Tesco v Anglii špehuje kupující žiletek

Společnost Tesco Stores testuje v jednom svém obchodě v Británii sledování pohybu zboží pomocí RFID čipů. Oficiální stanovisko hovoří o získávání informací, reálné využití směřuje proti zlodějům.
Představitelé společnosti Tesco přiznali pro list The Guardian, že ve svém supermarketu v Cambridge testují technologii, která umožňuje sledovat zákazníky kupující určité produkty. Jedním z takových produktů jsou náhradní čepelky pro holící strojky. Každý, kdo vezme balení žiletek ze stojanu, je vyfotografován. Kameru aktivuje RFID čip umístěný do balení. Další kamera je aktivována, když označený výrobek opouští prostor pokladen. Porovnáním dvou snímků a údajů z pokladny lze zjistit, zda zákazník za žiletky zaplatil či nikoli. Použití této technologie vyvolalo námitky ze strany obhájců práva na soukromí.

Mluvčí společnosti Tesco komentoval celou záležitost s tím, že zákazníci vědí o přítomnosti průmyslových kamer v objektu. Navíc zdůrazňoval, že technologie RFID je používána pro sledování pohybu zboží a ne pro bezpečnostní účely. Naproti tomu vedoucí cambridgeského obchodu již fotografie získané tímto systémem poskytl policii jako důkazní materiál proti chyceným zlodějům.

Technologie RFID čipů schopných pomocí radiových vln komunikovat s okolím na vzdálenost několika metrů je v poslední době stále více diskutovaná. Využívat jí budou Evropské bankovky vyšších hodnot a také nová generace cestovních dokladů občanů EU.

Technologii vítají i obchodníci, časem by měla nahradit dnes používané čárové kódy, oproti kterým má RFID řadu výhod – obsáhne větší objem dat, je možné jej snímat na větší vzdálenost a navíc, jak příklad z Tesca ukazuje, umí vysláním impulsu i manipulovat s elektronickými přístroji. Obchodníci vidí hlavní využití technologie ve sledování pohybu zboží od výrobce ke spotřebiteli včetně automatické kontroly doby trvanlivosti a podobně.

RFID čipy však ukrývají i jisté riziko spojené s možností sledovat čip i po té, co jím označený výrobek opustí obchod. Se začleněním čipů přímo do výrobku, například do tkaniny oblečení, je tento problém ještě zřetelnější. Osoba, která zakoupí předmět obsahující RFID čip může být poměrně snadno sledována. Výrobci RFID čipů kontrují, že čip může být vyřazen z provozu vymazáním obsažených údajů podobně, jako jsou dnes po zaplacení odstraňovány magnetické ochrany CD nebo videokazet.

Diskuze (30) Další článek: Google zlepšuje hledání ve zprávách

Témata článku: Evropská záležitost, Cambridge, RFID, Technologie RFID, Anglie, Bezpečnostní kamera, Supermarket, The Guardian, Tesco, Bezpečnostní účel, Guardian

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů