Elon Musk | Tesla Motors

Tequila od Tesly asi nebude. Mexičané nechtějí Muskovi udělit ochrannou známku

Když v říjnu Elon Musk na svém Twitteru letmo oznámil, že pracuje na vlastní tequile pod značkou Tesly, lidé po celém světě se okamžitě začali těšit, jak si domů koupí láhev agávové pálenky s logem populárního výrobce elektromobilů. Byl to pěkný sen. Celý projekt ale naráží na problémy - Muskovi se nedaří sehnat k lihovině ochranná známka, informuje agentura Reuters.

O tequile pod značkou Tesly toho moc známo není, jen, že po plamenometu jde o další šílený nápad, se kterým Musk přišel a který hodlá dotáhnout do konce. Alkoholický nápoj se má jmenovat Teslaquila, čímž přímo odkazuje na svou domovskou značku.

Proč by firma vyrábějící elektromobily měla vyrábět i tequilu, asi nemá cenu spekulovat, můžeme to brát třeba jako přípravu na svět samořídících aut a tudíž možnosti dát si skleničku za volantem. Nebo jako marketingový výstřelek, kterým skutečně je.

Muskovi se ale vyskytl problém, který nesouvisí asi s produkcí alkoholu, ani se samotnou firmu. Americký úřad pro patenty a ochranné známky mu jméno Teslaquila nechce zaregistrovat, protože se proti tomu ohradila mexická rada pro regulaci tequil (CRT).

Pro Mexičany je totiž tequila národní bohatství a produkci agávové pálenky berou smrtelně vážně. Jde navíc o chráněné slovo a Teslaquila jej až moc evokuje. Aby se navíc nápoj mohl jmenovat tequila, nebo nějak podobně, musí dodržovat přísná kritéria, která v současnosti Muskův zamýšlený nápoj nesplňuje - třeba výrobu v Mexiku.

A nejen, že by musela být vyrobena v Mexiku, ale dokonce v jednom z pěti konkrétních států Mexika. Americké zákony tato pravidla ctí a tequila prodávaná v USA musí splňovat přísná mexická pravidla. Je to podobné jako šampaňské ve Francii - také musí pocházet z regionu Champagne.

Musk tak má několik možností. Buď si výrobu úplně rozmyslí a žádná Teslaquila nebude. Nebo změní název a vznikne nějaký jiný alkohol. Může se také pořád rozhodnout podlehnout mexickým zákonům a vznikne skutečná tequila. I kdyby ale nakonec nic nevzniklo, pořád tu máme plamenomety nebo surfovací prkna.

Diskuze (4) Další článek: Lepší než všechny herní konzole: MSI Trident X je minipočítač s Core i7 a RTX 2080

Témata článku: Elon Musk, Tesla Motors, Twitter, USA, Francie, Mexiko, CRT, Ochranná známka, Pěkný sen, Tesla, Populární výrobce, Národní bohatství, Americký zákon, Nápoj, Samořídící auto, Alkoholický nápoj, Mexičan, Láhev, Champagne, Reuters, Celý svět, Americký úřad, Známka, Muskův


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 150

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 35

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 56Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů