Tesla Energy: chytré baterie pro domácnosti i podniky

Elon Musk pokračuje ve svém plánu na posunu naší civilizace na pokročilejší úroveň a v rámci Tesla Energy představuje první produkty – chytré velkokapacitní baterie Powerwall a Powerpack.

Po PayPalu, SolarCity, SpaceX a elektromobilu Tesla pokračuje Elon Musk ve svém plánu na posunutí fungování základních kamenů naší civilizace na další úroveň. Mezi základní parametry pokročilosti patří způsob a efektivita, jakou se vyrábí energie, která je potřeba pro vše.

Klepněte pro větší obrázek

Jak se Elon Musk zmínil, dostat naší civilizaci na další planetu jako „zálohu“, je nutnost pro případ nějaké katastrofy. Využití obnovitelných zdrojů a snížení oxidu uhličitého na naší zatím jediné použitelné planetě je kritické pro lokální přežití.

Klepněte pro větší obrázek
Nebezepečný růst oxidu uhličitého

Solární články už jsou dnes poměrně efektivní a cenově dostupné a jak Musk říká, „byla by hloupost nevyužívat ten fúzní reaktor zdarma, který máme na obloze (Slunce) a který generuje neuvěřitelné množství energie“.

Klepněte pro větší obrázek
Průběh potřeby energie vs. dostupnost Slunce

Slunce ale nesvítí pořád, takže se nelze spolehnout pouze na přímou elektrickou energii ze solárních článků v reálném čase, je potřeba energii efektivně ukládat na později.

Problém s ukládáním energie ze Slunce

Elon Musk v prezentaci ukázal, jaké je současné rozložení obnovitelných zdrojů v USA a jak je vidět, energie ze Slunce tvoří zatím bohužel stále malou část.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl různých obnovitelných zdrojů energie v USA

Na pokrytí veškeré energetické potřeby USA by přitom stačila jen velmi malá plocha z celého území USA, která navíc nemusí být nově zastavěná. Solární panely totiž mohou být na střechách již současných domů, takže nezaberou další plochu jako jiné systémy a nevyžadují rozsáhlé územní konstrukce.

Klepněte pro větší obrázek
Plocha nutná pro solární články, které obstarají veškerou potřebnou energii pro USA

Množství energie ze Slunce se ale mění v průběhu dne a v noci samozřejmě není vůbec. Vzhledem k tomu, že existují konkrétní špičky ve spotřebě a pochopitelně i nutnost fungovat v noci či při špatném počasí, je to problém, který je nutné vyřešit.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl plochy, kterou by potřebovaly baterie

Řešením jsou samozřejmě vyrovnávací baterie, které budou efektivně ukládat energii ze solárních článků na pozdější použití, když Slunce nesvítí nebo je špatné počasí. V prezentaci ukazuje, jak malé množství plochy pro baterie by bylo potřeba vůči ploše solárních panelů. V rámci mapy je to takřka pouhý pixel. Hodnoty se týkají pouze USA. Tolik by stačilo, abychom nepotřebovali energii z fosilních paliv.

Klepněte pro větší obrázek
Získat, uložit a využít - takový je jednoduchý princip využití energie ze Slunce

Současné baterie jsou ale hrozné, drahé, neefektivní, zkrátka nepříliš použitelné ve velkém měřítku. A právě proto Tesla Energy uvádí Powerwall.

Tesla Energy: Powerwall

Něco jako iPhone mezi domácími bateriemi – to je Powerwall. Elegantní design, který je dostupný v několika barvách. Powerwall lze umístit na zeď, takže nezabere další místo v domě a funguje jednoduše a rovnou z krabice.

Klepněte pro větší obrázek

K dispozici jsou zatím dvě verze – s kapacitou 7 kWh (3 000 dolarů) a větší 10 kWh, která stojí 3 500 dolarů (přibližně 90 000 Kč s DPH). Jedná se o „domácí“ modely, kterých lze ale paralelně spojit až devět najednou a získat tak možnost uložení až 90 kWh.

Parametry Powerwall

 • Technologie baterie: Li-Ion
 • Chlazení: kapalné s kontrolou teploty (jako u vozidel Tesla), -20 až 43 stupňů Celsia
 • Kapacita: 7 kWh nebo 10 kWh
 • Efektivita: 92 % (DC)
 • Výkon: 2 kW, špičkově 3,3 kW
 • Napětí: 350 V až 450 V
 • Proud: 5,8 A, špičkově 8,6 A
 • Rozměry, hmotnost: 130 × 86 × 18 cm, 100 kg
 • Kompatibilita: jednofázová i třífázová síť, vnitřní i venkovní instalace
 • Záruka: 10 let
 • Cena: 3 000 dolarů (7 kWh), 3 500 dolarů (10 kWh)

Powerwal umožňuje ve spojení se solárními články být i zcela odstřižen mimo hlavní Klepněte pro větší obrázekenergetickou síť a být tak soběstačný. To se hodí i pro oblasti, kde přípojka není dostupná. Podle vyjádření trvá samotná instalaci přibližně hodinu odborným pracovníkem.

Tesla Energy dává na baterii velmi slušnou záruku deseti let a objednávat lze už dnes. První dodávky budou realizované do tří měsíců. Množství bude omezené do doby, než Tesla dostaví první GigaFactory v Nevadě.

Co ale podniky, továrny, datacentra a další formy, které potřebují více energie? Pro ty je připraven větší PowerPack

Tesla Energy: Powerpack

Odlišný design s většími rozměry a nekonečné škálování kapacity – to je Powerpack se základní kapacitou 100 kWh. S tímto systémem není problém se dostat i do řešení s kapacitou v oblasti GWh a výše.

Klepněte pro větší obrázek
Tesla Energy Powerpack s kapacitou 100 kWh

Už v této chvíli má Tesla Energy domluvenou instalaci Powerpacku pro několik velkých zákazníků (včetně Amazonu), dokonce už implementuje řešení s kapacitou 250 MWh.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Překvapením bylo, že celá budova a vše v ní na prezentaci bylo napájeno z baterií Powerpack. A jak Elon Musk skvěle dodal – veškerá energie v této budově je uložené „Slunce“.

Realizovatelný přechod

Jaké by byly potřeby v rámci škálování tohoto řešení? Pro celé USA (16 000 GWh) by bylo zapotřebí 160 milionů Powerpacků. 900 milionů Powerpacků obstará 90 000 GWh a všechna elektrická energie na planetě Zemi tak může být z energie Slunce (solární články).

Klepněte pro větší obrázek

Pokud bychom chtěli veškerou energii i veškerou dopravu a ohřev přepnout na energii ze solárních článků, bylo by nutné 200 000 GWh a tedy dvě miliardy Powerpacků.

I když to vypadá jako velké číslo, není tomu tak. Momentálně je dle vyjádření na silnicích přibližně dvě miliardy vozidel a kamionů a každých 20 let dojde k jejich obnově – každý rok se prodá sto milionů nových dopravních prostředků. Je to tedy realizovatelný plán s rozmachem „produktu“ v rámci celé planety.

Klepněte pro větší obrázek
Tesla GigaFactory na výrobu baterií

Tesla má v plánu stavět další GigaFactory a doufá, že se do podobné výstavby pustí i další. Elon Musk se to snaží podpořit i tím, že postupně uvolňuje patenty na baterie i samotnou GigaFactory jako open source. První GigaFactory v Nevadě by měla zvládnout vyrábět každý rok baterie s kapacitou 50 GWh. To stačí třeba pro 500 000 elektromobilů Tesla a navíc je celá továrna provozována efektivně i ze solárních panelů a baterií. GigaFactory je tak sám o sobě produkt.

Klepněte pro větší obrázek
Elon Musk chce společně zvrátit budoucnost

Hlavním cílem je zvrátit budoucnost a zastavit růst oxidu uhličitého a jak Elon Musk dodal, tohle je jediné funkční a realizovatelné řešení, o kterém ví.

Video

Diskuze (183) Další článek: Zprávy Živě: Microsoft Build a rekordní Apple

Témata článku: Technologie, Hardware, Elektromobily, Tesla Motors, Elon Musk, Automobily, Baterie, Neuvěřitelné množství, BAT, Reaktor, MWh, Energy, Celá budova, Oxid, Dostupná baterie, První elektromobil, Tesla S, Pokročilost, Domácnost, Powerpack, Podnik, Kapalné palivo, Obnovitelné zdroje, Velký zákazník, DOM

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5