Microsoft | Edge | Soukromí

Telemetrie prohlížeče Edge žaluje do Redmondu podobně jako ruský Yandex Browser

Nový prohlížeč Edge od Microsoftu, postavený na jádru Chromium, je rychlý, pěkný a kompatibilní. Podle studie odborníků z Trinity College Dublin však zaostává v ochraně soukromí. Odesílaná telemetrická data totiž obsahují hardwarový identifikátor, který by mohl být použit ke zjištění identity uživatele.

Experti analyzovali realizovaná spojení šesti hlavních prohlížečů s jejich „domovskými servery“. Na základě zjištěných dat je pak rozdělili do tří skupin, přičemž v té nejhorší skončil ruský Yandex Browser a Edge od Microsoftu.

Edge žaluje více, než by měl

„Z hlediska ochrany osobních údajů se Microsoft Edge a Yandex Browser kvalitativně liší od ostatních zkoumaných prohlížečů.“ uvádí zpráva. Oba odesílají na servery jednoznačné identifikátory – Edge posílá hardwarové UUID zařízení, zatímco Yandex Browser odesílá hashovaný identifikátor hardwaru.

Tyto identifikátory by mohly být použity k odhalení skutečné identity uživatele. Předchozí výzkum ukázal, že sledováním IP adresy a polohy uživatele v průběhu času je možné, zejména v kombinaci s dalšími daty, identifikovat konkrétní osobu.

Studie se nezabývala webovými službami poskytovanými jednotlivými společnostmi, ke kterým patřily Microsoft, Yandex, Google, Apple, Brave a Mozilla. Důraz byl kladen na samotné prohlížeče, nikoli na ekosystém jako celek, takže závěrečná zpráva ukazuje pouze jednu část skládačky.

Který prohlížeč dbá na soukromí?

Dle výsledků studie dbá na ochranu soukromí ze všech nejvíce webový prohlížeč Brave, který skončil sám v nejvyšší skupině. Ve druhé skupině skončily pohromadě aplikace Google Chrome, Mozilla Firefox a Apple Safari.

Brave podle expertů neodesílal žádné identifikátory, které by umožňovaly sledování v průběhu času. Proti tomu Chrome, Safari a Firefox sice takové identifikátory používaly, avšak v případě přeinstalace dochází k jejich resetování.

Edge používá stejný základ jako Chrome, ale jednou ze zásadních změn bylo odstranění 53 služeb Google. Někteří uživatelé tak předpokládají, že se tímto krokem stal prohlížeč ohleduplnějším z hlediska ochrany soukromí. Ve skutečnosti není ani uživatelsky možné odesílání telemetrických dat s identifikátorem zakázat.

Diskuze (9) Další článek: Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Prohlížeče, Yandex, Chrome, Edge, Firefox, Safari, Mozilla, Redmond, Soukromí, Sledování, Mozilla Firefox, Microsoft EDGE, Prohlížeč Edge, Jak, Telemetrie, UUID, Yandex Browser, Google Chrome, Prohlížeč, Rusk, Brav, Identifikátor, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru