Tesla, Kodak a spoutaný dynamit

Tento týden si můžeme zavzpomínat na slavného vynálezce Nikolu Teslu, stejně tak na George Eastmana, zakladatele Kodaku.
Tesla, Kodak a spoutaný dynamit

Tesla nikoli o televizorech

Desátý červencový den si můžeme zavzpomínat na slavného srbsko-amerického vynálezce Nikolu Teslu, jenž se uvedeného data v roce 1856 narodil v malém městečku Smljan, které leží na území současného Chorvatska. Patří mezi významné vynálezce nejen devatenáctého či dvacátého století, ale celé vědecké historie vůbec.

Klepněte pro větší obrázek

Nikola Tesla (zdroj: NikolaTesla.com)

Podobně jako celá řada jiných úspěšných vědců, začal také Nikola Tesla svůj talent projevovat již v brzkém mládí, kdy louskal jednu knihu o fyzice za druhou. Jeho první výrazný boj přišel s dokončením středoškolských studií, kdy se potýkal s těžkou chorobou a nebylo vůbec jasné, zda přežije. Nakonec ale tento kritický okamžik zvládl a zahájil studium na vysoké škole.

V tomto bodě však přišla druhá rána. Na vysoké škole totiž Tesla neměl dostatek peněz, a také proto se později rozhodl pro přesun do Spojených států, kde se stal spolupracovníkem Thomase Edisona. Jejich zpočátku přátelské vztahy a pozdější názorové neshody se ale změnily v čistou nenávist a spolupráce tak měla rychlý konec.

Za celý svůj vědecky bohatý život Nikola Tesla vynalezl nepřeberné množství technologických řešení, případně zdokonalení současných zařízení. Vděčit mu tak můžeme za pokroky na poli střídavého proudu, vynález indukčního motoru, bezdrátový přenos nebo speciální vodní turbínu. Ucelený přehled a plné znění odpovídajících patentů můžete nalézt například na stránkách serveru Tesla.hu, ve formátu PDF pak také na Keelynet.com. Konec svého pestrého života slavný vynálezce strávil v New Yorku, kde v lednu roku 1943 zemřel.

Další informace:Teslův životopis na stránkách anglické Wikipedie.
A podobně také
v českém podání na serveru Velikáni.cz.

Eastmanův Kodak

Dne 12. července v roce 1854 se narodil Američan George Eastman, jehož jméno na první pohled nemusí být každému známé. Jinak tomu ale je v případě společnosti a fotoaparátů Kodak, které zná (alespoň podle jména) každý. Vztah mezi Eastmanem a Kodakem je prostý: Prvně jmenovaný založil uvedenou společnost a výrazně se také zasloužil o rozvoj fotografického průmyslu.

Klepněte pro větší obrázek

George Eastman (zdroj: UCSB)

Eastmanovým rodištěm se stal New York, jeho dětství a mládí přitom nebylo příliš šťastné. Ve věku čtrnácti let totiž musel zanechat středoškolských studií a starat se o rodinu po otcově smrti. V roce 1878 začal pracovat s fotografiemi, nadšení však utlumoval zdlouhavý proces jejich vlastní tvorby. Kromě toho se nechtěl smířit s cenou za snímek, která činila pět dolarů. Po několika více či méně úspěšných experimentech si v roce 1880 nechal patentovat citlivou emulzi suchých desek.

V osmdesátých letech devatenáctého století pak světu představil svůj další revoluční vynález v podobě fotografického filmu, což odstartovalo hromadnou výrobu a prodej nových typů fotoaparátů Kodak. Popularity své i svých fotoaparátů dosáhl také díky sugestivnímu výroku „Stiskněte spoušť, my zařídíme zbytek“. George Eastman zemřel 14. března roku 1932, nicméně společnost Kodak mohla z pevně vybudovaných základů a již v té době renomované značky úspěšně těžit i do budoucna.

Další informace:Eastmanův životopis v historickém okénku na webu společnosti Kodak.Česká verze v podání serveru Photorevue.cz.

Nobelův dynamit

Na řádcích jednotlivých kalendárií vám pravidelně představujeme různé laureáty Nobelovy ceny, a to v rozličných oborech. Neméně známý a slavný je ale samozřejmě také Alfred Nobel, sám otec této ceny, jehož závěť se stále poctivě plní. Na tento týden připadá výročí Nobelova největšího vynálezu, jelikož 14. července v roce 1867 představil svůj dynamit.

Poté, co mu výbuch v jeho továrně zabil bratra a čtyři další dělníky, přemýšlel Nobel o sestrojení další, avšak bezpečnější výbušniny. Hnacím motorem pro sestrojení dynamitu se mu tak stala hlavně tato událost z roku 1864. Nobel nakonec dokázal sílu nitroglycerinu spolehlivě „spoutat“. Především díky dynamitu a podnikatelskému umu se mu během života podařilo nastřádat obrovské bohatství, díky kterému poté mohl v závěti vznést požadavek na založení fondu pro každoroční odměňování dobře známou Nobelovou cenou.

Další informace:Informace o Nobelově ceně na českém serveru Converter.cz
A
ze stejného serveru také Nobelova česká biografie.

Diskuze (8) Další článek: Svět podle Apple: Parallels a porušení LGPL

Témata článku: Kodak, Vodní verze, Celá studie, Nobel, Tesla, Thomas Edison, George, Vynález, 19. století, Tesla S, Kritický okamžik, Edison, Česká Wikipedie, Choroba, Známý fyzik, Srbsko, Kate, Vodní zdroje, Rychlý konec, Nikola Tesla, Životopis


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 97

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 52

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji