Microsoft | Edge | Soukromí

Telemetrie prohlížeče Edge žaluje do Redmondu podobně jako ruský Yandex Browser

Telemetrie prohlížeče Edge žaluje do Redmondu podobně jako ruský Yandex Browser

Nový prohlížeč Edge od Microsoftu, postavený na jádru Chromium, je rychlý, pěkný a kompatibilní. Podle studie odborníků z Trinity College Dublin však zaostává v ochraně soukromí. Odesílaná telemetrická data totiž obsahují hardwarový identifikátor, který by mohl být použit ke zjištění identity uživatele.

Experti analyzovali realizovaná spojení šesti hlavních prohlížečů s jejich „domovskými servery“. Na základě zjištěných dat je pak rozdělili do tří skupin, přičemž v té nejhorší skončil ruský Yandex Browser a Edge od Microsoftu.

Edge žaluje více, než by měl

„Z hlediska ochrany osobních údajů se Microsoft Edge a Yandex Browser kvalitativně liší od ostatních zkoumaných prohlížečů.“ uvádí zpráva. Oba odesílají na servery jednoznačné identifikátory – Edge posílá hardwarové UUID zařízení, zatímco Yandex Browser odesílá hashovaný identifikátor hardwaru.

Tyto identifikátory by mohly být použity k odhalení skutečné identity uživatele. Předchozí výzkum ukázal, že sledováním IP adresy a polohy uživatele v průběhu času je možné, zejména v kombinaci s dalšími daty, identifikovat konkrétní osobu.

Studie se nezabývala webovými službami poskytovanými jednotlivými společnostmi, ke kterým patřily Microsoft, Yandex, Google, Apple, Brave a Mozilla. Důraz byl kladen na samotné prohlížeče, nikoli na ekosystém jako celek, takže závěrečná zpráva ukazuje pouze jednu část skládačky.

Který prohlížeč dbá na soukromí?

Dle výsledků studie dbá na ochranu soukromí ze všech nejvíce webový prohlížeč Brave, který skončil sám v nejvyšší skupině. Ve druhé skupině skončily pohromadě aplikace Google Chrome, Mozilla Firefox a Apple Safari.

Brave podle expertů neodesílal žádné identifikátory, které by umožňovaly sledování v průběhu času. Proti tomu Chrome, Safari a Firefox sice takové identifikátory používaly, avšak v případě přeinstalace dochází k jejich resetování.

Edge používá stejný základ jako Chrome, ale jednou ze zásadních změn bylo odstranění 53 služeb Google. Někteří uživatelé tak předpokládají, že se tímto krokem stal prohlížeč ohleduplnějším z hlediska ochrany soukromí. Ve skutečnosti není ani uživatelsky možné odesílání telemetrických dat s identifikátorem zakázat.

Diskuze (9) Další článek: Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Prohlížeče, Chrome, Edge, Firefox, Mozilla, Sledování, Redmond, Safari, Yandex, Soukromí, Brav, Identifikátor, Prohlížeč, Telemetrie, Mozilla Firefox, Google Chrome, UUID, Yandex Browser, Microsoft EDGE


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11