Tesla Motors | Baterie | recyklace

Tesla „těží“ nikl a kobalt. Ze starých baterií recykluje až 92 % materiálu

Tesla zveřejnila podrobnosti o rozsáhlém programu pro recyklaci baterií. Tvrdí přitom, že svým jedinečným procesem dokáže získat zpět přibližně 92 % materiálů z vysloužilých bateriových článků.

Elektromobily mají nespornou výhodu, pokud jde o vypouštěné emise do ovzduší. Odpůrci ale zmiňují ekologickou zátěž spojenou s výrobou baterií. Podle Tesly si ale málokdo uvědomuje, že automobilky se je snaží efektivně recyklovat.

Společnost Tesla již roky spolupracuje se společnostmi zabývajícími se získáváním materiálů z jejích baterií s ukončenou životností, čímž se snaží zátěž eliminovat. Pracuje ale také na vlastním unikátním systému recyklace baterií. Spolu s vydáním zprávy o ekologickém dopadu během roku 2020 zveřejnila i další informace o tomto úsilí.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 už úspěšně prošla první fází recyklace článků baterií při vlastním zpracování šrotu z výroby baterií i baterií s ukončenou životností. Cílem Tesly je vyvinout bezpečný recyklační proces s vysokou mírou využití, nízkými náklady a nízkým dopadem na životní prostředí. To jde ruku v ruce s úsporami, protože využití recyklovaného materiálu je levnější než nákup nového.

Paradoxně se tak Tesla stala „výrobcem“ niklu, kobaltu a dalších surovin. Jen je místo dolů těží z použitých baterií. V roce 2020 tak získala na 1 300 tun niklu, 400 tun mědi a 80 tun kobaltu. Ve výsledku dokáže obnovit více jak 92 % surovin obsažených v každé baterii.

Diskuze (13) Další článek: Naprostá spoušť. Podívejte se na čerstvé letecké snímky obcí před a po průchodu tornáda

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,