Téma týdne: Do měsíce špičkovým blogerem – ohlédnutí

V uplynulém týdnu jsme se věnovali všemu, co souvisí s blogováním, tvorbou internetových deníčků a jejich propagací. Představili jsme si několik blogů známých osobností a v závěru také několik zajímavých blogů našich čtenářů. Nyní vám nabízím stručné ohlednutí za uplynulým blogerským týdnem.
Téma týdne: Do měsíce špičkovým blogerem – ohlédnutí

Začátek týdne byl ve znamení příprav na blogování. Podrobně jsme rozebrali několik českých blogovacích portálů. Soudě podle vašich ohlasů v mailové schránce, vybral jsem portály, které používáte i vy. Byl jsem překvapen zjištěním, že řada českých blogerů využívá služby zahraničního www.blogger.com.

Po několika osobních zkušenostech s tímto systémem mohu konstatovat, že jde o celkem spolehlivý systém, na kterém mi ovšem vadí jedna podstatná věc. Vzhledem k tomu, že zatím nenabízí lokalizaci do češtiny, na řadě vašich blogů se vyskytují anglické názvy různých částí blogu. Naprosto odmítám míchání více jazyků na jedné webové stránce, které ve výsledku působí velice zmatečným dojmem.

Návody na blogování – vezmete si je k srdci?

S největším ohlasem se setkal úterní článek. Pokusil jsem se vám nabídnout jakýsi jízdní řád, podle kterého byste měli své blogy vytvářet a do čeho se rozhodně nepouštět. Při procházení deníčků na různých blogerských službách jsem nasbíral spoustu materiálu, který by vydal na několik přednášek s tématem „Takto ne!“.

Řada z vás souhlasí s tím, že blogy psané náctiletými jedinci bez zkušeností jsou ztrátou času čtenáře a mohou kazit celkový dojem z blogování jako takového. Objevil se i zajímavý názor s tím, že s různým věkem se mění lidské zájmy. Proto je špatné kritizovat někoho, kdo si na blogu stěžuje na problémy se svou pubertální láskou nebo příliš přísného učitele. Ano, člověk s věkem vyzrává, ale nemyslím si, že blogy jsou ideální pro vykřičení pubertálních myšlenek do světa.

Častými chybami jsou ztrojené vykřičníky za každou druhou větou. Pokud si myslíte, že je to záležitost pouze mladých slečen, jste na velikém omylu. Tento nešvar si osvojili i mladí pánové, kteří se rádoby zasvěceně vyjadřují o politické situaci, stavu ekonomiky, nebo odborně recenzují nejnovější filmové trháky. Prosím, naučte se gramatiku, základy pravopisu, zchlaďte horkou hlavu a teprve poté se pusťte do psaní příspěvku na blog. Pokud si na to nezvyknete již v mladém věku, budete v dospělosti internetové komunitě pro smích.

Blog není internetový rozcestník

Třetí seriálový článek jsem věnoval popisu nejznámějších služeb, které vám pomohu přilákat návštěvníky. RSS zdroje na svých blozích většinou používáte. Přesto si myslím, že to je spíše díky tomu, že RSS nabízí použité blogerské systémy automaticky. Zjistěte si, co všechno se v RSS zprávě z vašeho příspěvku na blogu objeví, případně se podívejte, zda to můžete v nastavení systému nějak změnit. Podle toho věnujte velkou pozornost tvorbě lákavých nadpisů a úvodních řádků příspěvku.

Katalogy blogů zobrazují na titulních stranách nejnovější příspěvky z vybraných blogů. Pamatujte na to, že i tímto způsobem můžete přilákat čtenáře. Jak jsem se z vašich odkazů přesvědčil, stále řada z vás používá blogy jako jakési rozcestníky na weby, které vás zaujaly a mohly by zajímat i někoho dalšího.

Pokud nejste schopni vytvořit příspěvek, který bude místo odkazu na jiný web obsahovat několik odstavečků se smysluplným textem a hlavně vyjadřovat nějaký váš názor, pak takový příspěvek vůbec nepište. Případně vůbec nezačínejte s blogováním. Nejhorším blogerem je člověk přinucený k psaní, ať už sám sebou nebo pod tlakem okolností. Blogovat je sice „in“, ale s pod nátlakem vytvořeným blogem budete rozhodně „out“.

Není osobnost jako osobnost

Čtvrteční díl článku věnovaný blogům známých osobností řada z vás nepochopila. Alespoň podle reakcí, které se sešly v mé e-mailové schránce. Smyslem tohoto dílu bylo ukázat na to, že blogování se nevěnují pouze programátoři a webdesignéři, ale také lidé, kteří s IT světem mnoho společného nemají. To bylo také důvodem, proč se zde neobjevily notoricky známé blogy, které řada z vás navštěvuje. Článek měl ukázat blogy několika osobností z různých oborů. Rozhodně jsem neměl v úmyslu uvádět kompletní seznam blogů všech celebrit.

Blogy prochází vývojem

Na páteční článek věnovaný vašim blogům, jste se těšili nejvíce. V mé e-mailové schránce se sešlo množství odkazů na velmi povedené, ale i horší blogy. Ty nejlepší jsem vybral do přehledu. Blogy, které se nám v redakci líbily nejvíce, jsme představili trošku podrobněji. Nemohl jsem si odpustit několik kritických poznámek. Jejich účelem bylo ukázat autorům jak ještě o něco více vylepšit zajímavé blogy, pro ostatní by to mělo být poučení, co na svůj blog vůbec nezavádět.

Potěšilo mě, že se objevují nové formy blogování. Řada z vás nabízí na svých stránkách podcasty nebo videocasty. Objevují se také fotoblogy. Tyto technologie mají jistě velkou budoucnost, ale myslete na to, že zaujmout s jejich použitím, je ještě náročnější, než kvalitním textem.

Desatero blogerských problémů

Na úplný závěr týdne věnovaného blogování dovolte, abych uvedl deset nejčastějších problémů (nejen) českých blogů a blogerů:

 1. Vynucovaný humor. Napsat vtipný text vyžaduje velké zkušenosti se psaním, pokud se to nepovede, čtenáře pobaví spíše vaše nezkušenost, než text v příspěvku.
 2. Mnoho citoslovcí, smajlíků a vykřičníků. Své pocity a názory vyjadřujte slovy. Nikdo není zvědavý číst text, kde je většina obsahu tvořena těmito doplňujícími výrazy. Pokud nejste schopni vyjádřit smysl věty bez smajlíku, raději nic nepište.
 3. Vulgarismy. Že se vám něco nelíbí nebo vás někdo naštval by mělo být zřejmé z textu příspěvku. Vulgarismy si odpusťte, dokonale snižují úroveň vašeho blogu.
 4. Chyby v pravopise. Asi nejčastější problém. Než začnete psát blog, ujasněte si, zda jste ve škole něco závažného nezanedbali. Nemoc při výuce vyjmenovaných slov po B není omluvou. Texty připravujte v textovém editoru s kontrolou pravopisu. Pomůže vám odstranit chyby i běžné překlepy. Vyzkoušejte gramatický korektor pro MS Word. Hotový text si přečtěte a poté jej teprve vložte na web.
 5. Ukvapené závěry. Častou chybou zejména mladých lidí bez životních zkušeností je vyvozování ukvapených závěrů o různých věcech. Zkuste svá tvrzení více rozvést, zdůvodnit.
 6. Míchání obsahu. Příspěvky na osobním blogu třiďte do kategorií. Má-li váš blog v názvu nebo popisku určité téma, nepřidávejte příspěvky věnující se něčemu jinému.
 7. Anglické termíny a zkratky, hovorové výrazy. Pokud zrovna nepíšete celý blog v angličtině, používejte svůj rodný jazyk. Neustále jsem překvapen, kolik lidí používá anglické výrazy a nezná přitom český termín. Pocit, že neustálým používáním slov a výrazů jak jsou cool, gamesa, kompl, ale třeba i reprák, budete oblíbeni, je zcela mylný.
 8. Nepovedený design. Blog není místem, kde by webový grafik musel projevovat svou kreativitu, na druhou stranu čtení textu na strakatém pozadí, případně splývání barev nikoho neosloví. Pokud blogovací systém není schopen nabídnout kvalitně vypadající šablonu, vyberte si jiný.
 9. Vzhled zastiňující obsah. Vzhled blogu je důležitý, ale mnohem důležitější je obsah. Myslete na to, až budete psát příspěvky do svých blogů.
 10. Blikající odkazy, výrazná počitadla. Nešvar hlavně českého internetu, kde dominují statistické služby a počitadla Navrcholu a TOPlist. Pokud nedovedete přizpůsobit vzhled stránky těmto počitadlům, tak je vynechejte a případně nahraďte nějakým volně šiřitelným skriptem nebo jinou službou. Např. Google Analytics neumisťuje do vzhledu stránky žádné prvky. Věřím tomu, že rádi upozorňujete na další blogy a stránky, ale snažte se omezit počet blikajících a pestrobarevných ikonek na svém blogu. Odvádějí pozornost od textu.

Doufám, že uplynulý blogovací týden vám přinesl minimálně jeden nápad na zlepšení svého blogu. Pokud jste se poznali v některé z kritik, nevěšte hlavu ani nenadávejte. Zatněte zuby a pracujte na zlepšení. Přeju vám, aby vaše blogy byly co nejvíce cool a doufám, že ste to se mnou vydržely děcka ;-) Užívejte si léto!!!

Témata článku: Měsíc, Cool, Velký smysl, Toplist, Dílo vtipný

13 komentářů

Nejnovější komentáře

 • lední brtník 19. 6. 2006 15:59:30
  to že za čárkami a tečkami ve větách má být mezera, to bylo na vás. věta...
 • keks 19. 6. 2006 13:13:17
  Celkem pěkný seriál, ale myslím že blogování je pěkné v tom, že si každý...
 • michal_vyskocil, michal_vyskocil 17. 6. 2006 22:37:24
  Bod 3. I Bloggeři píší články o webzinech
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky