Téma týdne: Do měsíce špičkovým blogerem – vaše blogy

V tomto týdnu si v několika článcích představujeme možnosti, které současný internet nabízí pro tvorbu internetových deníčků, blogů. Závěr pětidenního blogerského maratonu zakončíme představením několika zajímavých blogů, o nichž jste nám do redakce dali vědět. Potěšilo nás, že existuje spousta kvalitních blogů.

Poslali jste nám velké množství odkazů na své blogy a webové stránky. Vybrali jsme ty nejkvalitnější. Blogy, které se nám líbily nejvíce, jsme v článku zvýraznili – věnovali jsme jim více místa a obrázek. Hodnocení necháváme na vás, čtenářích. S naším výběrem samozřejmě nemusíte souhlasit.

Blog Cadillac klubu ČR

Pro všechny fanoušky nablýskaných „kadilaků“ je připraven blog na adrese http://blog.cadillac.cz/. Informace o dění kolem klubu a o těchto vozech obecně jsou rozděleny do několika rubrik. Blog sleduje také dění ze světa celebrit, počítačových her a vůbec všeho, kde se Cadillacy objeví. Nechybí tipy a upozornění na víkendová setkání. Nové příspěvky se objevují spíše nepravidelně, což ostatně vyplývá i z námětu blogu. Tolik událostí okolo amerických automobilů v naší zemi zase není. Nedávno byl spuštěn také podcasting, takže si zajímavosti ze světa Cadillaců můžete vychutnat i ve formě videa.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o amerických automobilech nabízí Blog Cadillac klubu ČR

MaLer.cz

Poznámkový blo(g)k Martina Léra, tak zní název internetového deníčku, které najdete na adrese www.maler.cz. Autor se v něm věnuje především technologiím počítačů Apple a operačního systému Mac OS X. Jelikož jde o úzce vymezenou oblast, najdete tu jen tři základní rubriky: Mobilitky a internet, Nakousnutá jabka a Ze života. Jako na mnoha blozích jsou po straně uvedeny další (dle autora) zajímavé odkazy a přehled nejnovějších článků. Zaujal nás odstaveček, ve kterém jsou uvedeny odkazy na nejzajímavější články, které byste si měli rozhodně přečíst, pokud tento blog navštívíte. Naopak upozornění na to, že stránky jsou ve výstavbě a optimalizovány pro prohlížeč Safari, považujeme za zcela zbytečné.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o jablíčkových počítačích nabízí MaLer.cz

Typo}Graf

Tento blog je věnován pravidelnému zpravodajství ze světa Apple. Občas tu najdete zajímavé tipy a triky. Jak říká autor, tento blog je věnován také „odlehčenějším, fejetonovým příspěvkům stejně tak jako užitečným cenovým tipům.“ Mimochodem, autor tento blog považuje za konkurenci předchozího zmíněného. Právě malá konkurence byla vznikem tohoto blogu. Po načtení stránek umístěných na adrese http://typograf.blogspot.com objevíte poměrně stroze vyhlížející web, který se snaží zaujmout výstižnými články bez obrázků. Naše výtka bude směřovat několika anglickým výrazům, které se na blogu objevují. Ty jsou však záležitostí použitého blogovacího serveru. Je otázkou, zda by nebylo vhodnější přejít na nějaké české řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o světě Apple v ryze textové podobě

Prasátko

Na adrese http://kmlinux.fjfi.cvut.cz/~pausp1/ najdete blog studenta ČVUT FJFI, Petra Pause. Jde o kombinaci blogu a webových stránek vytvořených s pomocí systému Drupal. Doporučujeme jej každému, koho zajímá japonština a pro ni tak typické kresby anime. Autor stránek zde podrobně popisuje různé kresby, najdete zde i ukázky japonského textu a další zajímavosti o této řeči. V hlavních kategoriích, kterou jsou ještě dále tříděny, najdete také programování a matematiku. Obsah webu zkrátka nezapře zájmy jeho tvůrce. Jedinou výtku bych měl ke kombinaci češtiny a angličtiny na jednom webu. Dávat za české výrazy do závorky anglické mi přijde nesmyslné.

Klepněte pro větší obrázek

Na Prasátku najdete obrázky a překlady do japonštiny

Kryštofovy malůvky

Název blogu slibuje buď galerii obrazů nějakého slavného umělce nebo sadu oskenovaných výkresů žáka základní školy. Od obojího je naštěstí běžný návštěvník webu ochráněn. Na adrese http://krystof.gigaserver.cz/ sice najdete obrázky, ale jde o sady fotografií. Kryštof Novák na svém blogu zachycuje události nikoli ve formě textu, ale fotografiemi. Je otázkou, na kolik je internetová veřejnost zralá pochopit takovouto formu sdělení, a jak moc se autor bude snažit vyjádřit svými fotografiemi něco konkrétního. Nicméně nápad je to zajímavý, fotoblogy se začínají pozvolna objevovat, stejně jako podcasty a videocasty.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden z několika se objevujících fotoblogů

AdArena

Pokud vás zajímá reklama a design a vše co s nimi souvisí, určitě navštivte tento blog. Čtenářům nabízí především obrázky z těch nejpovedenějších reklamních materiálů. Občas se tu objeví také video. Jako čtenář bych uvítal kratší stránky, možná nějak lépe členěné. Opět mi vadila kombinace angličtiny a jiného jazyka, v tomto případě to byla slovenština. Myslím, že každý tvůrce blogu by se měl rozhodnout, zda chcete udělat blog (web) ve své řeči, nebo internetové stránky, které budou cíleny na čtenáře z celého světa. Jakákoli kombinace těchto dvou směrů působí podivně. Blog najdete na adrese http://adarena.blogspot.com/.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavý blog věnovaný reklamě

Blog pana Cuketky

Přiznejte si, co je pro každého čtenáře Živě.cz nejdůležitější hned po připojení k internetu? Tipuji, že to bude jídlo, bez kterého byste nevydrželi denně koukat na monitor počítače. A právě jídlu a vaření se věnuje „úžasně voňavý, šťavnatý a křupavý“ zápisník Pana Cuketky. Jde o tzv. foodblog postavený na Wordpressu. Najdete zde nejrůznější recepty, rady, pozvánky, recenze knih, podniků, tipy na nákup a mnoho dalšího, co s jídlem souvisí. Přiznám se, že barvy připomínající houbovou omáčku mě na tento web příliš nelákají, jeho obsah je však zajímavý, libí se mi i doplňující fotografie a ilustrace k většině článků. Pana Cuketku můžete navštívit na adrese www.cuketka.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Pro mlsouny je připraven blog Pana Cuketky

Rendlík

Vaření a jídlu je věnován další blog, na který jsme byli upozorněni. V porovnání s Cuketkovým blogem nepůsobí již tak svěže. Blikající žárovečky u označení jídel moc s vařením nesouvisí. Blog je ovšem přehledně rozdělen do kategorií, obrázky hotových jídel lze ve článcích také najít. Na rozdíl od předchozího blogu je tento věnován pouze receptům, které doplňuje sada užitečných tipů pro každého kuchaře/kuchařku. Rendlík navštívíte na adrese http://rendlik.bloger.cz/.

Klepněte pro větší obrázek

Blogujícímu rendlíku by prospěla změna grafiky

Trojice slovenských blogů

Jelikož nás čtou i slovenští čtenáři a jejich jazyk by ještě měl být většině Čechů srozumitelný, nabízím vám tipy na tři zajímavé blogy psané ve slovenštině. Za velmi povedený považuji blog Eleny Rodriguez (http://rodriguez.blog.sme.sk/), který zprostředkovává zajímavé zážitky učitelky z Bronxu. Nové příspěvky se tu objevují nepravidelně, myslím však, že tyto stránky jsou dobrou ukázkou toho, jak by měl vypadat blog, který je věnován postřehům z běžného života. Našinci navíc přináší zajímavý a realistický pohled do zahraničí.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé postřehy ze života z Bronxu nabízí Elena Rodriguez

Na adrese http://schwandtner.blog.sme.sk/ najdete internetový deníček Vladimíra Schwandtnera. Opět jde o osobní blog, který by mohl zaujmout každého, kdo má co dočinění s drogami. Pan Schwandtner se totiž spolu s manželkou stará o drogově závislé děti. Na jeho blogu se mi líbily stručné informace o autorovi a možnost přímého odeslání vzkazu. Rozdělení do tří kategorií je akorát.

Klepněte pro větší obrázek

Pan Schwandtner má spoustu zážitků z péče o drogově závislé

Posledním z trojice je blog Gábiny Weissové (http://weissova.blog.sme.sk/), která píše o všem možném, zejména pak o svých zážitcích z léčení na psychiatrii. Nebál bych se její blog nazvat čtením, které boří tabu.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavé čtení z nevšedního prostředí

Všechny tyto blogy jsme vybrali záměrně: dokazují, že lze blogovat i o zdánlivě obyčejných věcech, nad kterými se lze vážně zamyslet.

Blog o MS Office 2007

Až budete přemýšlet, který blog navštívíte, nezapomeňte se podívat na náš zbrusu nový blog věnovaný nejnovější verzi populárního kancelářského balíku. Najdete jej na adrese http://office.zive.cz/. Náš blog vám nabízí pravidelný přísun zajímavých tipů a postřehů k Office 2007. Doporučujeme využít RSS a přidat si jej do své čtečky. Mimochodem, i samotný Office 2007, respektive textový editor Word má blogerům co nabídnout. Přímo z tohoto textového editoru lze totiž odesílat příspěvky na nejznámější blogovací servery. Bezplatná a použitelná betaverze spolu s kontrolou pravopisu hovoří jednoznačně pro vyzkoušení.

Klepněte pro větší obrázek

Blog může být věnován i konkrétnímu softwarovému produktu

Další blogy a bločky

V mailové schránce, do které jste během uplynulého týdne mohli posílat odkazy na své blogy, se sešlo ještě několik dalších adres. Pokud vás zajímají počítačové hry a herní konzole navštivte www.gamesblog.cz. Také vám na tomto blogu vadí střídání témat her s postřehy ze života? Autorovi blogu http://blog.jas-design.com/ doporučujeme vytvářet delší příspěvky. Sbírka odkazů na jiné weby je fajn, ale více iniciativy nebude k zahození. Blog o všem možném najdete na adrese http://kombajn.bloguje.cz/. Naše výtka směřuje k zbytečnému množství barevně blikajících ikonek.

Autor blogu http://blog.lide.cz/Popidolcz/ by se měl zamyslet, zda mu stojí za to mít blog, kterému se nemá čas věnovat. Odkaz na přehrávač Winamp nebo článek o Firefoxu začínající slovy „už jsem sem dlouho nic nepřidal“ nepůsobí nejlépe. Také design blogu je velmi špatný. Bohužel je zcela v souladu se většinou blogů na http://blog.lide.cz. Blog věnovaný systému Windows Vista (http://wintym.czweb.org/) je sice pěkný, autorovi ale doporučujeme neuvádět licenční čísla a podobně. Rušivě působí množství odkazů v podobě barevných ikonek.

Na první pohled neuspořádaným dojmem působí web věnovaný automobilům Toyota Celica (http://www.celicaczechtuning.com/). Jak se pere s blogováním další autor, můžete zjistit na http://www.andre.nazory.cz/. Obsah ponecháme bez komentáře, autorovi doporučujeme dávat pozor na mezery. Na adrese http://www.pravdavocich.ic.cz/ by měl být blog věnovaný IT, bohužel politické komentáře nám k tomu nějak nesedí.

Blog http://ibrowser.xhosting.cz/ běží v testovacím režimu. Autorovi doporučujeme spouštět stránky až v ostrém provozu, případně do té doby na ně neupozorňovat. Je otázkou, zda stavět obsah blogu (http://jezdci.blogspot.com/) na oslavě alkoholu, případně za uvádět vulgarismy v záhlaví (obrázku) webu.

Témata článku: Internet, Měsíc, Blog, Cadillac, Zajímavá informace, Zajímavý obsah, Povedený design, Realistický dojem, Elena, Tabu, Anime, Toyota, Bloger

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje