Terabitové rychlosti přicházejí

Zdá se vám rychlost přenosu dat v sítích Gigabit/s závratná? Držte se, jedeme z kopce. Přicházejí Terabity..
Jak je to dlouho, kdy jsme uznali rychlost přenosu dat řádově Gigabit/s za celkem ucházející? Neuplynul ani jeden rok a už se uvažuje o terabitových rychlostech. Jistě namítnete, že v Internetu se zdvojnásobuje poptávka po přenosové kapacitě každý rok nebo dokonce dvakrát za rok, a že už jsme si stačili zvyknout z prostředí Ethernetu na zajímavé rychlostní skoky (10-Mbit/s-Fast-Giga Ethernet), kam se ale toto vše hrabe na ohromný skok rychlosti z Giga na Tera. Je sice zřejmé, že terabitovou rychlost umožňuje kromě nových technologií použitých v síťových produktech hlavně optické vlákno jako přenosové médium, ale jak jinak chcete na trhu prorazit, než s rychlejším řešením? Zde je pár příkladů:Argon Networks nazývá svůj hybrid ATM switch/IP router jako GigaPacketNode. Jako hranici možností svého zařízení uvádí 160GB bit/sec.

Další firma Pluris nazývá sama sebe jako „terabit network systems company“

Její Terabit Network Router (TNR) může podporovat až 2048 linek o celkové rychlosti až 2,5Tbit/sec. TNR měl projít beta testováním na konci roku 1998.NEXABIT- její produkt NX64000 Multi-Terabit Switch/Router podporuje přepínání rychlostí 6.4Tbits/sec. Nexabit prohlašuje, že má svou novou progresivní technologii patentovanou, nepodařilo se jí však zatím uvést výrobek na trh do konce roku 1998, jak původně oznámila.

Živě komentuje: Těchto několik firem vyvinulo nové zajímavé způsoby paralelního směrování a přepínání paketů, takže se posunuly více než stonásobně za gigabitovou hranici, kterou můžeme najít v produktu Cisco 12000. Nedovedu si však představit Cisco a další světové špičky v síťových technologiích, že by ustrnuly a nepracovaly na podobných technologiích a řešeních.

Tržní mechanismus je neúprosný. Pokud se těmto firmám nepodaří uvést svůj nový produkt na trh dostatečně rychle a efektivně, mohou skončit v lepším případě, pokud mají své technologie alespoň něčím zajímavé, akvizicí Ciscem (u této firmy by to nebylo ostatně nic nového) nebo jinou podobnou mamutí firmou, v horším případě pak v propadlišti dějin, tak jako mnoho jiných před nimi. Mimochodem, vzpomínáte si ještě ze školy na označení vyšších řádů, které následují po tera? Peta a exa!

Váš názor Další článek: SPT Telecom, Bojkot II a Internet 99: nic pořádně, nic ke spokojenosti

Témata článku: Zajímavý případ, Nový rok, Podobná technologie, 2048, Beta testování, Přenosová rychlost, Switch, Tera, Gigabitový ethernet, Zajímavý trh, Giga, Ohromný skok, Nový Switch

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů