Tesco v Anglii špehuje kupující žiletek

Společnost Tesco Stores testuje v jednom svém obchodě v Británii sledování pohybu zboží pomocí RFID čipů. Oficiální stanovisko hovoří o získávání informací, reálné využití směřuje proti zlodějům.
Tesco v Anglii špehuje kupující žiletek
Představitelé společnosti Tesco přiznali pro list The Guardian, že ve svém supermarketu v Cambridge testují technologii, která umožňuje sledovat zákazníky kupující určité produkty. Jedním z takových produktů jsou náhradní čepelky pro holící strojky. Každý, kdo vezme balení žiletek ze stojanu, je vyfotografován. Kameru aktivuje RFID čip umístěný do balení. Další kamera je aktivována, když označený výrobek opouští prostor pokladen. Porovnáním dvou snímků a údajů z pokladny lze zjistit, zda zákazník za žiletky zaplatil či nikoli. Použití této technologie vyvolalo námitky ze strany obhájců práva na soukromí.

Mluvčí společnosti Tesco komentoval celou záležitost s tím, že zákazníci vědí o přítomnosti průmyslových kamer v objektu. Navíc zdůrazňoval, že technologie RFID je používána pro sledování pohybu zboží a ne pro bezpečnostní účely. Naproti tomu vedoucí cambridgeského obchodu již fotografie získané tímto systémem poskytl policii jako důkazní materiál proti chyceným zlodějům.

Technologie RFID čipů schopných pomocí radiových vln komunikovat s okolím na vzdálenost několika metrů je v poslední době stále více diskutovaná. Využívat jí budou Evropské bankovky vyšších hodnot a také nová generace cestovních dokladů občanů EU.

Technologii vítají i obchodníci, časem by měla nahradit dnes používané čárové kódy, oproti kterým má RFID řadu výhod – obsáhne větší objem dat, je možné jej snímat na větší vzdálenost a navíc, jak příklad z Tesca ukazuje, umí vysláním impulsu i manipulovat s elektronickými přístroji. Obchodníci vidí hlavní využití technologie ve sledování pohybu zboží od výrobce ke spotřebiteli včetně automatické kontroly doby trvanlivosti a podobně.

RFID čipy však ukrývají i jisté riziko spojené s možností sledovat čip i po té, co jím označený výrobek opustí obchod. Se začleněním čipů přímo do výrobku, například do tkaniny oblečení, je tento problém ještě zřetelnější. Osoba, která zakoupí předmět obsahující RFID čip může být poměrně snadno sledována. Výrobci RFID čipů kontrují, že čip může být vyřazen z provozu vymazáním obsažených údajů podobně, jako jsou dnes po zaplacení odstraňovány magnetické ochrany CD nebo videokazet.

Témata článku: Cambridge, Guardian, RFID, Supermarket, Tesco, The Guardian, Bezpečnostní kamera, Evropská záležitost, Anglie, Technologie RFID, Bezpečnostní účel

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tomasgn 27. 7. 2003 12:34:49
    nikdo by je nezivil, proc taky? at klidne chcipnou
  • Martin 24. 7. 2003 11:29:12

    Jasně, že na celý obchoďák by to s dnešní technikou bylo náročné, ale...

  • dygot 24. 7. 2003 10:32:09
    Hm, jestli by to mělo být na každém zboží v Tescu a každýho kdo na to...
Určitě si přečtěte

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí