Tesla

Tesla potvrdila slabé čtvrtletí. Investory uklidnil až levný elektromobil, do továren ještě letos nastoupí roboti

Slabé prodeje z prvního čtvrtletí 2024 reportovala Tesla už začátkem dubna, teď přidává hospodářské výsledky. Ani v tomto ohledu se nedařilo.

  • Tržby se propadly o 9 %, nejvíce od roku 2012 (z 23,33 na 21,3 miliardy dolarů)
  • Příjmy z prodeje samotných automobilů poklesly o 13 %
  • Čistý zisk dosáhl 1,13 miliardy dolarů, což znamená propad o 55 %. To je větší pokles než na počátku koronavirové pandemie v roce 2020

Akcie přesto poskočily vzhůru – zejména protože Elon Musk oznámil, že Tesla urychlí vývoj dostupných elektromobilů. Dosud se mluvilo o druhé polovině roku 2025, nyní Musk uvedl, že jejich výroba začne „na začátku roku 2025, pokud ne už v závěru tohoto roku“. Automobilka uvedla, že své vozy zlevní na klíčových trzích, mimo jiné v USA, v Číně a Evropě. Mezi novými modely by měl být také cenově dostupný vůz, který Tesla již delší dobu slibuje. Hovoří se o vozu Model 2 s cenovkou kolem 25 tisíc dolarů. V plánu je také update Modelu Y, což je celosvětově nejprodávanější auto roku 2023.

Musk prohlásil, že Tesla dokáže výrobu dostupného elektromobilu zajistit na svých stávajících linkách. Stávající továrny prý dokážou zvládnout navýšení výroby o více než polovinu díky zvýšení efektivity. Teprve poté Tesla přistoupí k výstavbě nových linek. S efektivitou souvisí také nedávno oznámené propouštění – to má roční náklady snížit o více než miliardu dolarů

Robotaxi a robot Optimus

Jistě pomohly i velmi pozitivní reakce na FSD – systém autonomního řízení, který Tesla v posledních týdnech posunula do výrazně vylepšené verze. Podrobněji jsme o FSD psali zde:

Musk natolik věří kvalitám FSD, že zkoumá možnosti licencovat systém dalším automobilkám. Při konferenčním hovoru s investory potvrdil, že jedná s jednou velkou automobilkou a je šance, že do konce roku podepíše smlouvu s ní a snad i dalšími. S FSD souvisí také premiéra Robotaxi (nebo také cyber cab, jak jej Musk při hovoru jednou označil), která je oznámená na 8. srpna.

Slibně zní také zpráva o startu stavby továrny specializované na elektrický tahač Tesla Semi. První kusy mají vyjet koncem roku 2025. K futuristickým projektům, kterým Musk věští velkou budoucnost, patří robot Optimus. Prý ještě letos začne plnit první úkoly v továrnách Tesly, k prvním externím zákazníkům se dostane v roce 2025.

Diskuze (15) Další článek: Musk chystá XTV. Nemá nic společného s Xaverem, bude to konkurence pro YouTube

Témata článku: , , , ,