Telekomy si stěžují kvůli ADSL

22. května 2002
Linux na Xbox SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Alternativní telekomunikační operátoři si stěžují, že jim Český Telecom neposkytuje informace ke službě ADSL. Český Telecom prý zneužívá svého dominantního postavení k získání nejlukrativnějších zakázek pro širokopásmové připojení k Internetu.

Alternativní telekomy si stěžují, že s nimi Český Telecom (ČTc) nespolupracuje při zavádění služby ADSL. Oč přesně jde? ČTc před nedávnem ukončil testování ADSL a nyní připravuje vlastní nabídku, ovšem odmítá zatím o podmínkách ADSL s alternativními telekomy diskutovat. Telekomy (Aliatel, Contactel, eTel, KPNQwest/GTS, Nextra Czech Republic, Tiscali a Czech On Line) se tak obávají, že ČTc službu uvede v komerčním provozu, aniž by měly šanci s předstihem připravit konkurenční nabídky. ČTc už v březnovém Telekomunikačním věstníku zveřejnil podmínky služby IOL Platinum, která na ADSL staví.

Alternativní telekomy přitom potřebují znát minimálně technické nároky pro propojení svých sítí s ČTc a velkoobchodní ceny, za něž bude ČTc službu nabízet. Ani v jednom ovšem ČTc telekomům nevychází vstříc. Proč? Hraje se tu o čas. Pokud nebudou telekomy schopné ČTc od počátku konkurovat, získají obchodníci ČTc náskok při obchodních jednáních s velkými klienty.

Podle nejhoršího scénáře (z pohledu telekomů) se může stát, že ČTc během několika dní spustí službu IOL Platinum a telekomy na něj podají stížnost k Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) a Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřady během několika týdnů rozhodnou, že ČTc musí umožnit ostatním telekomům, aby také poskytovaly konektivitu jeho zákazníkům (jako je tomu nyní u vytáčeného připojení) a ČTc si vyžádá nějaký týden na vypočítání cen. S cenami ovšem telekomy nebudou souhlasit a začne několikakolové vyjednávání, na jehož konci cenu určí ČTÚ. Zavedení konkurence v ADSL by se tedy mohlo zpozdit třeba o půl roku. Přesně toho se telekomy bojí, protože ČTc by mezitím získal nejlukrativnější zakázky pro sebe.

ČTc argumentuje tím, že ani sám zatím nezná podmínky pro stanovení velkoobchodních cen, čemuž telekomy nevěří, jelikož Imaginet (Internet On Line) hospodaří v rámci ČTc samostatně, a tak musí existovat nějaká cena, za niž službu získává. Ani argument o nejasnosti technických parametrů pro připojení sítí alternativních telekomů se nezdá být rozumný, protože ČTc službu už dlouhodobě testoval a v informacích zveřejněných před časem na Lupě se dokonce objevily typy koncových zařízení, které by měly být součástí IOL Platinum.

Telekomy se rozhodly, že nebudou čekat, až se černý scénář splní a zaslaly ČTc dopis, ve kterém žádají o zahájení spolupráce. Podle sdělení generálního ředitele společnosti Nextra Czech Republic Víta Šuberta ovšem ČTc od března, kdy byl odeslán, na dopis neodpověděl. Kopie dopisu byla zaslána navědomí také ČTÚ a ÚOHS. Úřady ovšem mohou jednat pouze v reakci na provinění ČTc, nemohou samy aktivně ČTc do něčeho nutit preventivně.

Alternativní telekomy se proto rozhodly celý problém medializovat. Všechno ovšem zatím nasvědčuje tomu, že se splní to, čeho se alternativní telekomy obávají nejvíce. ČTc tedy bude moci službu uvést za ceny bez konkurence a služba patrně nejdříve nebude finančně výhodná pro běžné domácnosti.

Přehled cen neomezeného nepočítaného připojení k Internetu technologií DSL pro domácnosti
Země Poskytovatel Downstream Upstream Cena v Kč
Velká Británie  Kingston

256 kb/s 

256 kb/s 

990 

  British Telecom 

512 kb/s 

128 kb/s 

2420 

Švédsko Telia 

512 kb/s 

512 kb/s 

1100 

Francie  Wanadoo 

512 kb/s 

128 kb/s 

1925 

Německo  AOL-GE 

768 kb/s 

128 kb/s 

1595 

  T-Online 

768 kb/s 

128 kb/s 

1760 

USA  Qwest

256 kb/s 

256 kb/s 

1320 

  Qwest 

640 kb/s 

128 kb/s 

1760 

  Verizon 

1536 kb/s 

384 kb/s 

3630 


Zdroj: Oftel (z materiálů z tiskové konference alternativních operátorů)
Diskuze (49) Další článek: Linux na Xbox

Témata článku: Internet, kB, Platinum, Tel, Nejhorší scénář, ADS, Nejhorší stav


Určitě si přečtěte

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky