Téma týdne: Do měsíce špičkovým blogerem – zařizujeme blog

V tomto týdnu si v několika článcích představíme možnosti, které současný internet nabízí pro tvorbu internetových deníčků, blogů. Zkusíme si říct, jak na to, kudy ne, jakých služeb využít a představíme si blogy známých osobností i vás, čtenářů. Dnes se podíváme na nejznámější blogovací systémy u nás a také nakoukneme do zahraničí.

Poslední článek z této série bude věnován představení méně známých, ale zajímavých blogů. Máte-li tedy zajímavý tip, neváhejte napsat autorovi článku. Součástí představení blogů bude i pár slov o jejich autorech.

Na začátek by se slušelo méně zkušené čtenáře seznámit s definicí blogu. Blog neboli internetový deníček je místem, kde si každý může zrealizovat převod svých myšlenek do psané podoby. Díky internetu máte jedinečnou možnost podělit se o své názory se spoustou lidí. U většiny blogů jsou komentáře, které umožňují návštěvníkům vyjádřit své názory na vložené příspěvky. Poměrně zajímavé čtení o tom, co je to blog, najdete také na české Wikipedii.

Na českém internetu se vyskytuje hned několik služeb, které nabízejí vytvoření blogů. Pomineme-li speciální služby u placených webhostingů a blogy, které jsou součástí různých komunitních serverů, pak zůstane několik zajímavých služeb, nabízejících webový prostor zdarma právě pro vytvoření blogu. Specialitou těchto serverů jsou nástroje, které umožňují vytvářet internetový deníček i těm uživatelům, kteří by webovou aplikaci nedovedli naprogramovat.

Bloguje.cz: blogujte z vany i tramvaje

Na první pohled velice aktivní server, který provozuje společnost Laar, najdete na adrese www.bloguje.cz. Dobře zvolený název serveru umožňuje vytvořit zajímavé kombinace v adrese blogů. Ono takové polzer.bloguje.cz jistě bude působit mnohem lépe než například polzer.servernablogy.cz. Kromě české domény nabízí i několik dalších, blogovat tedy můžete i na slovenském nebo jiném zahraničním internetu.

V době technických novinek přinášejících uživatelům usnadnění práce potěší možnost přidávání nových příspěvků pomocí SMS zpráv nebo komunikátoru ICQ. Blogovat tak můžete při jízdě tramvají nebo metrem. Pro každý blog je samozřejmě vygenerován zdroj RSS, díky kterému se celý svět dozví o vašich nových příspěvcích. Zprávy z jiných RSS kanálů můžete také na svém blogu zobrazovat. Zajímavých funkcí je tu daleko více a tento server patří k těm nejlepším, které lze mezi českými blogovacími servery najít.

Klepněte pro větší obrázek

Základní vzhled blogu vyberete ze šablony

Jednou z podmínek pro vytvoření blogu na tomto serveru je, že nový blog nebude obsahovat komerční prezentaci. V registračním průvodci postupně zadejte název blogu, přihlašovací údaje a svůj e-mail, na který bude doručena zpráva obsahující odkaz pro potvrzení registrace.

Po prvním přihlášení si vyberte rozhraní pro experty a vizuální HTML editor (funkční v Internet Exploreru a prohlížečích s jádrem Gecko). Nabídne vám větší pohodlí při psaní formátovaného textu. Poté si můžete vybrat některou z nabízených šablon vzhledu. Je jich tu osmnáct, ale můžete si je samozřejmě přizpůsobit podle svých potřeb. Při výběru jedné ze šablon se mi zobrazilo chybové hlášení PHP o kopírování souboru, ostatní ale fungovaly správně.

Klepněte pro větší obrázek

Pro zkušenější je připravena editace XHTML souboru

V administračním rozhraní můžete přidávat články a ankety, pracovat s obrázky a měnit vzhled. Základní šablona využívá XHTML. Podle potřeby si ji upravte. Obsah, který je nahrazován systémem, poznáte velmi jednoduše. Budete-li potřebovat, můžete snadno vkládat nové kaskádové styly. Součástí nastavení jsou i pomůcky ve formě nápovědy pro začínající tvůrce blogů, encyklopedie (nebyla funkční) a pohodlná registrace v katalogu RSS zdrojů, FeedCat.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuální editor ve spodní části zobrazuje aktuální HTML značku

Vizuální editor, pomocí kterého můžete přidávat nové příspěvky, nabízí všechny základní funkce pro formátování textu. Jedním klepnutím jej také můžete otevřít v samostatném okně. K článku lze jednoduše připojit předem připravenou anketu.

Systém Bloguje.cz umožňuje vytvářet také podcasty, tedy obsah poskytovaný ve formě MP3 souborů. Stačí do vkládaného příspěvku vložit speciální kód s odkazem na soubor. Určitě je vyzkoušejte, jde o stále modernější formu sdělování svých názorů světu. Pokud považujete blog za nezbytnost, pak si dovolím tvrdit, že teprve s podcastem budete in.

Klepněte pro větší obrázek

Výchozí vzhled deníčku bude potřeba upravit

Velikost blogu vytvořeného na tomto serveru je omezena obrázky. Maximální velikost jednoho obrázku je 1 MB, celková velikost všech obrázků nesmí přesáhnout 128 MB. Pro zálohování můžete využít speciální možnosti exportu. Server nabízí také podporu FTP, blacklist se zakázanými IP adresami (ochrana před nechtěnými vzkazy v diskusích) nebo použití počitadla. Až na několik drobných chybiček fungoval celý systém Bloguje.cz bez problémů.

Blog.cz: až 1 GB prostoru pro obrázky

Po zadání www.blog.cz do adresního řádku webového prohlížeče zobrazíte službu Blog.cz, za kterou stojí firma Jyxo s.r.o., provozující stejnojmenný vyhledávač. Blog.cz se v době přípravy článku nacházel ve stádiu veřejné betaverze, to však nebránilo vzniku mnoha více či spíše méně povedených blogů.

Klepněte pro větší obrázek

Zapřemýšlejte nad názvem svého blogu

Na úvodní stránce vás přivítá trojice bublin s otázkami: Co je blog, Co musím umět a Jak začít? Na tyto otázky je také ihned nabídnuta odpověď. Kromě toho, co je to blog, se dozvíte, že s použitím Blog.cz vám postačí znalost češtiny. Neberte toto sdělení na lehkou váhu. Není nic horšího než navštívit blog s přehlídkou pravopisných deformací. Stejně jako u ostatních služeb se i zde obejdete bez potřeby programování.

Klepněte pro větší obrázek

Barevně vyznačené schéma šablon pomůže začátečníkům

Na úvodní stránce najdete odkazy na žebříčky nejpopulárnějších a nejnovějších blogů, políčko pro vyhledávání a samozřejmě přihlašovací formulář. Ten vyžaduje vaši předchozí registraci. Podívejme se tedy, co na uživatele, toužícího si zde založit nový blog, čeká.

Pro svůj blog si můžete vytvořit adresu ve tvaru nazev.blog.cz. Pro zatraktivnění doporučuji známý trik se změnou názvu na přídavné jméno, tedy ne honza.blog.cz, ale honzuv.blog.cz. Dalším požadovaným údajem je přihlašovací heslo a e-mailová adresa. Na tu je vám zaslána adresa na aktivační stránku. Pokud ji nenavštívíte, bude blog za několik dní automaticky zrušen.

Klepněte pro větší obrázek

Blog.cz nabízí mnoho pěkných motivů vzhledu

Máte tak výbornou možnost testování, aniž byste se starali o případné zbytky po svých pokusech. Doručený e-mail také obsahuje informace o přihlašování. Heslo zde uvedeno není, pouze odkaz na stránku, ze které vám bude na vyžádání zasláno.

Po odeslání registračních údajů ihned pokračujete s Průvodcem nastavením. Ten má tři kroky. V první řadě zadáte název svého blogu. Překvapilo mě, že než jsem se „rozhoupal“, bylo mi sděleno, že byl překročen časový limit nečinnosti uživatele. Inu, co naplat, přihlásil jsem se znovu. Druhý krok v Průvodci nastavením obsahuje čtyři základní rozvržení vzhledu stránky. Liší se především umístěním bočního panelu (pro navigaci) a šířkou. V poslední části průvodce si můžete zvolit některé z nabízených témat.

Klepněte pro větší obrázek

Žluté zvýraznění částí webu na vás čeká i v nastavení

Po registraci přejděte na stránku s nastavením, kde máte mnohem více možností úprav než v registračním průvodci. Volby pro úpravu vzhledu stránky zahrnují změnu písma, barev, šířky, vzhledu odkazů, pozadí. Vše jde pohodlně vybírat z nabídek. Barvy zadáte buď přímo jako kód, nebo výběrem z jednoduché tabulky. Ta však obsahuje „pouze“ 70 základních odstínů. Širší paleta barev by určitě potěšila.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám nestačí výchozí obrázky, můžete přidat vlastní

Dalším nastavením je Výpis článků, kde ovlivníte zobrazení perexů na titulní stránce, počet odkazů na aktuální články a výchozí podpis autora. V nastavení menu upravíte vzhled nabídky podobně jako u vzhledu stránky. Máte možnost změnit umístění (vlevo, vpravo), případně zobrazení nabídky úplně zakázat. Pak ale musíte vymyslet jiný způsob navigace na svém webu.

Nastavení Položky umožňuje změnit obsah navigační nabídky. Upravíte jej jednoduše přetažením položek. V prohlížeči Opera 9.x přetahování nerespektuje pozici ukazatele myši, ale je použitelné. Na podobné odchylky jsou ale uživatelé tohoto prohlížeče jistě zvyklí.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuální editor umožňuje i psaní horního a spodního indexu

Nastavení dále umožňují upravit záhlaví, motto, zápatí a tzv. drobečkovou navigaci. Nejde o navigační panel pro nejmenší čtenáře, ale informaci o tom, v jaké části blogu se uživatel zrovna nachází. Kde je potřeba, můžete měnit nejenom barvy, rozvržení a písmo, ale také obrázky na pozadí. Systém vám nabídne několik výchozích obrázků, další můžete pohodlně nahrávat z počítače. Chyběla mi možnost hromadného přidávání obrázků.

V nastavení blogu jako takového je možno upravovat přihlašovací údaje, seznam rubrik, nastavit měření statistiky pomocí služeb TOPlist a Navrcholu. Až vás blogování omrzí, můžete svůj internetový deníček jednoduše zrušit. Z internetu tak zmizíte včetně svých jedinečných příspěvků.

V administračním rozhraní svého blogu můžete sledovat nejnovější příspěvky v diskusích, zjistit, které články jsou nejčtenější, a podívat se na nejaktivnější blogy. Máte možnost přidávat nové obrázky a vytvářet ankety. Prosím, ušetřete své čtenáře pravidelně se opakujících anket typu Jak se vám líbí nový vzhled stránek. Určitě máte kapku soudnosti a sebekritiky, navíc dobrá úprava se projeví také na opakovaných návštěvách čtenářů.

Klepněte pro větší obrázek

Šablony jou použitelné bez dalších úprav

Pro vytvoření nového příspěvku je nabídnut jednoduchý textový editor s možnostmi formátování. Funguje v Internet Exploreru i Firefoxu, v Opeře se zobrazí a umožňuje práci, bohužel při ukládání se dozvíte, že jste nezadali žádný text. Umožňuje vkládat odkazy, obrázky nebo tabulky. Na požádání je schopen zobrazit zdrojový kód. Hotový článek můžete ihned, nebo ve zvoleném termínu zveřejnit, případně jej lze pouze uložit.

K vašemu blogu je nabízen RSS zdroj, funguje zde vyhledávání poháněné jak jinak než strojem Jyxo. Začínajícím blogerům je poskytnuta celkem dobře zpracovaná nápověda, ve které se mimo jiné dozvíte i maximální velikost svého blogu.

Počet článků není nijak omezen, avšak limity zde jsou. Délka článku nesmí přesáhnout 20 000 znaků (tak dlouhý text by stejně nudil), povolená velikost jednoho obrázku je maximálně 250 kB a jejich celková velikost nesmí přesáhnout 1 GB. Aktivace blogu není okamžitá. Administrace je dostupná ihned po registraci, ale část pro návštěvníky je zprovozněna v řádu desítek minut.

xBlog.cz: omezený prostor jako motivace pro kvalitní deníčky

Podle počtu založených blogů, jejich kvality a počtu příspěvků v jednotlivých deníčcích na tom služba provozovaná na adrese www.xblog.cz není o mnoho lépe než betaverze blogovací služby od Jyxo. Zejména kvalita různých blogů v obou případech pokulhává. Za projektem xBlog.cz stojí jediný člověk, a sice Michal Chrobok. xBlog vám nabízí vytvoření libovolného počtu webových deníčků, ke kterým můžete přistupovat s jedním uživatelským jménem a heslem. Zajímavostí je možnost přispívání více autory do jednoho blogu.

Klepněte pro větší obrázek

S podmínkami provozovatele musíte souhlasit

Registrační mechanismus v tomto případě zašle přihlašovací údaje e-mailem, aktivace není nutná. Po přihlášení do systému můžete začít vytvářet své blogy. Při vytváření zadáváte název, adresu a popisek, poté si můžete vybrat z nabízených vzhledů. K dispozici je jich pět, ovšem pomocí úprav zdrojového kódu v XHTML a souboru s kaskádovými styly můžete vzhled vybraného tématu uzpůsobit podle svých představ.

V nastavení blogu lze změnit výchozí typ dokumentu (různé podoby XHTML), formát data a času, počet příspěvků na jedné stránce, název blogu a popisek. Články můžete třídit do kategorií, lze k nim přidávat obrázky nebo ankety. Je zde sledování statistiky, jehož načtení však trvá přes minutu, a to i při nulovém počtu návštěv blogu.

Klepněte pro větší obrázek

Zkušení uživatelé ocení editaci kaskádových stylů

Nové příspěvky lze přidávat s využitím jednoduchého vizuálního editoru. Možnosti formátování, které editor nabízí, jsou velmi jednoduché. Je tu možnost vytvořit stálou adresu pro každý příspěvek, případně ji nechat vygenerovat z jeho názvu. Příspěvky se skládají ze dvou částí, první můžete použít třeba pro perex. U příspěvku nastavíte možnost přidávání komentářů a datum publikování.

Práce v administračním rozhraní tohoto systému je během na dlouhou trať. Velké prodlevy při načítání stránek mě doslova odrazovaly. Zaujala mě však možnost práce s více blogy a jejich sdílení mezi uživateli. Naopak mě nepotěšilo, že mi systém občas ihned po přihlášení sdělil, že platnost mého přihlášení vypršela. A věřte, nebo ne, použitý prohlížeč v tom nehrál roli.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuální editor je spíše jednodušší

Prostor pro obrázky je hodně omezený – 5 MB je dnes velice málo. Ovšem soudě podle některých blogů na tomto serveru i vyjádření na hlavní straně, v případě zajímavého blogu lze tento prostor navýšit. Majitel služby tak vlastně zvyšuje motivaci autorů tvořit kvalitní blogy a zároveň neplýtvá kapacitou diskového prostoru.

Brouzdej.cz: pro návštěvníky, kteří raději poslouchají, než čtou

Dalším místem, na kterém si můžete založit svůj internetový deníček, je www.brouzdej.cz. Po registraci a prvním přihlášení mě překvapilo hlášení o chybě v nastavení vlastního vzhledu blogu. Osobně bych zvolil jiné uvítání nového uživatele.

Klepněte pro větší obrázek

V šabloně je připraven i kód Google Analytics

Systém nabízí dvě již předem připravené šablony, případně možnost vytvoření vlastní. Podobně jako u jiných systémů je zde možnost editace šablony pomocí HTML editoru na webové stránce. Při pohledu do kódu mimo jiné zjistíte, že je zde obsažen JavaScriptový kód pro Google Analytics. Rozmístění prvků na stránce, zarovnání, písmo a barvy můžete měnit pomocí srozumitelných průvodců.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuální editor už nejde zjednodušit

Textový editor pro vkládání nových příspěvků je velice jednoduchý, umožňuje pouze změnit písmo na tučné nebo kurzívu, vložit odkaz a obrázek. Příspěvek je rozdělen na úvodní popisek a hlavní text.

Klepněte pro větší obrázek

Příspěvky z blogů se objevují na úvodní straně

Mezi zajímavými funkcemi Brouzdej.cz najdete jednoduchou možnost pro vložení kódu služeb iAudit.info, Navrcholu.cz a Toplist.cz. Za mnohem zajímavější však považuji betaverzi hlasového výstupu z vašich příspěvků. Na výběr máte mužský a ženský hlas. Doba robotických říkanek je sice již minulostí, stále je však poznat, že jde o automat. Omezení na tomto serveru jsou v maximálně 6kB obrázku na hlavní stránce blogu a 500kB obrázku v obsahu příspěvku.

Blog na Lide.cz: rozmanitá společnost uživatelů Seznamu

Tento článek by neměl být sbírkou odkazů na nejrůznější blogovací služby různých portálů, ale nezmínit se o blogovací službě na Lidé.cz, kde si svůj deníček založilo již více jak 49 000 uživatelů, by byl vážný nedostatek. K registraci a přihlášení vám bude stačit uživatelské jméno a heslo k ostatním službám na Seznamu. Váš blog bude dostupný na ne příliš sexy adrese blog.lide.cz/jmeno.

Klepněte pro větší obrázek

Blogů je na Lidé.cz požehnaně

Po výběru jedné z osmi šablon vzhledu bude zobrazen její design ve formě kaskádových stylů. Ten můžete podle potřeby upravit. K dispozici máte odkaz vedoucí na svůj blog, a tak můžete provedené změny ihned ověřit. Mimochodem, blog je dostupný hned po vytvoření.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled šablon nijak neoslní

Příspěvky vkládáte opět ve vizuálním editoru s dostatečným množstvím funkcí. Pokud jej načtete v Opeře, ovládací prvky editoru zmizí, nicméně systém je stále použitelný. Příspěvky můžete oživit fotogalerií. Ukázkou mluvící za všechny je blog tvůrce Seznamu, Iva Lukačoviče, ILblog.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuální editor se v Opeře nezobrazí

Blogger.com: pod střechou vyhledávače Google

Pro srovnání jsem vyzkoušel také služby snad nejznámějšího zahraničního blogovacího portálu. Najdete jej na adrese www.blogger.com. Již pohled na úvodní stranu hovoří o tom, že jde o profesionální službu. I když záleží na tom, jaký máte vkus. Na někoho může grafika tohoto webu působit příliš kýčovitě. Podobně jako většina českých blogovacích služeb vyžaduje e-mailovou adresu, na kterou zašle informace o registraci.

Klepněte pro větší obrázek

Úvodní stránka Blogger.com se snad až příliš výraznou grafikou

Zaujalo mě, že registrace vyžaduje opsání několika znaků z obrázku. Že by automaty zneužívaly i vytváření blogů? Každopádně se nechci dočkat doby, kdy roboti budou psát své internetové deníčky. Pro uživatele, kterým bude činit rozpoznání písmenek z nějakého důvodu problém, je připraven zvukový záznam, který nadiktuje několik číslic v angličtině. Připadlo mi, že stihnout napsat několik rychle nadiktovaných číslic je složitější než opsání pár písmenek.

Klepněte pro větší obrázek

Šablona je kombinací HTML a kaskádových stylů

Vybrat si můžete z dvanácti nabízených motivů vzhledu. Tím je registrace ukončena a vy můžete začít vkládat své první příspěvky. Nejdříve se ale ještě podívejme na nastavení šablony. Pokud se vám motivy vzhledu nabízené při registraci nelíbily, můžete si zde vybrat z velkého množství dalších a podle potřeby je upravit.

Klepněte pro větší obrázek

Blogger.com nabízí podrobné nastavení deníčku

Šablony jsou tvořeny HTML kódem (bez specifikace DOCTYPE), ve kterém je vložena část s kaskádovými styly. Před uložením úprav máte možnost zobrazit si náhled. Blog může být propojen s reklamním systémem Google AdSense, což uděláte velice jednoduše pomocí administračního rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek

Rozepsané příspěvky nemusíte ihned publikovat

V nastavení dále najdete obvyklé úpravy názvu blogu a popisku, aktivaci upozorňování služby Weblogs.com, práci v režimu FTP, nastavení formátů data a času, komentářů, zálohování, RSS zdroje a seznam uživatelů oprávněných přispívat do vašeho blogu.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrola pravopisu nepoznala slovo blog

Editor pro přidávání nových příspěvků je, jak jinak, vizuální. Přepnout se ale můžete i do režimu HTML zobrazení. Editor nabízí kontrolu pravopisu (v angličtině). Docela mě pobavilo, že neznal slovo blog. Obrázky do knihovny můžete přidávat z počítače nebo stažením ze zadané adresy. Poněkud rozpačitý jsem byl z použitého písma. Připadalo mi až příliš veliké. Za tímto blogovacím portálem stojí společnost Google, která jej před pár lety koupila.

Klepněte pro větší obrázek

Barokní tvary deníčku na Blogger.com

Kde začít?

Na výše zmíněnou otázku není jednoduché odpovědět. Stejně jako u všeho ostatního platí, že pokud chcete mít jistotu kvalitních služeb, je lepší se orientovat na větší a zavedené služby. Většina zde zmíněných serverů nabízí podobné možnosti úprav a vkládání příspěvků. Uživatelé, kteří nezvládnou ruční úpravy nabízených šablon, se asi rozhodnou podle toho, jaké motivy vzhledu který server nabízí. Pokud budete přispívat jednou za čas, je asi jedno, kterou ze služeb si zvolíte. Vyzkoušet můžete koneckonců všechny, jsou zdarma.

Pokud ale hodláte svůj internetový deníček pravidelně zásobovat novými články, o které byste neradi přišli, zvolte si server, za kterým stojí velká firma. Stačí prohledat články o nabídce blogovacích služeb, které vyšly před dvěma či třemi lety, a hned najdete odkazy na dnes již neexistující servery nebo na služby, které nabízejí úplně jiný obsah. Jedním z řešení pro zkušenější uživatele je samozřejmě provoz vlastní domény u některé webhostingové společnosti a využití některého zdarma dostupného blogovacího systému v PHP nebo jiném jazyku.

V zítřejším článku se zaměříme na obsah blogů a povíme si o nejčastějších chybách začínajících blogerů. Prozatím můžete prostudovat následující tabulku s parametry blogovacích serverů.

  Bloguje.cz Blog.cz xBlog.cz Brouzdej.cz Blog.Lide.cz Blogger.com
Provoz zdarma ano ano ano ano ano ano
Místo pro obrázky 128 MB 1 GB 5 MB, více na požádání 1 obrázek = max. 500 kB 1 MB ve fotogalerii nezjištěno
Podpora zvukových souborů ano ne ne ano, hlasová syntéza ne ne
Vizuální editor IE, Firefox IE, Firefox IE, Firefox, Opera IE, Firefox, Opera IE, Firefox IE, Firefox, Opera
FTP ano ne ne ne ne FTP
RSS ano ano ne ano ano ano
Editace šablony úprava kódu jen výběrem z detailních nabídek úprava kódu a CSS, detailní nastavení jednotlivých částí blogu ano úprava CSS ano
Statistika přístupů TOPlist TOPlist, Navrcholu systém nabízí vlastní sledování návštěv TOPlist, Navrcholu, iAudit.info TOPlist ne, ale nabízí se Google AdSense
Propagace příspěvků v blogu příspěvky a nové blogy na úvodní straně, registrace ve FeedCat.net příspěvky na úvodní straně, blogy v žebříčcích noví uživatelé a blogy na úvodní straně, seznam uživatelů a blogů tříděný podle abecedy příspěvky a komentáře na úvodní stránce, seznam oblíbených blogů příspěvky na úvodní straně, vložení do katalogu na Seznamu rotující seznam nových článků a náhodně vybraný blog na úvodní stránce, přehled aktualizovaných blogů, upozornění služby Weblogs.com na nové příspěvky

Diskuze (16) Další článek: Ke stažení: zrychlete svůj disk

Témata článku: Google, Internet, Firefox, Měsíc, Téma, Blog, Zajímavé jméno, Nový systém, Google Analytics, Hlasová syntéza, První komentář, Zpráva obsahující, Úvodní část, Blacklist, Zajímavý obsah, Přihlašovací stránka, Nová možnost, Vzhled, HTML Editor, Editor, Editace, Zář, Nastavení obsahu, Vybraný blog, Základní rozvržení


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu