Tesco v Anglii špehuje kupující žiletek

Společnost Tesco Stores testuje v jednom svém obchodě v Británii sledování pohybu zboží pomocí RFID čipů. Oficiální stanovisko hovoří o získávání informací, reálné využití směřuje proti zlodějům.
Představitelé společnosti Tesco přiznali pro list The Guardian, že ve svém supermarketu v Cambridge testují technologii, která umožňuje sledovat zákazníky kupující určité produkty. Jedním z takových produktů jsou náhradní čepelky pro holící strojky. Každý, kdo vezme balení žiletek ze stojanu, je vyfotografován. Kameru aktivuje RFID čip umístěný do balení. Další kamera je aktivována, když označený výrobek opouští prostor pokladen. Porovnáním dvou snímků a údajů z pokladny lze zjistit, zda zákazník za žiletky zaplatil či nikoli. Použití této technologie vyvolalo námitky ze strany obhájců práva na soukromí.

Mluvčí společnosti Tesco komentoval celou záležitost s tím, že zákazníci vědí o přítomnosti průmyslových kamer v objektu. Navíc zdůrazňoval, že technologie RFID je používána pro sledování pohybu zboží a ne pro bezpečnostní účely. Naproti tomu vedoucí cambridgeského obchodu již fotografie získané tímto systémem poskytl policii jako důkazní materiál proti chyceným zlodějům.

Technologie RFID čipů schopných pomocí radiových vln komunikovat s okolím na vzdálenost několika metrů je v poslední době stále více diskutovaná. Využívat jí budou Evropské bankovky vyšších hodnot a také nová generace cestovních dokladů občanů EU.

Technologii vítají i obchodníci, časem by měla nahradit dnes používané čárové kódy, oproti kterým má RFID řadu výhod – obsáhne větší objem dat, je možné jej snímat na větší vzdálenost a navíc, jak příklad z Tesca ukazuje, umí vysláním impulsu i manipulovat s elektronickými přístroji. Obchodníci vidí hlavní využití technologie ve sledování pohybu zboží od výrobce ke spotřebiteli včetně automatické kontroly doby trvanlivosti a podobně.

RFID čipy však ukrývají i jisté riziko spojené s možností sledovat čip i po té, co jím označený výrobek opustí obchod. Se začleněním čipů přímo do výrobku, například do tkaniny oblečení, je tento problém ještě zřetelnější. Osoba, která zakoupí předmět obsahující RFID čip může být poměrně snadno sledována. Výrobci RFID čipů kontrují, že čip může být vyřazen z provozu vymazáním obsažených údajů podobně, jako jsou dnes po zaplacení odstraňovány magnetické ochrany CD nebo videokazet.

Diskuze (30) Další článek: Google zlepšuje hledání ve zprávách

Témata článku: Anglie, Technologie RFID, Kup, RFID, The Guardian, Guardian, Bezpečnostní účel, Cambridge, Tesco, Evropská záležitost, Supermarket, Bezpečnostní kamera


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji