Téma týdne: Vánoce, Vánoce přicházejí, upgradujme přátelé…

Chtěli byste si zahrát hit letošní zimy – hru Half-Life 2 – ale zjišťujete, že na stávající konfiguraci vašeho počítače to nebude ono? Co se takhle pokusit o upgrade některého základního hardwaru? Správná investice několika tisíc korun může přinést i několikanásobné zvýšení výkonu počítače, který pocítíte zejména u her nebo jiných náročných aplikací.
Téma týdne: Vánoce, Vánoce přicházejí, upgradujme přátelé…
Téma týdne: Vánoce – poradíme s výběrem dárků!

Vánoce se kvapem blíží a možná by stálo za to přemýšlet nad tím, co nového pod stromeček nadělíte vašemu počítači… Tuto otázku byste si možná měli položit i v případě, kdy počítač za regulérního člena rodiny nepovažujete. Je sice pravda, že v dnešní době již nároky na hardware při příchodu nové herní pecky nestoupají tak horentně jako před několika lety, přesto je však jednou za čas nutné upgrade počítače provést. Už třeba jen kvůli hře Doom 3, Half-Life 2 nebo Need for Speed Underground 2.

Pokud jste na upgrade mysleli již při koupi počítače, investice několika tisíc korun se může několikanásobně vyplatit. Horší situace však nastává v případě, kdy vám prodavač vnutil počítač za „výbornou“ cenu, avšak se základní deskou, kde je kromě procesoru a pamětí integrováno opravdu vše. V tom případě se v podstatě o upgradu nedá ani hovořit – zde se spíše vyplatí zrecyklovat některý použitelný hardware počítače (disketová mechanika, pevný disk, vypalovačka) a postavit úplně nový stroj, do kterého odložené komponenty použijte.

Další možností je trochu provětrat peněženku a nechat si sestavit úplně nový počítač, případně zakoupit některou z hotových sestav v určité cenové hladině.

Nákup nového počítače

Nákup nového počítače u značkového a zavedeného prodejce je jednou z mála možností, nad kterou by měl začínající uživatel uvažovat. Cena počítačů značkových prodejců je sice o něco dražší (rozdíl se pohybuje v jednotkách až desítkách procent), než kdyby vám počítač poskládal známý nebo garážový prodejce, ti vám však nikdy nemohou zaručit kvalitu dodané sestavy jako právě značkoví prodejci.

Pokud máte nějakého zkušeného známého, který by vám byl ochoten počítač sestavit, ani tato možnost nemusí být špatná. Zde však záleží zejména na vaší úvaze, zda ušetřených několik tisíc stojí za problémy, které se mohou vyskytnout při reklamaci počítače nebo při požadavku na servis. Je sice pravda, že s podobnými problémy se můžete setkat i u některých velkých společností; u nich však máte přeci jen vyšší šanci na zdárné vyřešení vašeho problému, než u člověka, který nemá ani svou provozovnu.

Rozhodnete-li se objednat počítač u značkového prodejce, měli byste vědět, že celý počítač prochází během výroby několika kontrolami a nakonec dochází k jeho zahoření. Jestliže se při testech nebo při zahořování objeví nějaká chyba, automaticky dochází k přesunutí počítače do opravné zóny, kde je podroben podrobným testům.

Tím máte jistotu, že dodaný počítač bude na 99 % po dodání funkční a nebudete s ním mít žádné problémy. U garážových prodejců totiž k takovýmto testům nedochází ani zdaleka, takže se mnohdy může stát, že dva dny po dodání počítače jej budete muset reklamovat kvůli problémům (např. zamrzání), ke kterým dochází zejména kvůli nekompatibilním nebo vadným komponentám.

Tip: Chcete vědět, jak vypadá „výroba“ takového počítače? Přečtěte si náš článek Jak se dá vyrobit tisíc počítačů denně, kde celý postup podrobně popisujeme.

Výhody a nevýhody značkových počítačů

Kromě výše zmiňovaných výhod, mezi něž patří v podstatě garance dodání plně funkčního počítače, záruky servisu a jistoty, že budete mít kde počítač reklamovat při dodržení zákonem stanovené lhůty, což zejména u malých obchodníků bývá občas problém, mají značkové počítače i několik nevýhod.

První z nich je cena, která bývá vyšší v řádu několika jednotek až desítek procent. V praxi tak můžete řešit dilema, zda koupit počítač u značkového prodejce, nebo ušetřit tři tisíce tím, že si počítač necháte postavit u známého.

V podstatě velkou překážkou pozdějšího upgradu je, že značkové počítače bývají dodávané se zapečetěnou skříní – rozhodnete-li se tedy pro pozdější upgrade, budete jej muset nechat provést u firmy, kde jste počítač zakoupili, případě plombičku porušit a riskovat potíže, které se mohou vyskytnout při reklamaci počítače.

Tip: Nechcete se nechat napálit prodavačem? Přečtěte si náš článek, kde vám poradíme, na co si dát při nákupu jednotlivých komponent pozor.

Stolní počítače (desktopy)

Máte zájem o koupi nového počítače? Vyzkoušejte speciální on-line konfigurátory, pomocí nichž si snadno sestavíte stolní počítač (nebo u některých firem i notebook) podle vašich představ. Vyzkoušejte například server Konfigurace.cz, ZajímaváSestava.cz nebo Brave.cz. Co by měl dnešní počítač splňovat?

  • procesor s taktem alespoň 2 GHz – počítače s méně výkonným procesorem jsou v dnešních hrách nedostačující.
  • 256 MB operační paměti je naprosté minimum. Pokud nechcete, aby práce s počítačem byla utrpením, sáhněte raději po dvojnásobném množství operační paměti, nebo ještě lépe po 768 MB RAM.
  • pevný disk menší než 80 GB je naprosto nevyhovující. Základem by měl být alespoň disk s kapacitou 120 GB, nebo ještě lépe 160 GB.
  • od integrovaných grafických karet ruce pryč! Jejich výkon je dostačující maximálně pro kancelářské počítače. Chcete-li si na počítači občas zahrát nějakou tu hru, s jejich výkonem rozhodně spokojeni nebudete.
  • to neplatí o integrovaném modemu, síťové kartě nebo zvukové kartě. Tyto komponenty jsou pro běžnou činnost dostačující.
  • v případě, že chcete kvalitní zvuk, pak si samozřejmě s integrovanou kartou nevystačíte. V tom případě se porozhlédněte po nějaké lepší zvukové kartě a hlavně po kvalitních reproduktorech.
  • chtějte DVD vypalovačku – DVD vypalovačka se již pomalu stává standardem a i většina firem nabízí DVD vypalovačku již v základních nabídkách.
  • rozšiřitelnost – informujte se o rozšiřitelnosti počítače dalšími komponenty. Chtějte vědět, za jakých podmínek je možné upgrade provést a kolik za dané úkony firma bude požadovat zaplatit.
  • záruka – standardní záruka ze zákona je 24 měsíců. Některé firmy však na své sestavy poskytují záruku 3 roky.
  • OEM software – informujte se o možnosti získání tohoto softwaru. S nákupem počítače můžete získat operační systém Windows XP za zvýhodněnou cenu. V případě, že byste raději používali Linux, zeptejte se, zda je možné zakoupit počítač i bez tohoto OEM softwaru.

Co je to OEM software?

Při nákupu počítače se určitě setkáte s OEM (Original Equipment Manufacturer) verzí softwaru. Jedná se o cenově zvýhodněnou verzi plnohodnotného softwaru (nejčastěji operačního systému Microsoft Windows XP Professional nebo Home Edition). Podmínkou OEM licence je, že daný software musí být zakoupen s určitým hardwarem (převážně se jedná o libovolné neperiferní zařízení – základní desky, paměti, pevné disky).

Důležitým faktorem je to, že technickou podporu k OEM softwaru zákazníkovi zajišťuje prodejce. Velice důležité je také mít na zřeteli, že daný OEM software je pevně vázán k hardwaru, se kterým byl zakoupen.

Tip: Bližší informace o nákupu OEM softwaru s počítačem naleznete na této adrese. Už jste také slyšeli o zajímavé „nabídce“ společnosti Microsoft?

Témata článku: Notebooky, Počítač, Wi-fi karta, Upgrade, Napájecí kabely, Realtek, Ferrari, Počítačová skříň, Harman Kardon, Cybex, Slot, Klasické CRT, Česká značka, Original, Notebook, Operační paměť, Zadní strana, Přítel, Notebook Acer, Malý obchod, Paměťová karta, Paměťové karty, Výkon, Deska, Paměťový modul

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů