Téma týdne: Přáníčkové servery - když nechcete utrácet za známky

Elektronická přáníčka jsou stále více oblíbená u internetových uživatelů všech věkových skupin. Na českém internetu existuje mnoho stránek, které nabízejí posílání elektronických pohlednic. My jsme se podívali na sedm webů specializovaných pouze na tuto činnost.
Téma týdne: Přáníčkové servery - když nechcete utrácet za známky
Téma týdne: Vánoce – poradíme s výběrem dárků!

Setkat se samozřejmě můžete i se stránkami mnoha nadšenců, kteří se pokusili vytvořit podobnou službu. Zasílání elektronických pozdravů umožňují také velké portály, jako je např. Quick.cz nebo Tiscali.

Albi 
(www.albi.cz)

Klepněte pro větší obrázekWebové stránky společnosti, která se specializuje na výrobu různých doplňků pro oslavy, vás uvítají příjemným vzhledem. Katalog přáníček je umístěn v levé navigační části, uprostřed se pak zobrazuje jeho obsah. Přáníčka jsou rozdělena do devatenácti kategorií, které jsou dále členěny.

V katalogu vidíte počet přáníček, která obsahují jednotlivé podskupiny. V hlavní části jsou pak zobrazena vybraná přáníčka, a to jak ze přední, tak i ze zadní části. Pokud si před použitím některého z nich chcete lépe prohlédnout jeho obsah, máte možnost zobrazení náhledu. Přáníčka jsou skládaná, takže mají minimálně dvě strany, někdy i více.

Text, který do přáníčka vložíte, nemáte možnost žádným způsobem formátovat, nicméně v tomto případě to ani tak moc nevadí. Při psaní vzkazu je zakázáno použití HTML značek. Před odesláním máte možnost náhledu na výsledné přání. Rovněž můžete zkontrolovat adresy odesilatele a příjemce. Jednoduchý plánovač použijete v případě, že nechcete přání odeslat ihned. Nastavit můžete pouze datum. Jako uživatel máte možnost sledovat, buď v podobě vzkazu mailem, nebo na webu, kdy bylo přání vyzvednuto.

Adresát si může přání prohlédnout buď na webových stránkách, nebo pomocí EXE souboru, který mu dojde mailem. Díky bezpečnostním opatřením některých poštovních klientů to však není šťastný způsob volby. Server nabízí kromě velkého výběru poměrně kvalitních obrázků pro přáníčka také MMS tapety a pohlednice. Zvlášť je vyhrazena sekce pro slovenské uživatele.

Hanulka.cz
(www.hanulka.cz)

Jednoduše, ale příjemně působí další přáníčkový server. Obrázky jsou rozčleněny do pěti hlavních kategorií. Vyjma pohledů máte k dispozici animovaná přáníčka a tapety na plochu. Fotografie jsou vesměs pěkné, ostré. Katalog je přehledný, působí kompaktním dojmem. Zasílaný obrázek můžete samozřejmě doplnit textem, nicméně mnoho možností pro jeho úpravu nemáte. Můžete si zvolit jméno své a adresáta, titulek pohledu a text se vzkazem pro příjemce.

Pohled nemusíte odesílat ihned, pomocí plánovače lze zvolit přesné datum. Před odesláním máte možnost si vše zkontrolovat. Příjemci dojde e-mail s odkazem na webové stránky, na kterých si může váš vzkaz prohlédnout. Zda tak učinil, se vy bohužel nedozvíte jinak než od něj. Tento server obsahuje rovněž odkazy na službu pro zasílání obrázků na mobil a květinovou službu. Obojí je však na jiných stránkách.

Klepněte pro větší obrázek

Titulní stránka serveru Hanulka.cz

Přáníčka.net
(www.pranicka.net)

Svět elektronických přání, jak zní podtitulek tohoto serveru, nabízí poměrně mnoho obrázků z různých oblastí. V pestré nabídce naleznete mimo jiné i smuteční oznámení. Navzdory tomu, že obrázky jsou rozčleněny do pětadvaceti kategorií, působí katalog přehledně. K pohledu si můžete vybrat jednu ze šestnácti známek. Pro zadání textu máte dvě pozice. Jednoduchou větu, která je dopředu nastavena a vyjadřuje hlavní myšlenku na obrázku, lze zapsat na přední stranu pohledu.

Hlavní část textu můžete napsat na stranu druhou, přičemž nemáte možnost nijak ovlivnit vzhled textu. Samozřejmostí je kontrola údajů před odesláním a náhled. Chcete-li, můžete se nechat mailem informovat o tom, že si adresát pohled již prohlédl. Zajímavou vlastností, kterou katalog obrázků nabízí, je jejich výběr podle toho, k jaké události chcete někomu poblahopřát. Dobrým nápadem je rovněž kalendář svátků s vyhledáváním. Nechybí ani žebříčky populárních blahopřání.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka vánočních přáníček serveru Pranicka.net

Pohledy.cz
(www.pohledy.cz)

Elektronické pohledy v této podobě nabízejí jedenáct dále členěných kategorií virtuálních „čumkaret“. Zajímavé jsou i oddělené sekce pro anglické a slovenské pohlednice. V katalogu se můžete pohybovat jak pomocí náhledů na jednotlivé obrázky, tak podle názvů obrázků. Výběr je rozmanitý, své tu snad najdete. Tyto elektronické pohledy můžete posílat se vším všudy, což znamená, že kromě textu je musíte opatřit také známkou. Na výběr jich máte necelou třicítku. Pohled můžete opatřit také doprovodnou melodií, těch však na výběr příliš není.

Vzkaz je rozdělen do čtyř částí. Různé formátování tak můžete nastavit jak pro hlavní text, tak pro podpisy. Na výběr máte z patnácti barev, třech druhů písma, čtyřech velikostí a stejného počtu řezů písma. Před odesláním si můžete prohlédnout obě strany pohlednice a zkontrolovat e-mail adresáta. Tomu pak přijde e-mailem zpráva obsahující adresu, na které si může pohled prohlédnout. Práce s těmito stránkami je jednoduchá, nejste ve velkém rušeni reklamou. Vzhled katalogu je střízlivý, laděný do zelena. Uvítal bych oznámení o tom, že si adresát odeslaný pohled již prohlédl.

Klepněte pro větší obrázek

Kreslená vánoční přání na serveru Pohledy.cz

Postcard.cz
(www.postcard.cz)

Tento server sice nabízí poměrně hezké obrázky i dobře vyřešené služby, ovšem vzhled katalogu a vlastně celých stránek, jakoby poněkud zaspal dobu. Fotografie jsou rozděleny do deseti hlavních kategorií. Odeslání pohlednice probíhá v několika krocích. Po zvolení obrázku můžete zadat text rozdělený do čtyř částí. Písmo lze použít patkové, bezpatkové nebo neproporcionální, jako na psacím stroji.

Tento server kraluje v počtu barevných odstínů, ze kterých si můžete vybrat ten pravý pro váš vzkaz. K dispozici jich je něco přes čtyřicet. Písmo můžete zvolit i tučné, velikosti máte na výběr čtyři. Plánovač pro odeslání umožňuje nastavit nejenom datum, ale také čas. Škoda, že před odesláním nemáte možnost potvrzení správnosti e-mailové adresy příjemce. Potvrzení o přečtení vašeho vzkazu obdržíte mailem ihned, jakmile se tak stane. Katalog je přehledný, fotografie můžete třídit i podle jejich autora. Doplňkem jsou žebříčky nejlepší a nejhorší jednadvacítky fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Přáníčko.cz
(www.pranicko.cz)

Tyto stránky i kvalita fotografií a obrázků pro přáníčka na mě působí dojmem narychlo vytvořené prezentace na podporu firmy vyrábějící tištěné novoročenky. Katalog tvoří obrázky z celkem dvaceti kategorií různého zaměření. Vzhledem k tomu, že nejsou dále členěny, jsem zde postrádal některé oblasti zájmu.

Pro úpravu vzkazu však máte poměrně velké možnosti. Vybrat si můžete ze šesti druhů písma čtyřech velikostí. Obarvit je můžete jednou ze čtrnácti barev. Na tomto serveru můžete také nastavit tři různé pozice pro zadaný text. Zajímavým doplňkem je možnost výběru z osmi druhů efektů nebo jednoho tuctu rámečků. Vzkaz můžete rozdělit do dvou částí – horní a dolní.

Ovládání je řešeno poněkud nepřehledně, tlačítek pro odeslání a náhled, která jsou umístěna stranou editačních prvků, si na první pohled nevšimnete. V náhledu vidíte pouze iniciály odesilatele. Ten dostane klasicky zprávu s informací o tom, kde si přáníčko může vyzvednout. Kontrolu, zda tak učinil, zde nemáte.

Klepněte pro větší obrázek

Pohlednice.cz
(www.pohlednice.cz)

Poslední z přáníčkových serverů, na které jsme se zaměřili, nabízí fotografie i obrázky rozčleněné do třinácti kategorií. Vzhled stránek není nijak oslnivý a je zřejmě optimalizovaný pro malé rozlišení obrazovky. Jakmile si vyberete některý obrázek, budete moci zadat titulek, hlavní text a svůj podpis. Pro text a titulek můžete použít tři velikosti písma a některou z osmi barev. Nechcete-li obrázek odeslat ihned, použijete plánovač. Ten nabízí datum i čas, ale chyběl mi zde rok. Doufám tedy, že služba je dostatečně dobře zpracována, aby fungovala správně i na přelomu roku.

Vzhled vzkazu patří do kategorie méně oslnivých přáníček, text a fotografie jsou doplněny šedým pozadím. Před odesláním máte možnost kontroly adres odesilatele i příjemce, avšak obě adresy mohou poněkud splývat s reklamním proužkem. Server vám bohužel neoznámí, zda si adresát svou zásilku vyzvedl. Doplňkovou službou je sekce Praha v obrazech, kde naleznete různé fotografie z tohoto města.

Klepněte pro větší obrázek

A perlička na závěr...

U žádného serveru jsme nenalezli uspokojivé formátování textu. Autoři serverů by se mohli poučit z různých internetových diskuzí, kde je možné vytvořit každý znak jiným druhem písma, barvou či velikostí. Je rovněž škoda, že ne všechny servery umožňují sledování stavu přáníčka.

Při testování serverů jsme samozřejmě museli zadat skutečné e-mailové adresy a přáníčka odeslat. Aniž bychom chtěli kteroukoli z uvedených služeb napadat, je skutečností, že ihned po odeslání přáníčka na jednom z webů, jsme obdrželi nevyžádaný mail v angličtině s nabídkou desítky zaručeně skvělých prázdninových pohlednic.

Diskuze (6) Další článek: Neoficiálně: Nvidia zrušila práce na čipu NV48

Témata článku: Servery, Vzhled, Přehledný průvodce, E-mailová adresa, Zpráva obsahující, Přání, Webkamery Praha, Nejhorší stav, Přední část, Velká škoda, NEC, Reklamní doplněk, Velký nákup, Praní, Zajímavý dárek, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Psací stroje, Různé kategorie, Ostré písmo, Zajímavá služba, Různé druhy, Editační možnosti


Určitě si přečtěte

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 29

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

** Britští vědci odhalili uzlový bod procesů, kterými vzniká nejpronikavější složka lidského tělesného pachu ** Nové generaci deodorantů by mohl dodat na síle cílený zásah do života malé skupinky kožních bakterií ** Podle některých vědců by to ale znamenalo zpřetrhat pouta mezi člověkem a mikrobem

Jaroslav Petr | 33

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

Acer Swift 7: Notebook tenký jako mikrotužková baterie

** Celý notebook včetně displeje se vejde pod 9 mm ** Výkon stačí pro kancelář, ale porazí ho stroje za třetinu ceny ** Ještě tenčí než předchozí generace, ale už ne tolik kompromisů

Tomáš Holčík | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání