Televize, nebo počítač? Prestigio P172W vs. Fujitsu-Siemens Myrica V17-1

Širokoúhlé LCD panely jsou komfortnějším pomocníkem při práci s počítačem než LCD monitory s běžnými rozměry. Obsahují-li zároveň také televizní tuner, nemusíte utrácet ani za televizor. Srovnali jsme představitele dvou kategorií LCD televizorů.

Prestigio P172W

Klepněte pro větší obrázekPrestigio P172W je na první pohled líbivý LCD monitor, na jehož designu si dal výrobce velmi záležet. Poměrně lehkou obrazovku drží stabilní podstavec, který je možné naklonit o 5° dopředu a přibližně 15° dozadu. Po obou stranách širokoúhlého displeje jsou pod kovovou mřížkou umístěny stereofonní reproduktory s dobrým zvukem. Displej je velmi jasný, kontrastní a svítivý; na optimální obraz stačí i čtvrtinová hodnota kontrastu barev. Stejně jako většina jiných LCD TV se ani Prestigiu nevyhnul problém se zobrazováním černé barvy. Pozorovací úhly byly v horizontálním i vertikálním směru výborné až do 170°.

Klepněte pro větší obrázekNa horním boku přístroje jsou umístěny funkční klávesy, kterými se lze snadno pohybovat v nabídce a potvrzovat její volby, měnit hlasitost reproduktorů a zdroj vstupního signálu, vyvolat automatickou kalibraci obrazu nebo přístroj vypnout/zapnout. V zadní části jsou umístěny konektory a kryt televizního tuneru. Jeho instalace je velmi jednoduchá – stačí jej zasunout do zdířky a připojit ke konektoru, díky příchytným zoubkům tuner drží velmi pevně. K televiznímu tuneru připojíte anténu, opět jej přikryjete krytem a přístroj je připraven k použití.

Televizní tuner patří mezi citlivější a dokáže zachytit i vysílání stanic, s nímž měly jiné přístroje problémy. Monitor lze ovládat poměrně jednoduchým a velmi tenkým dálkovým ovladačem, kterému ovšem nechybí žádná z podstatných funkcí. Lze přepínat mezi třemi formáty obrazu s různým poměrem stran a kontrastem, stejně jako třemi zvukovými profily. K dispozici jsou také funkce PIP a POP – můžete tedy sledovat obraz v obraze, například televizi v jednom okně a plochu počítače v druhém, nebo vidět v malých oknech náhled vysílání všech naladěných stanic, přičemž na jednu obrazovku se jich vejde devět.

Odezva je sice vyšší, přesto ale není patrné rozmazávání, duchové ani vyhasínající stopy. Pro připojení k počítači je k dispozici analogové rozhraní D-Sub, při spojení s počítačem nechybí bohaté možnosti nastavení obrazu. Monitor lze pověsit i na zeď.

Fujitsu-Siemens Myrica V17-1

Klepněte pro větší obrázekSpolečnost Fujitsu-Siemens vyrábí designově špičkové produkty a ani nová modelová řada LCD televizorů Myrica není výjimkou – reprezentativní vzhled i kvalitní zpracování je patrné na první pohled. Stabilní podstavec umožňuje naklonění obrazovky o 5° dopředu a 20° dozadu, je možné také otáčení kolem vlastní osy v rozsahu 180°.

Po obou stranách displeje jsou umístěny reproduktory s vyváženým zvukem, kterému nechybí žádné podstatné zvukové frekvence. Ručně lze nastavovat poměr basových a vysokých tónů. Displej má nadprůměrnou hodnotu jasu, po vhodném nastavení umí také poměrně dobře zobrazit černé barvy. Obraz rovněž charakterizuje věrné zobrazení barev a vyvážený kontrast. Pozorovací úhly v horizontálním i vertikálním směru patří s hodnotou 160° k nadprůměru.

Klepněte pro větší obrázekV zadní části televizoru jsou umístěny konektory, jejichž sbírka je kompletní, takže nechybí žádný podstatný vstup ani výstup. Na těle přístroje nenajdete žádná tlačítka, k provádění požadovaných úkonů slouží nadprůměrně vybavený dálkový ovladač. Trochu škoda je, že televizor reaguje na ovladač se zhruba sekundovou odezvou, při přepínání programů je také slyšet v reproduktorech patrné lupnutí. Kromě těchto drobností ale nelze nic dalšího vytknout. Nabídka funkcí v OSD nabídce je široká, za zmínku stojí mimo jiné podpora obrazu v obraze, teletext s pamětí na deset stran, grafický přehled naladěných programů, automatický programový systém APS pro snadné první spuštění, vlastní tlačítko na ovladači má i nastavení automatického vypnutí (sleep).

Vestavěný TV tuner pracuje spolehlivě, na trhu jsou ovšem i citlivější přístroje. Při spojení s počítačem, které je možné pouze přes analogové rozhraní, uvítáte 16ms odezvu, která zprostředkovává dynamický obraz a nijak nevylučuje monitor ani pro graficky náročnější operace včetně hraní nejnovějších her. Trochu škoda je, že 23“ model Myrica má navíc DVI, vyšší pozorovací úhly a větší hodnoty jasu i kontrastu, přesto je i 17“ model velmi povedený.

  Prestigio P172W Fujitsu-Siemens Myrica V17-1
produkt 17“ širokoúhlý LCD panel s TV tunerem 17“ LCD TV
zdroj Asbis, Praha Fujitsu-Siemens, Praha
kontakt 272 117 111, www.asbis.cz 233 034 000, www.fujitsu-siemens.cz
cena 18 940 Kč vč. DPH 21 989 Kč vč. DPH
záruka 2 roky 2 roky
Klady a zápory
+ pozorovací úhly funkční výbava
+ funkce PIP a POP vzhled a zpracování
+ citlivost TV tuneru odezva
- zobrazení černé barvy pomalá reakce na ovladač
- vyšší doba odezvy lupnutí při přepnutí programu
- chybí vstup DVI chybí vstup DVI
Parametry
obrazovka TFT LCD TFT LCD
viditelná úhlopříčka 17" (431,8 mm) 17" (431,8 mm)
poměr stran 1:1, 4:3, 16:9 16:9
rozlišení 1 280 × 768 (75 Hz) 1 280 × 768 (60 Hz)
bodová rozteč 0,294 mm 0,294 mm
signálové vstupy
a výstupy
kompozitní video, S-Video, 15pinový D-Sub (RGB), TV tuner, 6× audio, 3,5 mm jack vstup, Line-In kompozitní video (in, out), S-Video, SCART, 15pinový D-Sub (RGB), anténa, 6× audio, 3,5mm jack vstup, Line-In
audio výstupy 3,5mm jack (sluchátka), line-out, 2× 5W reproduktory 3,5mm jack (sluchátka), Line-Out, 2× 3,5W reproduktory
zvuk mono, stereo, SAP mono, stereo
podporované TV
standardy
NTSC/PAL/SECAM NTSC/PAL/SECAM
teletext ne ano
rozměry (v × š × h) 325 × 522 × 139,5 mm 338 × 520 × 200 mm
hmotnost 6,8 kg 6,5 kg
pozorovací úhel 170°/170° 160°/160°
kontrast 600:1 400:1
jas 450 cd/m2 400 cd/m2
odezva 25 ms 16 ms
příslušenství napájecí kabel, kabel D-Sub, kabel S-Video, audio-video kabel, TV tuner, dálkové ovládaní, manuál napájecí kabel s adaptérem, kabel D-Sub, dálkové ovládaní, manuál
Související odkazy

Slovník
DVI
LCD
RGB
TFT

Katalog produktů
LCD televizory

Srovnali jsme možnosti klasického širokoúhlého LCD televizoru se širokoúhlým LCD monitorem vybaveným TV tunerem. Na první pohled jsou přístroje prakticky totožné a hezky zpracované, liší se až množstvím a kvalitou funkcí. Po obrazové kvalitě je na tom překvapivě o něco lépe Prestigio, které nabízí vyšší pozorovací úhly i hodnoty obnovovací frekvence, jasu a kontrastu, a také více formátů obrazu. Při zobrazení 16:9 je obraz na obou monitorech mírně deformovaný – předměty jsou mírně tlustší než ve skutečnosti. Možná si toho ani nevšimnete, ale i když ano, rychle si zvyknete. Po stránce odezvy je na tom sice papírově lépe Myrica, subjektivně jsou však oba monitory téměř totožné.

Oba přístroje jsou docela hlasité i při minimální hlasitosti, maximální možná hlasitost mluví mírně ve prospěch Prestigia, ovšem na rozdíl od Myricy u něj nelze nastavovat frekvenční složky výsledného zvuku. Myrica disponuje větším množstvím konektorů, pro spojení s dalšími přístroji se hodí hlavně rozhraní SCART. Z hlediska televizních funkcí je na tom lépe klasický LCD televizor Myrica, který si navíc rozumí také s teletextem. Oba přístroje podporují dětský zámek. Po stránce práce s počítačem jsou oba monitory v podstatě rovnocenné, s mnoha možnostmi nastavení a univerzálním použitím, uživatelé Prestigia mohou ovládat OSD nabídku i pomocí funkčních kláves, které Myrice chybí.

S Myricou máte možnost pořídit si za velmi výhodnou cenu rovnou LCD televizor, který lze využít také při práci s počítačem, ale počítá se s ním spíše ke zkrášlení obýváku. Jestliže ale hledáte spíše komfortnější širokoúhlý LCD monitor, na němž budete chtít občas využít televizní tuner, s Prestigiem určitě chybu neuděláte a sloužit vám bude více než dobře.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 20/04.

Diskuze (6) Další článek: Intel ukončí výrobu procesorů Pentium 4 na jádru Northwood

Témata článku: Video, Televize, Fujitsu, Širokoúhlý monitor, Dálkové ovladače, Jack, Pomalá reakce, Sluchátka k počítači, Napájecí kabely, Dálkový ovladač, Televizní obrazovka, Teletext, Audio kabely, Televizory 32, NTSC, Televizní sluchátka, Tunery, Odezva, Tel, Prestigio, Funkční klávesa, TV Tuner, LCD TV, Televizory, Pipa

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů