Tesla Motors

Tesla čelí vyšetřování FBI. Měla lhát o produkci vozů Model 3

Vyšetřování ze strany FBI začal čelit výrobce elektromobilů Tesla. Agenti zjišťují, zda firma neuváděla nesprávné informace o produkci svých vozů Model 3 a tím nelhala investorům o svém byznysu. Čísla o vyrobených kusech měla být oproti realitě nadhodnocena.

Informoval o tom The Wall Street Journal, který cituje zdroje obeznámené s vyšetřováním. Vyšetřovatelé podle serveru teprve případ otevírají, sbírají materiály a začínají s výslechy bývalých zaměstnanců firmy, které žádají o výpovědi v kriminálním vyšetřování.

Agenti mají analyzovat informace sahající až do začátku roku 2017, kdy Tesla poprvé začala veřejně o plánované produkci Modelu 3 mluvit. FBI zejména zajímají zprávy firmy o produkci elektromobilu versus počet vozidel, které skutečně vytvořila. Šéf firmy Elon Musk totiž počátkem roku 2017 mluvil o velice ambiciózních plánech na výrobu nového vozidla. Podle jeho slov z července měla být firma schopná vytvořit 20 tisíc kusů Modelu 3 do prosince 2017.

Jak si vede Model 3 v crash testech?

Jenže realita byla taková, že produkce se zpožďovala a firma zvládla loni vytvořit jen 2 700 kusů Modelu 3. K plánované metě 5000 kusů za týden se dostala až v červnu 2018 a od té doby výroba zase padá. FBI se tak rozhodla rozdíl mezi tvrzením a realitou prověřit.

Mluvčí Tesly serveru potvrdil, že americké ministerstvo spravedlnosti zaslalo firmě žádost o poskytnutí dokumentů o produkci Modelu 3. Žádné oficiální předvolání nebo žádost o výpověď ale zatím údajně nepřišla.

Zástupce Tesly také uvedl, že když firma produkci Modelu 3 oznamovala, dala jasně najevo, že to bude složité a svou roli bude hrát štěstí a akceschopnost dodavatelů. Na neočekávané problémy pak firma skutečně narazila, takže původní výrobní plán se naplnil až o půl roku později.

Diskuze (114) Další článek: Stanovit globální pravidla pro provoz automobilů bez řidiče by vůbec nebylo jednoduché

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,