Tesla vydala aktualizaci pro první fázi řízení bez řidiče

Tesla Motors včera vypustila softwarovou aktualizaci pro elektromobily Model S, která umožňuje automatické řízení, byť zatím jen v omezených případech.

V posledních letech se děje obrovský vývoj v oblasti senzorů a umělé inteligence, s čímž souvisí i pokrok systémů, které dokáží řídit vozidla a další formy prostředků po běžných silnicích. Nejdále je v této oblasti Google, který už najezdil přes milion kilometrů v Kalifornii, zahrnující jak dálnice, tak i složitější městské části.

Objevily se informace o testování automatického řízení pro kamiony a nedávno také taxi bez řidiče, které se začnou v Japonsku testovat už příští rok a finální nasazení se očekává kolem roku 2020. Pokud jste si ale mysleli, že auta bez řidiče jsou ještě daleko, Tesla ukazuje, že přechod bude postupný. Rozhodně nelze čekat, že budou klasická auta a najednou auta bez řidiče.

Model S a Software 7.0

Elektromobily Tesla Model S asi není nutné blíže představovat. Tesla Motors už od října roku 2014 umožňuje si při koupi připlatit za balík se senzory, u vyšších konfigurací je tato výbava v ceně.

Celou dobu sice byly senzory téměř nevyužité, ale vzhledem k tomu, že je Tesla Motors vlastně i technologickou společností, nelze se diviti tomu, že už v této době dokáže přes internet aktualizovat software ve svých elektromobilech. Nedávno se například objevila aktualizace, která zlepšila zrychlení vozidla díky optimalizaci rozložení výkonu mezi přední a zadní elektromotor.

Klepněte pro větší obrázek
Předností Tesla Model S je velký displej a integrovaný počítač s operačním systémem a připojením na internet

S dlouho očekávanou aktualizací verze 7 pro Model S ale přichází podpora pro automatické řízení, které sice ještě neumí nahradit člověka, ale v mnoha oblastech už rozhodně ano.

Podporované elektromobily Tesla Model S mají několik typů senzorů – přední radar s velkým dosahem před vozidlo a ultrazvukové senzory po obvodu automobilu s nižším dosahem. Na přední i zadní části je k dispozici běžná kamera s rozpoznáváním a nechybí integrovaný GPS senzor. Díky tomu má systém k dispozici jak dostatečný výhled situace před vozidlem, tak i stav v nejbližším okolí vozidla.

Automatické parkování

Asi nejjednodušší dovedností, která už je poměrně rozšířená i u jiných automobilů, je automatické parkování. Senzory dokáží vyhodnotit, zda se vozidlo vejde do mezery, přičemž zatím je podporováno pouze podélné parkování.

Klepněte pro větší obrázek
Stačí spustit parkování a o nic už se nemusíte starat

Oproti současným systémům ale Tesla Model S dokáže zaparkovat kompletně automaticky, bez nutnost regulovat plyn a podobně. Prostě přijedete k místu, zapnete přes dotykový displej automatické parkování a o nic jiného už se nemusíte starat. Systém automaticky řídí zatáčení, plyn i směr jízdy.

Automatická detekce okolní kolize

Senzory jsou umístěné okolo celého vozidla, takže neustále snímají všechny okolní objekty kolem vozidla. Díky tomu dokáží řidiče včas upozornit, pokud se typicky nějaké vozidlo objeví příliš blízko (měří přesnou vzdálenost). Typické použití je pro oblasti, kam řidič příliš dobře nevidí – zadní část auta a strany.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka detekce případné kolize

Automatické řízení zatím v „betaverzi“

Podobně jako třeba u snímání hlasu a odpovídání dotazů, takový software vlastně není nikdy dokončen, protože se neustále vylepšuje a rozšiřuje své schopnosti. Automatické řízení  rámci verze 7.0 je tak zatím určeno hlavně pro dálnice a jednodušší silnice.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka toho, co řidič může vidět na displeji palubní desky

Systém automaticky sleduje čáry i pozici na silnici, vozidla před ním i okolo a také rychlostní značky. Automatické řízení zahrnuje i brzdu, která už dříve sloužila jako poslední záchrana při blížící se kolizi, teď je ale využívána i jako součást řízení bez řidiče.

Současná verze zatím neumí snímat semafory a je prezentována jako asistent. Dle pokynů Tesly také musí zůstat řidič v pozoru, sledovat situaci a mít ruce na volantu. Je to samozřejmě ochrana proti případným problémům s legislativou, která ještě automatické řízení nepovoluje. Systém sice dokáže v jednoduchých situacích řídit sám, jakmile se ale dostane do složitější situace, kterou vyhodnotí jako méně jasnou, nutí řidičem zvukovým signálem i upozorněním na displeji k opětovnému držení volantu. Pokud se tak nestane, raději pomalu bezpečně zastaví s aktivací výstražných světel. Přítomnost rukou na volantu je detekována citlivě pomocí pohybu, takže jakmile uchopíte volat a trochu s ním pohnete, automatické řízení se okamžitě vypne.

Aby automatická jízda byla pohodlná, je systém schopen i automaticky přejíždět mezi pruhy. I v tomto případě je ale nutná součinnost – řidič musí sám dát signál o změně směru a systém potom ve vhodnou chvíli sám plynule změní pruh.

Částečně řídí i ve městě

Dle prvních ohlasů je systém sice primárně navržen na dálnice a jednoduší silnice, ale funguje relativně dobře i ve městě. Je ale nutné počítat s tím, že bude mnohem častěji vyžadována interakce samotného řidiče a jeho ruce na volantu.

Klepněte pro větší obrázek
Co všechno sledují senzory?

Tesla tuto verzi automatického řízení označuje jako „Level 2“ (druhý stupeň), což znamená, že řidič musí stále dávat pozor při jízdě a systém občas dokáže automatický a „chvilkově“ nahradit řízení. V případě třetího stupně by už měly být schopnosti natolik dobré, že systém zvládne většinu úkolů zcela sám a jen občas bude vyžadován zásah samotného řidiče.

Čtvrtý stupeň už je považován za takřka finální, který ukazuje například Google, tedy zcela automatická jízda bez nutnosti vůbec zasahovat do řízení. Současný druhý stupeň pro Model S tak stále nechává zodpovědnost na řidiče, protože systém ještě neumí reagovat na semafory, značky zastavení nebo okolní chodce.

Tesla ale uvedla, že bude systém samozřejmě dále vylepšovat a softwarově aktualizovat, takže se nakonec naučí i zmíněné chybějící části v podobě čtení všech dopravních značek nebo semaforů.

Hromadný sběr dat a rychlé učení

Spustit systém už v této verzi má své výhody – je možné automaticky a zdarma sbírat obrovské množství dat, díky internetu přímo ve vozidle je i rychle nahrávat do cloudu, vyhodnotiti a pak zase dostat do všech vozů. Právě díky tomu je možné očekávat rychlé zlepšování a optimalizace schopnosti řídit zcela bez řidiče a i v náročných úsecích a situacích.

Klepněte pro větší obrázek
Elektromobil Tesla Model S

Podle Elona Muska, šéfa Tesla Motors, budou mít zcela automatický systém řízení bez lidského řidiče hotový do tří let, ale bude vyžadovat ještě trochu pokročilejší hardware, než je v současných elektromobilech Model S.

Video

Podívejte se, jak systém funguje v reálném nasazení. Jak je vidět, je to pro řidiče nejprve trochu nezvyk a nedůvěra.

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Tesla Motors, Automobily, Elon Musk, Elektromobily, Rychlé učení, Běžná kamera, Okolní objekt, Tesla Model 3, Tesla S, GPS na kolo, Kolize, Současná značka, Přední část, Velký dosah, Tesla Model X, Ultrazvukový senzor, Silnice, Případný problém, Poslední záchrana, Okolí vozidla, Elektromobil, Tesla Model S, První ohlasy

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 19

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji