Tělo z titanu a HDR displej: X1 Titanium Yoga je nejtenčí ThinkPad, jaký kdy Lenovo vyrobilo

Nabídka počítačů z rodiny ThinkPad se rozrůstá o několik nových unikátních počítačů. Naštěstí nejde o takové extrémy, jako loni v lednu představený ThinkPad X1 Fold s ohebným displejem, který teprve nyní přichází na trh. Všechny novinky se začnou prodávat během ledna či února.

Titanový notebook

Hlavní hvězdou sestavy se rozhodně stává ThinkPad X1 Titanium Yoga. Titanium v názvu není jen nějaké marketingové označení exkluzivity, ten notebook má opravdu vnější plochy z titanu. Tento drahý lehký a pevný kov vídáme v omezené míře u hodinek nebo brýlí, tady pokrývá celý notebook s 13,5" displejem. Díky tomu může být notebook tenký jen 11 mm při hmotnosti 1,15 kg. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
ThinkPad X1 Titanium Yoga

Z úhlopříčky displeje už také můžete tušit další unikátní vlastnost. Displej tu má poměr stran 3:2, což je u ThinkPadů vítaná změna. Displej s jasem 450 nitů navíc podporuje HDR s certifikací Dolby Vision a reproduktory nesou razítko Dolby Atmos. Z označení Yoga také odhadnete, že displej můžete překlopit na druhou stranu, dotýkat se jej prsty nebo po něm kreslit perem.

ThinkPad X1 Titanium Yoga je ale pořád ThinkPad. V klávesnici nechybí trackpoint a klávesnice neslevuje z vysokého standardu Thinkpadů. Podobně každý Thinkpad prochází náročnými testy odolnosti, takže i tady se z ničeho neustupovalo.

Na karbon se nezanevřelo

Oproti titanové novince vypadá dosavadní premiant Thinkpad X1 Carbon s tělem z uhlíkových vláken docela obyčejně. Devátá generace X1 Carbon ale také přichází s důležitou změnou v podobě displeje s poměrem stran 16:10. S displejem se pojí i nový kloub – místo dvou samostatných kloubů se používá jeden širší uprostřed. A když se už předělávalo celé tělo, našlo se místo i pro větší 57Wh baterii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Thinkpad X1 Carbon

Displej 16:10 nebo 57Wh baterii nabídne také šestá generace ThinkPad X1 Yoga. U tohoto konvertibilního notebooku se ale nemění provedení kloubů displeje.

Oba notebooky navíc poznají, zda sedíte před displejem a umí se podle toho probudit či zamknout. Jako první používají Dolby Voice pro přirozenější videokonference se zřetelnějším zvukem.

Zcela nový je ThinkPad X12 Detachable s 12,3" FHD+ displejem a odtrhávací klávesnicí v těle připomínajícím Microsoft Surface. Lenovo podobné počítače nabízí již dlouho, zatím ale nebyly součástí rodiny Thinkpadů. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Všechny představené Thinkpady jedou na procesorech Intel 11. generace s grafikami Iris Xe.

Předběžné české ceny (včetně DPH) a termíny prodejů vypadají následovně:

  • ThinkPad X1 Titanium Yoga se začne prodávat únoru od 69 990 Kč,
  • ThinkPad X1 Carbon v dubnu od 59 990 Kč, 
  • ThinkPad X1 Yoga v dubnu od 69 900 Kč,
  • ThinkPad X12 Detachable v únoru od 44 990 Kč

Z těchto předběžných cen je jasné, že pokud vám X1 Carbon připadal jako drahý prémiový notebook, za titanovou novinku si připlatíte nejméně dalších deset tisíc korun.

Diskuze (2) Další článek: Budoucnost správy dat, hybridního cloudu a další

Témata článku: Notebooky, Intel, Lenovo, HDR, CES 2021, ThinkPad, Tělo, Microsoft Surface, Titan, Displej, Dolby Vision, Yoga, Notebook, Iris Xe, Dolby Atmos