Terratec Cinergy 2400i DT - dva digitální tunery pro PCI Express

Digitální vysílání nás, chtě nechtě, zanedlouho nemine. Každému, kdo digitální tuner dosud nevlastní, asi už prolétla hlavou myšlenka na jeho pořízení. Přestože má spousta lidí ve svém počítači PCI Express už nějaký ten pátek, karet, které se do něj dají osadit, je stále menší než malé množství. Testovaný Terratec Cinergy 2400i DT MCE Edition je v tomto směru výjimkou.

To pravé pro domácí kino

Další přírůstek do rozsáhlé nabídky digitálních tunerů přichází z dílny společnosti Terratec. A nutno zdůraznit, že se jedná o tuner v mnoha ohledech výjimečný. První odlišností je přechod z klasického PCI na moderní slot PCI Express (×1, ×4 nebo ×16). Druhou zvláštností je osazení dvěma DVB-T tunery. Dva nezávislé tunery (s jedním společným anténním vstupem) umožňují pohodlné sledování libovolného digitálního vysílání při současném nahrávání jiné stanice. Samozřejmě je též možné s odpovídajícím softwarem současné sledování dvou odlišných stanic. Tento tuner se zkrátka chová tak, jako kdybyste je v počítači měli dva.

Kartu nabízí výrobce ve dvou provedeních, a to pod označením Cinergy 2400i DT a Cinergy 2400i DT MCE, přičemž druhý, testovaný, model se oproti prvnímu (a dražšímu) liší chybějícím dálkovým ovladačem a ovládacím softwarem Cyberlink PowerCinema 4.5. Na přiloženém CD jsme tedy našli jen univerzální BDA ovladače a software na přehrávání DVD Cyberlink PowerDVD 6.0.

Klepněte pro větší obrázek

 

Předurčen pro Windows MCE 
Verdikt

Cinergy 2400i DT MCE je kvalitní televizní karta do PCIe slotu se dvěma DVB-T tunery bez dálkového ovládání a softwaru určená především do multimediálních počítačů s Windows MCE 2005 či jiných HTPC řešení s vlastním ovladačem. Pro počítačové domácí kino najdete lepší a spolehlivější tuner jen těžko.

funkce (24 %) 9/10
ovládací aplikace/dálkové ovládání (16 %) 7/10
lokalizace (8 %) 6/10
EPG (8 %) 7/10
příjem (8 %) 7/10
spolupráce s alternativním softwarem (16 %) 7/10
cena (20 %) 7/10
celkem 79%

Tuner bez ovládacího softwaru a dálkového ovladače je pro běžné účely sice téměř nepoužitelný, nicméně přídavek MCE v názvu naznačuje, že je určen zejména pro systém Windows XP Media Center Edition 2005, ve kterém nic navíc vlastně nepotřebujete. Samozřejmě za předpokladu, že již vlastníte certifikované dálkové ovládání pro Windows MCE. V opačném případě si lze dálkové ovládání přímo k tomuto tuneru za 30 EUR dokoupit nebo zvolit kterékoliv jiné vyhovující Windows MCE.

Zprovoznit Cinergy 2400i ve Windows Media Center není (ostatně jako u všech tunerů pro tento systém certifikovaných) za normálních okolností složité. Je však třeba mít na paměti, že při nastavení oblasti na Českou republiku nic nenaladíte a řešením je nastavení výchozí země na Slovensko. Po naladění také musíte manuálně přiřadit televizní programy (EPG) k jednotlivým kanálům (podrobnější postup řešení najdete na stránkách Microsoftu). V další aktualizaci Windows MCE by měla být již tato chyba opravena.

Svižnost tuneru ve Windows MCE 2005 rozhodně neschází, přepínání kanálů trvá zhruba 1,5 s. Při současném nahrávání z jiného kanálu, je čas maximálně dvojnásobný.


S jiným softwarem nabízí více

Schopnosti tuneru samozřejmě určuje ovládací software a ve Windows MCE jste například ochuzeni o zobrazení Teletextu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 
Klepněte pro větší obrázek

Díky univerzálním BDA ovladačům však tuner zprovozníte i s většinou alternativních programů. Jeho bezchybnou funkčnost jsme též otestovali přímo v programech DVB Viewer, ProgDVB a ShowShifter.

Obslužný software Cyberlink PowerCinema u dražší verze funguje též spolehlivě a do jisté míry si je Windows MCE podobný. Lze v něm také navíc přehrávat filmy, poslouchat hudbu či prohlížet obrázky, avšak opět za cenu vysoké paměťové náročnosti. Na druhou stranu má jen malé možnosti nastavení a neporadí si ani s českými znaky v teletextu a EPG.

 

Terratec Cinergy 2400i DT MCE Edition
produkt TV karta se dvěma DVB-T tunery
do testu zapůjčil Abacus Computer
kontakt 595 630 366, www.abacus.cz
cena 2 830 Kč

Terratec Cinergy 2400i DT MCE Edition - parametry
tuner 2× Thomson
DVB-T Demodulátor Micronas DRX 3975D
teletext ano (dle softwaru)
analogový FM příjem ne
analogové TV vysílání ne
záznam vysílání ano (dle softwaru)
ukládání snímků (dle softwaru)
zobrazování titulků (888) v okně s obrazem (dle softwaru)
time-shift (dle softwaru)
integrovaná anténa ne
dálkové ovládání ne
vstupy 1× vstup pro TV anténu
podpora HDTV ne
rozhraní PCIe (×1, ×4, ×16)
nutnost externího napájení ne
příslušenství CD s BDA ovladačem
dodávaný software CyberLink PowerDVD 6.0
doporučená konfigurace procesor 2 GHz, paměť 512 MB RAM, DirectX, Windows XP MCE 2005
podporované operační systémy Windows XP, Windows XP MCE

 

Klepněte pro větší obrázek 
PCIe
dva DVB-T tunery
univerzální ovladače
vhodné pro Windows MCE
   
Klepněte pro větší obrázek 
žádné přídavné vstupy
dražší verze pro jiný než MCE systém

 

 

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 12/06.

Témata článku: Software, Windows, Dálkové ovladače, DVB-T, Pohodlné sledování, TV Tuner, Teletext, Dálkový ovladač, Dálkové ovládání, Cyberlink, Obslužný software, Tunery, Tv vysílání, PCI Express, PCI

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 123

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje