Tesla | Automobily | Autonomní vůz

Tesla vyhodila zaměstnance, který na YouTube ukázal, jak autopilot narazil do patníku

Tesla vyhodila zaměstnance, který na YouTube ukázal, jak autopilot narazil do patníku

Automobilka Tesla propustila zaměstnance, který na svém YouTube kanále AI Addict opakovaně publikoval záběry z testování beta verze systému autonomního řízení (Full Self-Driving; FSD). Poslední kapkou bylo video, na kterém jeho Model 3 narazil do patníku.

John Bernal uvedl, že před propuštěním mu jeho nadřízení ústně sdělili, že „porušil politiku společnosti Tesla“ a že jeho kanál na YouTube představuje „střet zájmů“. V písemném oznámení o rozvázání pracovního poměru však důvod jeho propuštění uveden nebyl.

Tesla narazila do patníku

Ačkoli má kanál AI Addict jen 12,5 tisíce odběratelů, devět minut dlouhé video vidělo více než 200 tisíc diváků. Ke střetu se zeleno-bílým patníkem dochází v jeho první třetině (konkrétně v čase 3:29) v okamžiku, kdy Tesla odbočuje na křižovatce vpravo. Následky kolize byly relativně malé – zahrnovaly ohnutý patník a lehce odřený nárazník.

Nutno konstatovat, že publikované video rozhodně nepředstavuje systém autonomního řízení v nejlepším světle. Kromě již zmíněného incidentu si Tesla počíná značně neohrabaně i na několika dalších místech. Její řidič musel zasáhnout do řízení například v okamžiku, kdy se vůz hodlal po odbočení vydat po tramvajových kolejích.

Nadřízení se na Bernala obrátili již dříve – poté, co v březnu 2021 zveřejnil jiné video s řadou záběrů, na nichž Tesla v autonomním módu málem kolidovala s několika chodci a cyklisty. Také v tomto případě byla ve voze nainstalována beta verze softwaru FSD.

Bernal uvedl, že se ho po publikaci videa nadřízení snažili odradit od toho, aby v budoucnu zveřejňoval jakýkoli negativní nebo kritický obsah, který se týká beta verze systému Full Self-Driving. Uspořádali s ním na toto téma videokonferenci, ale nikdy mu nic nedali písemně.

Recenzovat ano, ale ne negativně

Zásady společnosti Tesla týkající se sociálních médií zaměstnancům nezakazují veřejnou kritiku produktů, ale říkají, že firma „spoléhá na zdravý rozum a dobrý úsudek svých zaměstnanců, že se do aktivit na sociálních médiích zapojí odpovědně“.

Kromě propuštění z firmy byl Bernalovi také zrušen přístup k programu beta testování softwaru FSD. Ten poskytuje zákazníkům, jež si zaplatí pokročilý asistenční software (k nelibosti mnoha jej Tesla označuje jako „Full Self Driving“), přístup k experimentálním aktualizacím.

Tesla uvádí, že k beta testování na veřejných komunikacích se přihlásilo přibližně 60 tisíc zákazníků, kteří jí poskytují neocenitelné údaje pro zdokonalování softwaru. Doslova jedním dechem pak zdůrazňuje, že od spuštění programu FSD Beta nedošlo k žádné nehodě ani zranění.

Diskuze (51) Další článek: Třeba nás čeká další století páry. Firma slibuje neomezený zdroj energie, stačí provrtat se do hloubky 20 km

Témata článku: Software, YouTube, Elektromobily, Tesla Motors, Tesla, Automobily, Autonomní vůz, Full Self Driving, Beta verze, Beta, Patník, Autopilot, Full Self-Driving, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows