Intel | Procesory | Přetaktování

Teplotu Intel Core i9-10900K lze snížit delidem. Riziko poškození je ale vyšší než u starších čipů

Pro pokročilejší přetaktování, kdy chcete snížit teploty procesoru co nejvíce, se převážně u procesorů Intel provádí takzvaný delid, kdy se použije nová teplovodivá pasta pod rozvaděčem tepla.

A protože nové desetijádro Intel Core i9-10900K trpí na poměrně vysoké teploty, které je problém uchladit i se základním vodním chlazením, připadá delid o to více v úvahu. Problém ale je, že podobně jako u Core i9-9900K už Intel používá pájený spoj. Po odlepení rozvaděče tepla nejde o vyčištění od původní pasty, ale doslova odškrábání india pomocí ostrého skalpelu. Během tohoto procesu může poměrně snadno čip prasknout, takže je nutné postupovat velmi opatrně.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání  teplot u procesoru Intel Core i9-10900K před a po delidu

Po odstranění india i z rozvaděče tepla se nanese teplovodivá pasta (ideálně tekutý kov) a výsledky se samozřejmě projeví. Jak ale naměřil známý derBauer, není to taková hitparáda, jako u starších čipů, kdy bylo možné touto metodou snížit teplotu třeba o 20 stupňů Celsia.

Dle měření na výkonném vodním chlazení se podařilo dostat teploty z původních v průměru asi 83 stupňů Celsia na hodnoty kolem 75 stupňů Celsia, tedy asi o 8 stupňů Celsia. Takový rozdíl nepřináší zas takové výhody při přetaktování, takže je otázkou, zda se zvýšené riziko vyplatí.

Diskuze (29) Další článek: ELONOVINKY: Dnes odstartuje Crew Dragon s lidskou posádkou

Témata článku: Hardware, Intel, Procesory, Čipy, Přetaktování, vodní chlazení, Teplota, Riziko poškození, Celsius, Čip, Riziko, Rozvaděč, Stupeň Celsia, Pasta, Tepl, Skalp, Vodní chlazení na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Realme má dvě levné novinky. I s cenou „pod pět“ dokáže nabídnout velkou baterii a 50Mpx fotoaparát

Realme má dvě levné novinky. I s cenou „pod pět“ dokáže nabídnout velkou baterii a 50Mpx fotoaparát

** Realme začalo v Česku nabízet dva levné telefony ** Realme C35 chce přímo konkurovat modelu Redmi 10 ** Realme C31 má ambice ještě nižší, zato o něco atraktivnější cenovku

Martin Chroust
UnisocNižší třída
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows