Telenor xDSL: ADSL kvalitnější, levnější zatím ne

Telenor brzy spustí velkoobchodní nabídku služeb xDSL na pronajatých lokálních smyčkách ve vybraných lokalitách v Praze a krajských městech. Alternativní operátoři budou moci nabízet různé druhy služeb, nízkou agregaci, absenci datových limitů i vyšší rychlosti.
Telenor xDSL: ADSL kvalitnější, levnější zatím ne

Společnost Telenor Networks včera veřejně představila svou velkoobchodní nabídku datových služeb využívajících technologií xDSL, které poskytuje na metalických linkách pronajatých společností Český Telecom v rámci zpřístupňování místních smyček (LLU – local loop unbundling). Do konce května mohou uživatelé ADSL u alternativních operátorů žádat do zařazení do testování, za stejných podmínek jako v testu bude jeho účastníkům služba nabízena až do 31. července.

Kromě tohoto prostého faktu zveřejnil Telenor detaily služby, informace o dalším rozvoji a obchodní ředitel společnosti se pokusil odhalit i snad veselejší budoucnost širokopásmového připojení k internetu. Cíle Telenoru nejsou nijak skromné, hlavním prezentovaným záměrem kromě zdroje obratu a zisků je pro Telenor u služeb xDSL rozhýbání trhu podobným způsobem, jakým se to povedlo v oblasti mobilních telefonů vstupem druhého operátora.

Telenor se chce stát po Českém Telecomu, kterému patří drtivá většina pevných linek vedoucích až ke koncovým uživatelům, druhým největším velkoobchodním dodavatelem služeb pro vysokorychlostní připojení k internetu díky obsazení přibližně 20 % trhu. Zákazníkem pro Telenor jsou přitom alternativní operátoři. V tuto chvíli spolupracuje Telenor na testování s Czech on Line, GTS, Contactelem a Nextrou, která je sesterskou společností Telenoru.

8 megabitů není nereálných

V tuto chvíli Telenor testuje na desítkách koncových uživatelů hned dvě technologie z oblasti DSL služeb. Klasické ADSL, které nabízí vyšší maximální přenosové rychlosti (až 8 megabitů za sekundu), ale s rozdílnou rychlostí stahování a odesílání dat a horší regulací kvality služby, a SHDSL, které nelze provozovat spolu s hlasovou telefonní službou, ale zato nabízí přenos dat stejnou rychlostí v obou směrech až do výše 2 megabity za sekundu a hlavně se zaručenou kvalitou služby.

V testovací lokalitě kolem Žižkovské věže se v rámci testu dařilo dosahovat a udržovat rychlost u ADSL linek na maximální hranici 8mbps, což bylo prý pro techniky příjemným překvapením, služba SHDSL bez problémů také funguje na své technologické hranici dvou megabitů. Rychlost datových přenosů a nízká odezva je umožněna jak malým vytížením sítě, tak připojením DSLAMu k ATM páteřní síti Telenoru. Při rozšiřování pokrytí plánuje Telenor využití své pevné bezdrátové sítě FWA (Fixed Wireless Access provozovaná v pásmu 26 GHz), která je homogenní součástí ATM páteřní sítě.

Využití bezdrátové technologie urychluje nasazení služby, hlavním faktorem určujícím rychlost otevírání nových lokalit prostřednictvím LLU je ale spíše nepružnost či neochota Českého Telecomu lokální smyčky uvolňovat – respektive k nim umožňovat fyzické připojení. Předání první smyčky trvalo podle Telenoru necelých šest měsíců od objednávky. Nyní se situace mírně zlepšila, Český Telecom garantuje zpřístupnění lokálních linek do pěti měsíců od přijetí objednávky.

Co směřuje na trh?

V tuto chvíli postavil Telenor nabídku pro alternativní operátory tak, aby oslovila spíše jejich firemní zákazníky. Služby nastavené pro domácnosti budou k dispozici až v druhé polovině roku, tak jak se bude rozšiřovat dosah xDSL od Telenoru. Finální podoba nabídky pro koncové zákazníky je nicméně v rukou alternativních operátorů, kteří budou služby xDSL koncovým zákazníkům poskytovat.

Nabídka služeb založených na ADSL počítá se dvěma typy služby. První, levnější, je určená segmentu So-Ho (Small office – Home office) a nabízí maximální agregaci 1:30. Nabídka rychlostí je omezena na 512/128 a 1024/256 kbps. Řada ADSL Business Line bude ze své podstaty dražší, protože nabízí agregaci pouze 1:4, větší rozpětí rychlostí a poskytuje garanci minimální rychlosti, což bude pro firemní zákazníky více než zajímavé.

Produkty na bázi ADSL

ADSL So-Ho Connetion ADSL Business Line
Max. agregace v síti 1:30 1:4
Rychlost (kbit/s) Maximální Maximální - garantovaná
Acces2ADSL 1024/384 Není dostupné 1024/384 – 384 (oba směry)
Acces2ADSL 1024/256 1024/256 1024/256 – 256 (oba směry)
Acces2ADSL 512/128 512/128 512/128 – 128 (oba směry)
Acces2ADSL 256/64 Není dostupné 256/64 – 64 (oba směry)

Produkty na bázi SHDL - synchronní

SHDSL dynamic SHDL fixed Private network SHDL
Max. agregace v síti 1:4 Bez agregace Bez agregace
Rychlost (kbit/s) Maximální/Garantovaná Fixní Fixní
Access2SHDSL 512 512/256 512
Access2SHDSL 1024 1024/512 1024
Private Network SHDSL 512 512
Private Network SHDSL 1024 1024

Jednotlivé služby se liší také garancí dostupnosti služby, pro všechny, kromě řady So-Ho Connection, je garantována dostupnost 99,5 %, plánované práce nemají přesáhnout 240 minut měsíčně. Při porušení těchto záruk bude uživatelům poskytnuta sleva do výše 30 % ceny služby v závislosti na délce překročení. Jak se toto projeví u koncových zákazníků, opět závisí na poskytovatelích služby – alternativních operátorech. Ani jedna z nabídek neobsahuje datové limity, opět je nutno připomenout, že jde o služby určené zejména firmám.

Splněný sen alternativních operátorů

Ceny nabízených produktů Telenor nezveřejnil, velkoobchodní nabídka je tak pro nás neznámá, ale jisté je, že v tento okamžik Telenor určitě nenasadí výrazně nižší ceny než Český Telecom. Brání mu v tom jak vysoké pořizovací náklady na zpřístupnění místní smyčky, tak nutnost zaplatit investice do své páteřní sítě. I proto jsou pravděpodobně nejprve uváděny produkty směřované na firemní zákazníky, které jsou výnosnější. Na druhou stranu nabídka Telenoru slibuje výrazně vyšší kvalitu, což by ceny srovnatelné s nabídkou Českého Telecomu vyvažovalo.

K poklesu cen bude podle všeho docházet až postupně, v okamžiku kdy se služby na bázi xDSL dostatečně rozšíří. Snížení cen pravděpodobně přinese také jednání s Telecomem o poplatcích spojených s pronájmem místních smyček, tedy pokud budou úspěšná. Hlavní výhodou pro zákazníky, ale hlavně alternativní telekomunikační operátory, je díky LLU možnost poskytovat hlasové i datové služby zákazníkovi bez účasti Českého Telecomu a tedy zaplacení požadovat na vytoužené jedné faktuře.

Věštby obchodního ředitele

Velká část otázek v diskusi se zástupci Telenoru směřovala k problematice širokopásmového připojení pro domácnosti. Vzhledem k absenci alternativních operátorů se role jakési vědmy ujal obchodní ředitel Telenoru Jiří Nykodým, který na základě kvalifikovaných odhadů (jedním ze zákazníků služby bude sesterská společnost Telenoru Nextra, která sdílí s Telenorem i tiskovou mluvčí) uvedl, že nabídka pro domácnosti má být rozmanitější ve srovnání s tím, co velkoobchodně i maloobchodně prodává Český Telecom, nově pod značkou internet Expres.

Podle obchodního ředitele Telenoru chystají alternativní operátoři služby šité na míru různým typům uživatelů, jako jsou například hráči online her. S tím je spojená nejen nabídka samotného připojení, rychlosti linky nebo dosahované odezvy sítě, ale zejména poskytování kvalitního obsahu, který změní dnes převažující využití ADSL v domácnostech, kterým je u drtivé většiny uživatelů pouhé procházení webu a práce s elektronickou poštou.

Do konce roku by měli i domácí zákazníci získat možnost připojení vyššími rychlostmi, i když zatím u ADSL asi nepůjde o celých 8 megabitů. Skutečná nabídka vyšších rychlostí bude záležet mimo jiné na stavu telefonní sítě v dotyčné lokalitě. Poslední "věštba" zahrnovala odhad pokrytí České republiky. Do konce tohoto roku chce Telenor nabízet své xDSL služby na 80 % telefonních linek v Praze a všech krajských městech.

Diskuze (38) Další článek: Napster opět ožívá

Témata článku: Internet, Česká síť, Tel, Koncový uživatel, Lev, XDSL, Kvalifikovaný odhad, Koncová cena, Maximální rychlost, Fixed, Maximální vytížení, Maximální cena, ADS, Obchodní ředitel, Private, Věštba, Český zákazník, Splněný sen, Telenor


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu