Téma, které pálí

Nemožnost dobrat se pravdy vede k bezostyšnému lhaní - i český Internet má své zlaté hochy, kteří na to přišli a bezostyšně toho využívají.
Počet aktivních uživatelů (návštěvníků, čtenářů, brousičů?) českého Internetu je určitě téma, které zajímá internetové vydavatele více než jakékoli jiné. Pokud jsem vydavatelem novin, vytisknu jich 40 000 a desetina se jich vrátí jako neprodaných, mám o velikosti čtenářské obce jasnou představu. Pokud jsem vydavatel internetový, měl bych na tom být významně lépe vzhledem k tomu, že mohu počítat každý butónek, který si můj čtenář vyžádá. Pravda je ale mnohem složitější, a proto vznikla diskuse - na můj původní článek na Živě reagovali vážení kolegové z českého Internetu: Patrick Zandl, Dan Dočekal a Marek Antoš (viz odkazy).

Většinou byly polemické s mým článkem, ale také si kupodivu zdatně odporovaly navzájem - je v tom tedy daleko větší zmatek, než by se zdálo.

Jde samozřejmě o to, na jaký počet čtenářů (tj. "unikátních", fyzických osob) lze usuzovat z počtu unikátních (jedinečných) IP adres, zhruba řečeno adres strojů, které se na daný internetový server hlásí. Je dobré shrnout:

1. Kdyby měl každý uživatel svůj počítač trvale připojený k Internetu (kdyby se jich nestřídalo na daném stroji více, viz školy), a kdyby mezi prohlížečem na tomto stroji a web serverem se zdrojovým článkem nic nestálo, odpovídal by přesně počet IP adres počtu lidí, kteří navštívili daný web. Tím "nic nestálo" se myslí zejména proxy server a firewall.

2. Jenomže zejména na školách se lidé u počítačů střídají. Kolik jich je? Kolik přistupujících studentů připadá na disponibilní mašiny? Nikdo neví.

3. Jenomže existují proxy servery, které fungují jako lokální distribuční centra. Stránku si někdo vyžádá poprvé, ta se uloží "někde mezi" na proxy serveru, a jakmile si ji někdo vyžádá znovu a pokud je její bližší výskyt na proxy serveru, natáhne se z něj - a původní web server nezaznamená návštěvníka. Jaký podíl takových stránek je? Nikdo neví - a horší je, že se samozřejmě dramaticky liší pro každý informační web zejména v závislosti na jeho návštěvnosti a umístění.

4. Jenomže existují firewally, za kterými je skryta celá firma (všechny její počítače a uživatelé), a jakýkoli přístup z této části světa obehnané ohnivou zdí je registrován jako přístup jediné IP adresy - té firewallu. Kolik osob je takto redukováno na jedinou neosobu, tedy firewall, je opět velká neznámá, a opět velmi variabilní - jsou servery, na které chodí více dial-up uživatelé, a jsou servery spíše pro uživatele z firem, zejména větších. Nicméně, vliv firewallu bych enormně nepřeceňoval. To, že je za ním ve firmě skryta stovka pracovníků, z nichž každý povinně používá e-mail (hlavně vnitropodnikově), neznamená, že tito lidé brousí po Internetu. Mohu uvést například naši firmu, kde za firewallem dlí zhruba 80 uživatelů; pokud odečtu redaktory a programátory, kteří se Internetem zabývají, neboť je to jejich profese, zbývá mě (velmi zhruba) obchodní oddělení, vedení a sekretariát - a z těchto zhruba padesáti lidí odhaduji, že aktivně pracuje s Internetem jeden nebo dva, ač jde o velmi mladý kolektiv. Nemyslím si, že by to bylo jinde jinak.

5. Jenomže existují dial-up uživatelé, kteří se z domova či firmy připojují na terminálové servery svého providera a kterým je vždy pro dané připojení vygenerována jiná IP adresa. Pokud tedy jsem dial-up uživatel, který si denně přečte Živě a kterému jeho poskytovatel dynamicky generuje IP adresu, v access logu na http://zive.cpress.cz vystupuji jako smečka třiceti čtenářů.

Proč rozepisuji tyto romány, když jsou profíkům dokonale známé? Abych ukázal, jak široké pole zatím nekvantifikovaných faktorů ovlivňuje hledání zatím neznámého koeficientu x rovnice počet_lidí = počet_IP_adres krát x. Uvedu zde proto názory vážených kolegů:

Patrick Zandl (s dovolením cut&paste z e-mailu): Dobry den, ke clanku Co navštěvujete na českém Internetu? jedina pripominka. Pocet IP adres neni totozny s poctem fyzickych ctenaru - ten je cca. ctyrnasobne vyssi (u serveru nad 2000 unique IP /den), nez pocet IP adres. Vliv maji cache, proxy, firewally atd - da se to zmerit pres cookiestracker a podobne veci.

Marek Antoš (citováno ze serveru Lupa): Především, unikátní hosty nelze zaměňovat s reálnými lidmi - na každém větším serveru se denně otočí minimálně dvojnásobný počet lidí, než kolik říká číslo unikátních hostů; s vyšší návštěvností navíc roste i tento koeficient.

Dan Dočekal (Svět Namodro): V souvislosti s tím jedna maličkost. Jirka Hlavenka rozvádí na Živě zajímavou teorii o velmi omezené množině (pravidelných) uživatelů Internetu. S podobnou myšlenkou si již zahrávám poměrně dlouho - hlavně proto že "dopisy čtenářů" jsou samozřejmě povětšinou od těch samých lidí (což je logické), ale hlavně proto že bych si možná představoval poněkud rychlejší nárůst čtenářů v měsíčním intervalu než nějaká 3-10%

(zvýraznění moje)

Pokud tedy mohu názor Dana brát plus-mínus souhlasný s mým, dostáváme se k nemalému rozptylu - konkrétně 400%. S tímto číslem je těžké kamkoli vylézt - například říkat inzerentům, že jejich inzerci vidí 40 000, ale možná taky jen 10 000 lidí. Tvůj nástupní plat je 40 000, ale to víš, podnikáme v Internetu, tak to možná bude 10 000. Náš server denně navštěvuje 50 000 lidí, ale možná jsout o jen hity. Naše internetové knihkupectví Šuliška je jedno nejpřednějších v republice, ale možná že i jedno z nejzadnějších. Prostě, nemožnost dobrat se pravdy vede k bezostyšnému lhaní - i český Internet má své zlaté hochy, kteří na to přišli a bezostyšně toho využívají.

Mimochodem, dovolím si předložit ještě jednu fantaskní teorii o statistických a predikcích na Internetu vůbec - to číslo 400% je jakousi světovou normou. Pokud se podíváte nejen na předpovědi, ale i statistiky například v oblasti elektronické komerce, ve vývoji počtu uživatelů atd., tak jsou nejnižší a nejvyšší čísla (resp. výsledky) od sebe velice často vzdáleny zhruba také o oněch 400%. Jedinou jistotou Internetu tedy je, že kam se člověk podívá, je proklatě vysoká nejistota.

Co s tím? Patrick Zandl navrhuje možné softwarové řešení, které - samozřejmě, jako vše na Internetu - není univerzálně nasaditelné ani všespasitelné, ale dostane nás o krůček dál. Chopí se jej někdo?

Váš názor Další článek: ISDN (od Telecomu) je tady

Témata článku: Internet, Téma, Proxy, Cute, Maja, Původní číslo, Proxy Server, Teorie, Pravidelný uživatel


Určitě si přečtěte

WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5