Intel | Procesory | Přetaktování

Teplotu Intel Core i9-10900K lze snížit delidem. Riziko poškození je ale vyšší než u starších čipů

Pro pokročilejší přetaktování, kdy chcete snížit teploty procesoru co nejvíce, se převážně u procesorů Intel provádí takzvaný delid, kdy se použije nová teplovodivá pasta pod rozvaděčem tepla.

A protože nové desetijádro Intel Core i9-10900K trpí na poměrně vysoké teploty, které je problém uchladit i se základním vodním chlazením, připadá delid o to více v úvahu. Problém ale je, že podobně jako u Core i9-9900K už Intel používá pájený spoj. Po odlepení rozvaděče tepla nejde o vyčištění od původní pasty, ale doslova odškrábání india pomocí ostrého skalpelu. Během tohoto procesu může poměrně snadno čip prasknout, takže je nutné postupovat velmi opatrně.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání  teplot u procesoru Intel Core i9-10900K před a po delidu

Po odstranění india i z rozvaděče tepla se nanese teplovodivá pasta (ideálně tekutý kov) a výsledky se samozřejmě projeví. Jak ale naměřil známý derBauer, není to taková hitparáda, jako u starších čipů, kdy bylo možné touto metodou snížit teplotu třeba o 20 stupňů Celsia.

Dle měření na výkonném vodním chlazení se podařilo dostat teploty z původních v průměru asi 83 stupňů Celsia na hodnoty kolem 75 stupňů Celsia, tedy asi o 8 stupňů Celsia. Takový rozdíl nepřináší zas takové výhody při přetaktování, takže je otázkou, zda se zvýšené riziko vyplatí.

Diskuze (29) Další článek: ELONOVINKY: Dnes odstartuje Crew Dragon s lidskou posádkou

Témata článku: Hardware, Intel, Čipy, Procesory, Přetaktování, vodní chlazení, Rozvaděč, Stupeň Celsia, Tepl, Pasta, Teplota, Čip, Riziko poškození, Celsius, Riziko

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači