Tencí klienti se vrací a už zase hrozí úsporami

Diskuze čtenářů k článku

Petr Pánek  |  20. 04. 2001 18:49  | 

Vážený pane Hlavenko,

dovolte mi, abych reagoval na Váš článek "Tencí klienti se vrací a už zase hrozí úsporami" ze 7.6.1999.
Nebudu Vám dělat protiúvahu o výhodnosti tenkých klientů, na to je totiž potřeba mnohem více prostoru, ale dovolím si pár zásadních poznámek.

Ve svém článku se zmiňujete o tenkých klientech, ale zjevně mícháte dva pojmy dohromady: hardwarové tenké klienty (Windows terminály, síťové počítače) a celou technologii tenkého klienta (Thin-Client/Server Computing), což je především softwarové řešení firem Citrix a Microsoft.

Hned v první větě uvádíte informaci, že tencí klienti již byli nejméně jednou pohřbeni. Tady je potřeba dodat, že se jednalo o hw koncepci tzv. Java computerů, tedy tenkých klientů, kteří uměli provoztovat pouze Java aplikace. Tato koncepce se samozřejmě naujala, neboť počítala s mnohem rychlejším rozšířením Java aplikace, než jaké následovalo a naumožňovala jednoduše provozovat stávající aplikace (Windows, UNIX).

Za původní propagátory technologie thin-client uvádíte firmy Sun a Oracle. Nutno znovu dodat, že tu šlo o hardwarové tenké klienty a u zrodu stáli kromě těchto firem i IBM, Apple a Netscape. A právě IBM,dotáhla tuto myšlenku úspěšně až do konce a vytvořila své tenké klienty se jménem Network Station, které jsou na trhu velmi úspěšné.

Ale vůbec prvním propagátorem technologie thin-client byla firma Citrix, která již před 10 lety začla pracovat na této technologii a dnes její špičkové produkty tvoří solidní platformu pro podnikové aplikace.


Vážený pane Hlavenko,
velice si Vás Vážím za to, co jste pro popularizaci IT v této republice udělal, za Váš obrovský přehled v mnoha oborech IT, ale tento článek nemohu považovat za kvalitní, díky zásadním nepřesnostem, které se v něm vyskytují.

Budete-li mít zájem, rád s Vámi (Computer Press) budu spolupracovat v oblasti tenkých klientů.
Již dvakrát jsem panu Holčíkovi nabízel spolupráci v této oblasti, ale ani se mi neobtěžoval odpovědět.

Pracuji jako Pruduct Manager ve firmě soft-tronik, kde mám na starosti právě oblast tenkého klienta a produkty firem Citrix, IBM, MaxSpeed a Wyse.
Tedy, řekl bych, že mám o této oblasti solidní povědomí a přístup k nejnovějším informacím.
Už jste viděl www.thinclient.cz ?


S pozdravem

Petr Pánek
Product Manager Technical Specialist
soft-tronik
petr.panek@soft-tronik.cz

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů