Telenor a Nextra v náruči GTS: nic nového pod sluncem

Potvrzuje se, že ze současných telekomunikačních hráčů má peníze a vůli nakupovat jen jediný. Do náruče GTS Novery padly po Contactelu také společnosti Nextra a Telenor Networks.

Jsou to zprávy měsíce, a současně není téměř co psát. To v případě, pokud jednou větou konstatujeme, že v náruči GTS jsou, za nezveřejněnou cenu, už i společnosti Nextra a Telenor Networks (obě patří mateřské firmě, norskému Telenor ASA), a to včetně slovenských zastoupení.

GTS Novera potvrzuje, že je konsolidátorem na českém trhu alternativních operátorů, zatímco u ostatních je situace nehybná. Tato firma provedla v krátké době už čtyři významné akvizice (Aliatel, Contactel, Telenor, Nextra).

Nemusí být samozřejmě pravda, že GTS Novera je skutečně jedinou společností schopnou akvírovat. Třeba v případě Telenoru a Nextry, které byly veřejně na prodej (jejich mateřská firma oficiálně tento záměr ohlásila, na rozdíl od Contactelu, kde to pouze „prosakovalo kuloáry“), existovala i řada dalších zájemců. Jmenovitě např. Tiscali, eTel, Vodafone a údajně i Contactel samotný. To, že firmy nakonec skončily u GTS, znamená, že tento zájemce přišel s nejvyšší nabídkou.

Jak si může GTS „dovolit“ přeplatit stonásobně větší Vodafone? Důvody mohou být následující:

  • a) Nextra a Telenor jsou pro společnost GTS samozřejmě typičtějšími akvizičními cíli a mají pro ni relativně větší význam (pro Vodafone je to nesouvisející byznys);
  • b) skupina GTS má k dispozici dostatek „soft money“, tj. nevyžaduje jasnou a rychlou návratnost, může si dovolit poněkud riskantnější či dražší akvizice. Není úplně obvyklé, aby finanční investor (který stojí za GTS) přeplatil strategického zájemce (typu Vodafone), ale v poslední době se s tím setkáváme stále častěji.

Etapa akvizicí a investic

Není rozhodně překvapivé, že byly nyní prodány právě obě (resp. všechny čtyři) dcery Telenoru. Norský telekomunikační operátor si prošel vývojem podobným všem bývalým evropským incumbentům.

Tato norská firma zahájila svůj provoz (1. ledna 1855) natažením prvního telegrafního spojení. Sto padesát let stará společnost, dříve vlastněná státem a do roku 1988, ale částečně až do roku 1998 (!) s garantovaným státním monopolem, obdržela jako první licence na všechno, na co si vzpomněla. Částečně pak byla privatizovaná v roce 2000 – to je historie, která nám zní velmi důvěrně.

Rovnítko mezi místní a norský státní Telecom klást ovšem nelze. Norsko si neprožilo totalitní hnilobu a vysoká kultivovanost podnikání je v severských zemích dobře známa. Nicméně i Telenor (dříve Norské telekomunikace) si vyzkoušel, podobně jako řada jiných telecomů, etapu poměrně zmatených akvizicí a investic v zahraničí.

Ke konsolidaci došlo až zhruba od roku 2004 – pod jasným sloganem: být v zahraničí aktivní pouze jako mobilní operátor a pouze tam, kde „vede“ či má majoritu. Osud jeho česko-slovenských poboček tak byl jasný.

Velká konsolidační akce

Před GTS nyní stojí především velmi obtížný manažerský úkol. Firmě, během doslova několika dnů, spadly do klína tři další společnosti. Všechny dříve navzájem konkurenční, všechny překrývající se v byznysech – někde stoprocentně, někde částečně a někde vůbec.

To, co se obvykle dělá v takovýchto případech na Západě, je nemilosrdná řezničina. Do několika málo měsíců nezůstane po akvírovaných firmách ani stopy. Vytvoří se jediná struktura bez jakéhokoli zdvojování. A samozřejmě obrovské množství zaměstnanců (obvykle u akvírovaných firem, a ne vždy s ohledem na faktické schopnosti, vždyť „větší bere“) zahustí řady telekomunikačních nezaměstnaných.

Ostatně, úspora fixních (tj. personálních a s personálem souvisejících) nákladů bývá jedním z hlavních důvodů podobných akvizic. Jak už jsme psali při příležitosti akvizice Contactelu, dnes se poměrně zřídka setkáme s případem, že by jeden telekomunikační operátor neuměl něco, co neumí každý jiný.

Podobně velká konsolidační akce – zejména v případě, kdy se vlastně slučují čtyři firmy do jedné – je v Čechách událostí zřídkavou. A jsme zvědavi, jak si s ní GTS poradí. Informací od „utečenců“ se nám samozřejmě dostane vrchovatě.

Konkurenční boj

Další zajímavou otázkou pak je, jakým způsobem se bude vyvíjet trh, tedy zejména cenová politika v oblasti datových i hlasových telekomunikačních služeb. Rychlá série čtyř akvizicí výrazně pročistila trh a snížila počet konkurujících si firem skoro na polovinu.

Je známé, že urputný konkurenční boj, kdy s prakticky totožnými nabídkami usilovalo o zákazníky osm celorepublikově působících firem, byl sice příjemný pro zákazníky (ceny šly až „na dřeň“), ale zisku se dalo dosahovat jen obtížně.

To, že se ceny nyní poněkud zvednou, má ale stejnou naději jako pravý opak. Posílená GTS, které se díky těmto akvizicím zlepší finanční ukazatele (fixní náklady by měly vzrůst podstatně méně než tržby), si může dovolit využít převahy ke „gambitu“, k zesílení tlaku na několik zbývajících konkurentů.

Jak jsem už uváděl, očekáváme další kola tohoto konsolidačního zápasu. A zatímco při akvizici Contactelu jsem ještě byl názoru, že se potáhne několik let, dnes bych na to už asi tolik nevsadil. Pokud se trh začne takto rychle „sypat“, urychlí konsolidační procesy i vlastníci dalších hráčů. Dočkáme se další fúze do jara?

Poznámka na okraj

Takřka současně s touto zprávou dorazila informace ohledně změny vlastníka u jednoho z menších operátorů, společnosti SkyNet. Zde ale nešlo o konsolidační jev. SkyNet patřil finančnímu vlastníkovi (Slovanet, registrovaný v Nizozemí) a nyní jej vyměnil za jiného, za Tinezo Investments, rovněž s registrací v Nizozemí.

O obou fondech existuje jen velmi málo informací, Tinezo nemá ani vlastní webovou stránku. Nejedná se dle našeho názoru o významnou změnu, spíše o to, že Slovanet vlastní SkyNet už pátým rokem a byl spíše nucen firmu „předat dál“.

Témata článku: Byznys, Slunce, Etapa, Vodafone, Velká naděje, Významná cena, Zbývající konkurent, Překvapivá cena, Jediný důvod, Skynet, Finanční investor, Podobný tlak, Stará společnost, Mateřská firma, Podobná investice, Tlak investorů

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 162

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje