Tesla vydala aktualizaci pro první fázi řízení bez řidiče

Tesla Motors včera vypustila softwarovou aktualizaci pro elektromobily Model S, která umožňuje automatické řízení, byť zatím jen v omezených případech.

V posledních letech se děje obrovský vývoj v oblasti senzorů a umělé inteligence, s čímž souvisí i pokrok systémů, které dokáží řídit vozidla a další formy prostředků po běžných silnicích. Nejdále je v této oblasti Google, který už najezdil přes milion kilometrů v Kalifornii, zahrnující jak dálnice, tak i složitější městské části.

Objevily se informace o testování automatického řízení pro kamiony a nedávno také taxi bez řidiče, které se začnou v Japonsku testovat už příští rok a finální nasazení se očekává kolem roku 2020. Pokud jste si ale mysleli, že auta bez řidiče jsou ještě daleko, Tesla ukazuje, že přechod bude postupný. Rozhodně nelze čekat, že budou klasická auta a najednou auta bez řidiče.

Model S a Software 7.0

Elektromobily Tesla Model S asi není nutné blíže představovat. Tesla Motors už od října roku 2014 umožňuje si při koupi připlatit za balík se senzory, u vyšších konfigurací je tato výbava v ceně.

Celou dobu sice byly senzory téměř nevyužité, ale vzhledem k tomu, že je Tesla Motors vlastně i technologickou společností, nelze se diviti tomu, že už v této době dokáže přes internet aktualizovat software ve svých elektromobilech. Nedávno se například objevila aktualizace, která zlepšila zrychlení vozidla díky optimalizaci rozložení výkonu mezi přední a zadní elektromotor.

Klepněte pro větší obrázek
Předností Tesla Model S je velký displej a integrovaný počítač s operačním systémem a připojením na internet

S dlouho očekávanou aktualizací verze 7 pro Model S ale přichází podpora pro automatické řízení, které sice ještě neumí nahradit člověka, ale v mnoha oblastech už rozhodně ano.

Podporované elektromobily Tesla Model S mají několik typů senzorů – přední radar s velkým dosahem před vozidlo a ultrazvukové senzory po obvodu automobilu s nižším dosahem. Na přední i zadní části je k dispozici běžná kamera s rozpoznáváním a nechybí integrovaný GPS senzor. Díky tomu má systém k dispozici jak dostatečný výhled situace před vozidlem, tak i stav v nejbližším okolí vozidla.

Automatické parkování

Asi nejjednodušší dovedností, která už je poměrně rozšířená i u jiných automobilů, je automatické parkování. Senzory dokáží vyhodnotit, zda se vozidlo vejde do mezery, přičemž zatím je podporováno pouze podélné parkování.

Klepněte pro větší obrázek
Stačí spustit parkování a o nic už se nemusíte starat

Oproti současným systémům ale Tesla Model S dokáže zaparkovat kompletně automaticky, bez nutnost regulovat plyn a podobně. Prostě přijedete k místu, zapnete přes dotykový displej automatické parkování a o nic jiného už se nemusíte starat. Systém automaticky řídí zatáčení, plyn i směr jízdy.

Automatická detekce okolní kolize

Senzory jsou umístěné okolo celého vozidla, takže neustále snímají všechny okolní objekty kolem vozidla. Díky tomu dokáží řidiče včas upozornit, pokud se typicky nějaké vozidlo objeví příliš blízko (měří přesnou vzdálenost). Typické použití je pro oblasti, kam řidič příliš dobře nevidí – zadní část auta a strany.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka detekce případné kolize

Automatické řízení zatím v „betaverzi“

Podobně jako třeba u snímání hlasu a odpovídání dotazů, takový software vlastně není nikdy dokončen, protože se neustále vylepšuje a rozšiřuje své schopnosti. Automatické řízení  rámci verze 7.0 je tak zatím určeno hlavně pro dálnice a jednodušší silnice.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka toho, co řidič může vidět na displeji palubní desky

Systém automaticky sleduje čáry i pozici na silnici, vozidla před ním i okolo a také rychlostní značky. Automatické řízení zahrnuje i brzdu, která už dříve sloužila jako poslední záchrana při blížící se kolizi, teď je ale využívána i jako součást řízení bez řidiče.

Současná verze zatím neumí snímat semafory a je prezentována jako asistent. Dle pokynů Tesly také musí zůstat řidič v pozoru, sledovat situaci a mít ruce na volantu. Je to samozřejmě ochrana proti případným problémům s legislativou, která ještě automatické řízení nepovoluje. Systém sice dokáže v jednoduchých situacích řídit sám, jakmile se ale dostane do složitější situace, kterou vyhodnotí jako méně jasnou, nutí řidičem zvukovým signálem i upozorněním na displeji k opětovnému držení volantu. Pokud se tak nestane, raději pomalu bezpečně zastaví s aktivací výstražných světel. Přítomnost rukou na volantu je detekována citlivě pomocí pohybu, takže jakmile uchopíte volat a trochu s ním pohnete, automatické řízení se okamžitě vypne.

Aby automatická jízda byla pohodlná, je systém schopen i automaticky přejíždět mezi pruhy. I v tomto případě je ale nutná součinnost – řidič musí sám dát signál o změně směru a systém potom ve vhodnou chvíli sám plynule změní pruh.

Částečně řídí i ve městě

Dle prvních ohlasů je systém sice primárně navržen na dálnice a jednoduší silnice, ale funguje relativně dobře i ve městě. Je ale nutné počítat s tím, že bude mnohem častěji vyžadována interakce samotného řidiče a jeho ruce na volantu.

Klepněte pro větší obrázek
Co všechno sledují senzory?

Tesla tuto verzi automatického řízení označuje jako „Level 2“ (druhý stupeň), což znamená, že řidič musí stále dávat pozor při jízdě a systém občas dokáže automatický a „chvilkově“ nahradit řízení. V případě třetího stupně by už měly být schopnosti natolik dobré, že systém zvládne většinu úkolů zcela sám a jen občas bude vyžadován zásah samotného řidiče.

Čtvrtý stupeň už je považován za takřka finální, který ukazuje například Google, tedy zcela automatická jízda bez nutnosti vůbec zasahovat do řízení. Současný druhý stupeň pro Model S tak stále nechává zodpovědnost na řidiče, protože systém ještě neumí reagovat na semafory, značky zastavení nebo okolní chodce.

Tesla ale uvedla, že bude systém samozřejmě dále vylepšovat a softwarově aktualizovat, takže se nakonec naučí i zmíněné chybějící části v podobě čtení všech dopravních značek nebo semaforů.

Hromadný sběr dat a rychlé učení

Spustit systém už v této verzi má své výhody – je možné automaticky a zdarma sbírat obrovské množství dat, díky internetu přímo ve vozidle je i rychle nahrávat do cloudu, vyhodnotiti a pak zase dostat do všech vozů. Právě díky tomu je možné očekávat rychlé zlepšování a optimalizace schopnosti řídit zcela bez řidiče a i v náročných úsecích a situacích.

Klepněte pro větší obrázek
Elektromobil Tesla Model S

Podle Elona Muska, šéfa Tesla Motors, budou mít zcela automatický systém řízení bez lidského řidiče hotový do tří let, ale bude vyžadovat ještě trochu pokročilejší hardware, než je v současných elektromobilech Model S.

Video

Podívejte se, jak systém funguje v reálném nasazení. Jak je vidět, je to pro řidiče nejprve trochu nezvyk a nedůvěra.

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Elon Musk, Tesla Motors, Automobily, Elektromobily, Přední část, Videos, Model Tesla, Auto GPS, Palubní systém, Ultrazvukový senzor, Současná verze, Tesla Model 3, Silnice, Fáze, Elektromobil, Tesla, Vozidlo, První ohlasa, Volanty, Běžná kamera, Tesla S, Motors, Poslední záchrana

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Zocharcarnajev 16. 10. 2015 19:28:09
    hlavně to upozorní když přejedete z pruhu do pruhu nečekaně, upozorní to...
  • Th3_Truth 16. 10. 2015 15:56:55
    Bez keců o nenutnosti představovat Teslu a s dojmy z jízdy:...
  • Vulcik 16. 10. 2015 15:51:25
    Super. Nic z toho ale neni zadna revoluce. Napriklad aktualni Skoda Superb...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 55

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky