna má společného jmenovatele v chápání hranic. V dynamicky se měnícím světě, chceme a potřebujeme sami pro sebe vnímat pevnost či tekutost, ostrost či tupost, rovnováhu nebo bouřlivý var.

Michal Černý
Kultura