Terminátor MSI K7T 266 Pro-R

Boj pokračuje - Intel útočí na poli procesorů svým Pantiem 4 a pamětmi RDRAM, AMD odpovídá Athlonem 4 jemuž kryjou záda paměti DDR (Double Data Rate) SDRAM. Poslední podpůrnou zbraní AMD v této bitvě jsou základní desky s čipovou sadou VIA KT266 a mezi těmito deskami se do útoku jako první vrhá MSI K7T 266 Pro. Dnes si proto uděláme "sborku - rozborku" tohoto typu, jež je ještě navíc vybaven řadičem UltraATA /100 RAID. Řízení letového provozu pro tentokráte obstará Athlon "C" 1000.

Terminátor MSI K7T 266 Pro-R

Tak na tuto základní desku jsem se moc těšil (maaamíííí já ji chci). Jedná se totiž nejen o jednu z prvních implementaci čipové sady VIA KT266 z nové řady "DDR" firmy VIA pro Socket A, ale deska je navíc "uvařená" pro pravé HW labužníky. Joro: paměti DDR SDRAM jsme si za těžké peníze pořídili do redakce již dříve, avšak dosud jsme pro ně nenalezli dostatečně důstojné místo (desky s čipsetem AMD760 dosud působí trochu syrově a nedořešeně).

Celá "rodina 266" pak bude zahrnovat i typy určené pro ostatní současné platformy procesorů (PX266 bude určen pro Pentia 4 - pokud VIA obdrží od Intelu licenci na sběrnici, Apollo Pro 266 pro procesory Pentium III). Společným jmenovatelem zde bude především podpora nových pamětí DDR (Double Data Rate) SDRAM. Ty nabízejí, ve srovnání s klasickými pamětmi PC133, teoreticky dvojnásobnou propustnost. Datová frekvence těchto pamětí je  až 266MHz (typ PC2100) - odtud tedy název celé rodiny. 

Dalším společným jmenovatelem bude způsob propojení mezi "severním" a "jižním" mostem. Zde se počítá s výkonnější sběrnici V-link - ta zdvojnásobuje přenosové pásmo - ve srovnání s řešením na bázi PCI. Obdobný problém řeší firma Intel architekturou zvanou AHA (Accelerated Hub Architecture) - i ta nabízí dvojnásobnou šířku pásma sběrnice PCI.

MSI K7T 266 Pro-R

Platforma: AMD, Socket A (426)
Kompatibilita: procesory AMD Duron, Athlon a Athlon 4 (Palomino)...
Externí frekvence CPU: 200 / 266MHz

Čipová sada / Northbridge:
VT8633 (KT266)
Southbridge: VT8233, Promise PDC20256R

Paměti:
DDR SDRAM PC1600, PC2100 (max. 3GB)

DIMM sloty: 3 DDR
AGP slot: 1, v2.0, režim AGP 1X až 4X
PCI sloty: 5, všechny Busmaster
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 1
USB: 4, vč. dodatečného panelu, siť PC-2-PC
Kanály ATA:
4 (UltraATA/100), z toho 2 RAID

Integrovaný zvuk:
ano, kodek ALC200
Integrovaná grafika: ne

Pokročilé ladění: nastavení FSB po 1MHz (100-120, 133-153MHz), změna násobitele, změna napětí CPU a čipsetu

Speciality: řadič IDE RAID 0/1/0+1, diody D-LED, AGP 4X Pro, LAN /modem wake-up, HW monitoring, PC-2-PC USB networking,  integrovaný beeper, utility 

Výrobce: www.msi.com.tw
Hlavní dodavatelé: Vikomt, Penta, Elko

Poznámka: mimo testovanou verzi "K7T 266 Pro-R" s řadičem RAID existují i provedení s integrovaným řadičem NEC USB 2.0 (480 Mb/s).

Insider - čipová sada KT266

Jak jsem již zmínil, klíčovou vlastností řady "266" od firmy VIA je podpora pamětí DDR (Double Data Rate) SDRAM, pamětí které přenášejí data na jak na vzestupné, tak i sestupné hraně každého cyklu MemCLK a tím teoreticky zdvojnásobují efektivní "datový takt".

Zajímavosti je, že memory controller této čipové sady dokáže řídit i klasické paměti SDRAM PC100 / PC133 což umožňuje navrhovat paměťově univerzálnější desky (testovaná deska však této možnosti nevyužívá :-( Čipset "obslouží" až 3GB paměti (4GB v případě tzv. registrovaných paměťových modulů).

Celková koncepce komunikace na desce vychází z nové architektury V-link.

Čip který řídí komunikaci mezi procesorem, pamětí a sběrnici AGP zvaný obecně Northbridge a čip zodpovědný za "vstupně/výstupní záležitostí" (jako jsou komunikační porty, řadiče IDE disků, sběrnice PCI, kodeky a USB) nazývaný Southbridge (viz. modrý "pavouk") jsou u této architektury propojeny sběrnici V-link o propustnosti 266MB/s (naznačeno oranžově).

Další vlastností KT266, běžnou u čipsetů VIA, je možnost asynchronní práce s pamětí. K dispozici je pak taktování HCLK (Host, CPU Clock) + / - 33MHz.

Northbridge VT8633 je navržen tak, aby umožňoval souběžné přístupy procesoru, karty AGP a sběrnice V-link k paměti.

Pojďme se však podívat na naši desku s čipsetem KT266 na palubě...

Témata článku: MSI, Základní otázka, Nejvýkonnější varianta, Transfer, Softwarová část, Monitoring, Apollo 11, Kabel, Instalační CD, Raid, Jednoduchý typ, Specifický test, Terminátor, Klasické USB, Wake, Side, Double, Independent, Whetstones, Modrý páv, Společný jmenovatel, Dálkové měření, Logic, Past, Pasta


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky