Téma týdne: Do měsíce špičkovým blogerem – blogy známých osobností

V předcházejících článcích o tvorbě internetových deníčků jsme si představili několik blogovacích serverů, kde si svůj deníček můžete zřídit zdarma bez nutnosti programování. Ukázali jsme si, jakým způsobem blog vytvářet a jak přilákat návštěvníky. Dnes se podíváme na několik blogů známých osobností.

Blogy si zakládá logicky nejvíce „obyčejných“ lidí, ale mezi internetovými deníčky najdeme stále více příspěvků od známých osobností. Politici se tak snaží získat případné voliče a sympatizanty, hvězdy ze showbyznysu zase své fanoušky. Tak či tak je blog zajímavé místo pro prezentaci názorů kohokoli.

Viditelný Macek

Bývalý čelní představitel ODS a bezesporu známá osobnost české politické scény o sobě dala znovu vědět akční scénou s doktorem Rathem. Video mělo velký úspěch, na internetu se umístilo v několika žebříčcích na čelních příčkách. Pan Macek však i bez onoho videa není na internetu neznámý. Na svém blogu nazvaném Viditelný Macek (narážka na Neviditelného psa?) pravidelně komentuje politickou a společenskou situaci v naší zemi.

Blog Viditelný Macek neoplývá grafickým zpracováním, ani logo není zrovna nejpěknější. Ovšem tento blog je typickým případem, kdy se autor snaží zaujmout čtenáře především informacemi a texty. Díky jednoduchému vzhledu je načtení stránek rychlé i na pomalém připojení nebo třeba v mobilu. Nechybí tu základní třídění článků (glos) a vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek

Viditelný Macek je zaměřen obsahově. Vzhled je vedlejší.

ILblog

Z politiky se přesuneme do příjemnějších vod IT průmyslu. Kdo je Ivo Lukačovič, jistě nemá smysl připomínat. Zakladatel Seznam.cz na svém blogu zveřejňuje pravidelné informace ze zákulisí tohoto portálu. Je to místo, kde se dozvíte o připravovaných službách, nezatajují se případné problémy. Občas zde najdete fotografie ostatních členů týmu Seznamu, případně další zajímavosti, které se Seznamem souvisejí.

Také tento blog neodvádí pozornost čitatele designem a grafickými prvky. Většinu obsahu stránky tvoří texty a hypertextové odkazy. Je zde několik kategorií, najdete tu odkazy do archivu starších článků a odkazy na další služby Seznamu.

Klepněte pro větší obrázek

Projevy manažerů a ředitelů v blogu jsou spíše výjimkou. ILblog je asi nejznámější.

Hyena

Jistou formou blogu jsou i články na www.hyena.cz, přestože se autoři zmiňují o tom, že jde o deník. Tento server má v podtitulku „Konzervativní verze deníku Neviditelný pes“ a stejně jako za Neviditelným psem i za Hyenou stojí výrazná postava IT, fotografie a literární tvorby, Ondřej Neff. Podrobně je zde zpřístupněn archiv starších článků, který obsahuje odkazy přímo na jednotlivé dny za několik uplynulých měsíců.

Klepněte pro větší obrázek

Máte rádi texty Ondřeje Neffa? Na Hyeně jich najdete nepočítaně.

Aktuální názory

Názory známých osobností najdete na zpravodajském portálu Aktuálně.cz. Na tyto stránky jsem zavítal díky odkazu z vyhledávače (ne že bych Aktuálně.cz neznal), který mě směřoval na povídání Anety Langerové. Přiznám se, udělat si názor na tuto část serveru podle toho, co tam Aneta psala, asi bych si další názory známých osobností na Aktuálně.cz nepřečetl. Jde o typickou ukázku nechuti psát, ale přesto se o to snažit.

Na svých internetových deníčcích se něčeho podobného vyvarujte, případně je vůbec nezakládejte. Naštěstí tu nenajdete pouze Anetu Langerovou. Pravidelně se tu objevuje například režisér Jan Hřebejk.

Klepněte pro větší obrázek

Jistou obdobou blogu jsou názory na Aktuálně.cz

Google Blog a ostatní

Možná někteří z vás žili až doposud v představě, že za každým blogem stojí jeden konkrétní člověk. Ovšem opak je pravdou, na internetu můžete najít mnoho blogů lidí z různých firem a institucí. A protože se pohybujeme ve světě počítačů, uvedu jako příklad Google Blog. Je to místo, kde se dozvíte o připravovaných novinkách a službách tohoto giganta.

Jde tedy o jakousi obdobu našeho českého ILblogu, s tím rozdílem, že zde se nevyjadřují zakladatelé Google, ale hlavně vývojáři pracující na nových službách. Často nechybí ani zajímavé pohledy na ty které funkce.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete vědět více o službách Google? Čtěte jeho Google Blog.

Asa Dotzler

Asu Dotzlera bych nezařadil mezi celebrity, ale nedá mi to, abych jeho blog v tomto stručném přehledu nezmínil. Vzhled jeho blogu mi připadá jako ideální příklad pro začátečníky, kterým ukáže cestu správným směrem. Tedy žádné křiklavé barvy, zajímavé články, na první pohled dostupný odkaz pro přidání RSS zdroje, archivy článků, fotografie autora a odkaz na stručné informace o autorovi. Mimochodem, pokud vám jméno nic neříká, pak vězte, že Asa Dotzler je známý vývojář několika produktů z rodiny Mozilla.

Klepněte pro větší obrázek

Blog Asy Dotzlera má jednoduchý, ale povedený vzhled

Zakladatelé blogování

Podle toho, co zmiňuje encyklopedie Wikipedia, jsou průkopníky blogování Jorn Barger a Peter Merholz. První jmenovaný pracoval s pojmem weblog, zatímco druhý tento pojem rozdělil na „we blog“. Zachovala se hlavně druhá část a tak dnes každý bloguje.

Podívejme se na blog pana Bargera. Jeho název je robot wisdom weblog a najdete na něm nejrůznější informace převážně o technice. Přiznám se, že vzhled těchto stránek mi nepřipadá nejpříjemnější, ovšem těžko kritizovat někoho, kdo blogy v podstatě vymyslel.

Klepněte pro větší obrázek

Stránky „vynálezce“ weblogů, Jorna Bargera

Naopak blog pana Merholze již svým vzhledem zapadá do klasiky nejrůznějších blogů. Podívejte se sami do jeho archivu. V aktuální podobě svých stránek nabízí Peter Merholz různé komentáře k událostem v IT.

Klepněte pro větší obrázek

Typicky blogovací vzhled stránek Petera Merholze

Redaktoři.cz

Na závěr dovolte, abych vám ukázal i blog redaktorů Computer Pressu. Většina z nás se nepovažuje za nějaké celebrity, ale myslím, že čtenáře by mohlo zajímat, čím se autoři jejich oblíbených periodik zabývají a jaké mají názory. Ne všichni na blog Redaktoři.cz pravidelně přispívají, ale kromě názorů publisherů a šéfredaktorů zde najdete občasné příspěvky od prostých redaktorů.

Nedávno se tu začala objevovat také série rozhovorů s lidmi z Computer Pressu. Tento blog je postaven na systému Drupal, umožňuje snadné vyhledávání, zobrazování kategorií, na první pohled jsou vidět nejnovější komentáře atd.

Klepněte pro větší obrázek

Skromný blog redaktorů Computer Pressu

Zítřejší poslední článek z této série bude věnován představení méně známých, ale zajímavých blogů. V tomto článku se objeví blogy, jejichž adresy jste mohli během týdne posílat autorovi tohoto miniseriálu.

Diskuze (10) Další článek: Pomůžeme vám zvýšit návštěvnost vašeho blogu

Témata článku: Google, Programování, Měsíc, Blog, M/s, Zajímavá služba, Publisher, Wisdom, Vzhled, Bloger, Zakladatel, Osobnost, Ideální příklad, Neviditelný pes, Známý vývojář, Typický příklad, Celebrity, Známá osobnost, Pes, Hyena, Snadné vyhledávání


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch