Terabitové rychlosti přicházejí

Zdá se vám rychlost přenosu dat v sítích Gigabit/s závratná? Držte se, jedeme z kopce. Přicházejí Terabity..
Jak je to dlouho, kdy jsme uznali rychlost přenosu dat řádově Gigabit/s za celkem ucházející? Neuplynul ani jeden rok a už se uvažuje o terabitových rychlostech. Jistě namítnete, že v Internetu se zdvojnásobuje poptávka po přenosové kapacitě každý rok nebo dokonce dvakrát za rok, a že už jsme si stačili zvyknout z prostředí Ethernetu na zajímavé rychlostní skoky (10-Mbit/s-Fast-Giga Ethernet), kam se ale toto vše hrabe na ohromný skok rychlosti z Giga na Tera. Je sice zřejmé, že terabitovou rychlost umožňuje kromě nových technologií použitých v síťových produktech hlavně optické vlákno jako přenosové médium, ale jak jinak chcete na trhu prorazit, než s rychlejším řešením? Zde je pár příkladů:Argon Networks nazývá svůj hybrid ATM switch/IP router jako GigaPacketNode. Jako hranici možností svého zařízení uvádí 160GB bit/sec.

Další firma Pluris nazývá sama sebe jako „terabit network systems company“

Její Terabit Network Router (TNR) může podporovat až 2048 linek o celkové rychlosti až 2,5Tbit/sec. TNR měl projít beta testováním na konci roku 1998.NEXABIT- její produkt NX64000 Multi-Terabit Switch/Router podporuje přepínání rychlostí 6.4Tbits/sec. Nexabit prohlašuje, že má svou novou progresivní technologii patentovanou, nepodařilo se jí však zatím uvést výrobek na trh do konce roku 1998, jak původně oznámila.

Živě komentuje: Těchto několik firem vyvinulo nové zajímavé způsoby paralelního směrování a přepínání paketů, takže se posunuly více než stonásobně za gigabitovou hranici, kterou můžeme najít v produktu Cisco 12000. Nedovedu si však představit Cisco a další světové špičky v síťových technologiích, že by ustrnuly a nepracovaly na podobných technologiích a řešeních.

Tržní mechanismus je neúprosný. Pokud se těmto firmám nepodaří uvést svůj nový produkt na trh dostatečně rychle a efektivně, mohou skončit v lepším případě, pokud mají své technologie alespoň něčím zajímavé, akvizicí Ciscem (u této firmy by to nebylo ostatně nic nového) nebo jinou podobnou mamutí firmou, v horším případě pak v propadlišti dějin, tak jako mnoho jiných před nimi. Mimochodem, vzpomínáte si ještě ze školy na označení vyšších řádů, které následují po tera? Peta a exa!

Váš názor Další článek: SPT Telecom, Bojkot II a Internet 99: nic pořádně, nic ke spokojenosti

Témata článku: Zajímavý trh, Switch, 2048, Tera, Přenosová rychlost, Beta testování, Nový rok, Ohromný skok, Nový Switch, Gigabitový ethernet, Zajímavý případ, Podobná technologie, Giga


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky