Téma týdne: Domácí kino pod stromeček? Nejlépe s DivX!

Vychutnat si v pohodlí domova koncert své oblíbené skupiny nebo poslední filmovou novinku na DVD dnes pro spoustu lidí již není žádný problém. Mají své vlastní domácí kino. A co vy, chcete ho taky? Jenže jak na to?!
Téma týdne: Domácí kino pod stromeček? Nejlépe s DivX!
Téma týdne: Vánoce – poradíme s výběrem dárků!

Jaký DVD přehrávač?

Trh s DVD přehrávači zažívá v poslední době doslova žně. Ceny jsou příznivé, výběr obrovský a titulů přibývá geometrickou řadou. Technologie CD a DVD je bohužel poměrně náchylná na různé závady optického snímače v mechanice přehrávače, a tak nejeden nadšenec zůstane stát před problémem, zda zaplatit 1500 Kč za výměnu optiky ve svém starším CD přehrávači, nebo rovnou koupit nový DVD přehrávač, který nabízí mnohem více funkcí. Předpokládám, že pro většinu lidí (s výjimkou audiofilů) půjde o jednoduchou volbu – o DVD je nesporně velký zájem.

Nyní je třeba ujasnit si, co od DVD přehrávače vlastně očekáváte. Pokud si budete „pouze„ půjčovat filmy v půjčovně a přehrávač připojíte k obyčejnému televizoru, určitě nemusíte vynaložit velké finance. Nicméně i ten nejjednodušší přehrávač by měl splňovat alespoň následující požadavky:

 • DVD mechanika by měla mít dobré schopnosti čtení CD-R/W, DVD-R/W i DVD+R/W a poškrábaných médií
 • DVD mechanika by měla být pokud možno tichá
 • výstup SCART by měl podporovat přenos RGB signálu
 • MP3/WMA a fotografie by mělo být možné přehrávat i z DVD
 • přístroj by měl reagovat na příkazy rychle, ovládání by mělo být intuitivní
 • menu přístroje může být česky nebo musí být přiložen podrobný český manuál
 • pěkný design a dobré zpracování dle vkusu

Při vyšších nárocích na funkce se zarazíme u otázky, zda se zajímat pouze o DVD přehrávač nebo o takzvaný multimediální DVD/DivX přehrávač. Ze svých zkušeností bych doporučil právě DVD/DivX přehrávač, jelikož nabízí i v ostatních úkonech vyšší užitnou hodnotu oproti „pouhému“ DVD přehrávači, nemluvě o tom, že pravděpodobně již brzy ani jiné přehrávače na trhu nebudou.

Klepněte pro větší obrázek

Související odkazy

Katalog produktů
DVD DivX přehrávače
Reproduktory

Vývoj cen hardwaru 49. týden - kdy nakupuje Ježíšek?

Předpokládám, že většina z našich čtenářů touží po takovém přehrávači, který nabídne co nejvíce funkcí za přijatelnou cenu. I zde je však dobré položit si několik otázek, které mohou pomoci ušetřit finance (někdy i nervy) a blíže specifikovat přístroj, který nám bude postačovat:

Budete přehrávat DVD z jiných regionů?

Přehrávač s podporou DVD z jiných regionů (tzv. regionfree) se hodí tehdy, když si koupíte disky například v USA.

Máte kvalitní TV nebo projektor, který využije progresivní vstup?

Progresivní výstup začíná být běžný, nicméně pokud byste si za něj měli přece jenom připlácet, nemá to smysl k běžnému televizoru.

Máte starší TV, které vadí Macrovision?

Macrovision je ochrana proti kopírování DVD disků a bohužel na některých starších TV může způsobovat rušení obrazu. Na trhu je několik přístrojů bez této ochrany.

Obejdete se bez SACD a DVD-A?

SACD a DVD-A jsou nové standardy pro zvukové disky, jejichž kvality opět vyniknou až ve spojení s nákladnými součástmi zvukové sestavy.

Předchozí prvky poslouží spíše k rozdělení přehrávačů a pokud si koupíte například přístroj s progresivním výstupem, i když nemáte TV za 30 000 Kč nepůjde samozřejmě o vadu. Důležitější však jsou následující nároky na funkce, které by měl DVD/DivX přehrávač splňovat:

 • čitelné grafické menu s podporou dlouhých jmen (a diakritiky)
 • přehrávání MP3/WMA/DivX/JPEG z DVD
 • zobrazení ID3 nebo jména souboru na displeji
 • podpora MPEG-4 AP, DivX Pro, XviD
 • podpora textových titulků v Divx, zobrazení diakritiky ISO 8859-2 a Win 1250
 • čitelnost titulků a podpora více formátů (sub, srt, txt...)
 • rychlá odezva přístroje
 • jemný zoom

Zmíněné požadavky jsou jen dílčí a určitě by se jich dalo napsat mnohem více, nicméně reálná odezva výrobců na požadavky zákazníků je velmi dlouhá. V náš neprospěch jsou zejména nedostatky v oblasti titulků pro DivX video a ideální přehrávač na trhu zatím není Také proto se nebudu pouštět do rozsáhlých cenových tipů a raději vás odkážu na rozsáhlou sbírkou recenzí DVD/DivX přehrávačů, kterou se můžete pročíst přímo na našem serveru v rubrice Domácí kino.

Přesto budete-li stát alespoň o krátké doporučení ve dvou cenových kategoriích, tak tady je.

Levné přehrávače:

 • H&B DX-3220
 • Yamada DVX 6600
 • Maxton MDVD-101
 • a novinka poslední doby je Cyberhome DVD 462

Dražší přehrávače:

 • Pioneer DV-575A
 • SIGMATek XM-400 Pro
 • Philips DVP 720SA

Aktivní repro – nejlevnější domácí kino

Často se setkávám s dotazy na propojování DVD přehrávače s aktivní reprosestavou. Pro tento případ je nutný přehrávač s analogovým výstupem 5.1 a s dekodérem prostorového zvuku Dolby Digital 5.1. K dobru je samozřejmě i DTS nebo DPL II dekodér, nicméně nezbytné to není. Do takovéhoto spolku lze doporučit přehrávače jako H&B DX-3220, Xoro HSD-400Pro nebo Maxton MDVD-101.

Genius SW-5.1 HT

Dlouholetou stálicí na poli aktivních reproduktorů k PC a k DVD zůstává stále Genius SW-5.1. Za cenu okolo 3500 Kč s DPH nabízí bezkonkurenční poměr cena/výkon a v podstatě ji lze do nejlevnějšího domácího kina jen doporučit.

Klepněte pro větší obrázek

Cena: 3409 Kč s DPH (www.czechcomputer.cz), 3752 Kč s DPH (www.cybex.cz)

Yamada H8700

Poněkud z jiného soudku je sestava Yamada H8700. Ta je určena primárně k připojení k DVD přehrávači. Má integrovaný i AM/FM tuner a tak jde o jakýsi mezikrok k další kategorii. Blíží se jí i cenově, nicméně zvukově a po stránce ovládání ještě tak vyspělá není. Podobných neznačkových sestav je na trhu více (např. Denver DSS-200) a všechny jsou si velmi podobné. Nemáte-li vysoké nároky a přesto chcete udělat dojem, stačí si vybrat.

Klepněte pro větší obrázek

Cena: 6924 Kč s DPH (www.dvdprehravace.cz)

Set reproduktorů a receiveru

O něco dražší řešení oproti předchozímu poskytuje koupě receiveru s reproduktory prodávanými v jednom balení. Výhodou je poměrně příznivá cena a zejména podstatně lepší funkcionalita včetně tuneru. Kvalita může kolísat, ale převážně bude lepší než u aktivních reproduktorů. U těch levnějších se sice stále ještě můžeme setkat s nepříjemným šumem či brumem zesilovače, jako u předchozí kategorie, ale již u středně drahých kusů získáme vyšší kvalitu. Bohužel takovýchto setů v obchodech příliš mnoho nenajdeme. Zastávám názor, že právě toto řešení je přitom pro běžné uživatele, kteří chtějí především lépe ozvučit filmovou zábavu, nejenom jednoduché, ale i dostatečně kvalitní a dostupné.

Philips LX600

Jedna z námi testovaných sestav si určitě zaslouží pozornost. Poměr výkon/cena je zde opět velmi dobrý a také kvalita není nejhorší. Jde o jasný cenový tip.

Klepněte pro větší obrázek

Cena: 8364 Kč s DPH (www.hifishop.cz), 8920 Kč s DPH (www.audioexpert.cz), 12 690 Kč s DPH (set LX600+DVP630) (www.electrohall.cz)  

Thomson DPL 580 HT

Obdobný set reproduktorů a receiveru nabízí také Thomson.

Klepněte pro větší obrázek

Cena: 7959 Kč s DPH (www.hifishop.cz), 8389 Kč s DPH (www.audioexpert.cz)

All in one – občas stojí za to

Nesmíme zapomenout ani na poněkud kontroverzní kategorii vše v jednom. Cenově jde téměř vždy o velmi lákavou návnadu, ale úskalí jsou zřejmá. Jde o celek a případná výměna některých částí je potom dosti komplikovaná, ne-li nemožná. I tak si ale jistě najde své stoupence, obzvláště díky několika opravdu vyváženým setům:

Philips LX3900SA

Pravděpodobně nejlepší zástupce AIO s podporou přehrávání DivX. V poslední době se objevilo několik dalších, nicméně zatím historicky prvního ve své kategorii neporazili. V naší recenzi se dozvíte více, navíc od doby uvedení na trh se zlepšila situace s přehráváním titulků v DivX s českou diakritikou a opraveny byly i nějaké další chybky.

Klepněte pro větší obrázek

Cena: 9869 Kč s DPH (www.hifishop.cz), 10 090 Kč s DPH (www.electrohall.cz

Samsung HT-DS900

O něco dražší výrobek s kvalitněji provedenými reproboxy a obdobnými funkcemi jako předchozí tip, včetně podpory DivX videa.

Klepněte pro větší obrázek

Cena: 14 890 Kč s DPH (www.korunka.cz), 17 190 Kč s DPH (www.videoexpert.cz)

Samostatné komponenty

Poskládat si vlastní domácí kino komponentu po komponentě, toť úkol pro nadšence. Nejenom, že zabere spoustu času vybrat to správné řešení, ale rozhodně to bude stát i nemalé finance. Sladkou odměnou však bude kvalita, obraz, zvuk, design a mnohé další drobnosti přesně podle vašich představ. Zabývat se touto kategorií je nad rámec dnešního článku, nicméně dovolím si konstatovat, že pokud vás hi-fi chytí, stejně zde skončíte.

Diskuze (81) Další článek: MediaCoat umožňuje potisk oboustranných CD a DVD

Témata článku: Téma, Příznivá cena, Multimediální centra recenze, Podobná odezva, Levné televizory, TV Tuner, Dlouhá doba, Domácí, Domácí projektor, Předchozí výběr, Domácí kina, Drahý kus, Obyčejný all-in-one, DivX, SACD, Thomson, Bezkonkurenční poměr, Domácí kino, Stromeček, DOM, Levné fotoaparáty digitální, Nejlepší levné digitální fotoaparáty, Běžný set, DSS, SCART


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu