Telekomunikace: po velkém růstu přijdou hladové roky

Podle analytické zprávy poroste telekomunikační obor jen nepatrně a řada jeho oblastí bude klesat.
Studie firmy IDC, zaměřená na oblast telekomunikačních trhů ve střední Evropě, přináší velmi zajímavé prognózy i čísla. Střední (tj. „postkomunistická“) Evropa se od konce války po zhruba rok 1990 vyvíjela podstatně pomaleji než Evropa západní nebo dokonce Spojené státy – nefungující ekonomiky jednak neměly peníze na nutné investice, a jednak komunisté nechtěli svým poddaným povolovat komunikovat, protože kdo bez zábran komunikuje, stává se svobodným. Poslední dekáda minulého století se stala obdobím obrovského, historicky největšího vzrůstu: dohánělo se to, co se zanedbalo, a dá se říci, že se vcelku dohnalo. I když existují výjimky, vcelku jsou dnes telekomunikace plošně dostupné a trh pevnými linkami je nasycen; v mobilní telefonii pak už středoevropské země nezaostávají za západní Evropou v otázce technické a technologické dostupnosti – samozřejmě komunikace jsou pro Čecha dražší než pro Němce, ale to je dáno rozdílnou životní úrovní v obou zemích.

Podle názoru IDC tedy telekomunikační trh ve středoevropských zemích v příštích pěti letech neporoste: z loňských 5,8 mld. dolarů na 6,9 miliardy v roce 2005 sice opticky vypadá jako růst, ale s adjustací na očekávanou roční několikaprocentní inflaci vlastně jde o pokles. Současně ale výrazně porostou některé náklady, zejména personální: telekomy tedy čekají spíše hubené roky. Hlavním důvodem poklesu obratů je podle IDC liberalizace telekomunikací: konkurenční nabídky se kvůli malé koupěschopnosti obyvatelstva mají zaměřit hlavně na snižování cen než na zlepšování nabídky (např. dostupnost datových služeb). To je pro běžného uživatele slibná vyhlídka, pro náročného nikoli.

Je logické, že největší růst jde do oblasti datových služeb – ty rostou z nízkých čísel, hlas se pomalu přesouvá směrem k mobilním operátorům. Počty digitálních pronajatých linek (tj. „pevných linek“ pro připojení k Internetu) mají růst ročně o 19 %: to ale také není nějaká příliš vysoká hodnota, za uvedených pět let se jedná o zhruba zdvojnásobení. Obrat v této oblasti má růst ročně o 15 %, takže si snadno spočteme, že tyto služby mají postupně zlevňovat, avšak jen o málo.

V souhrnu se dá říci, že zpráva není pro rozvoj Internetu moc příznivá. Jsme zvyklí dívat se na Internet jako na oblast, která roste přímo explozivně, zdvoj- až ztrojnásobení za rok je běžná věc, jako na obor, který je v plenkách, zatím se do něj investuje a má vracet peníze právě kvůli rychlému růstu „užívanosti“ a rychle klesajícím nákladům na jeho používání. Ale jen 19% roční vzestup v počtu pevných linek a jen čtyřprocentní pokles jejich cen? To je bída.

(Poznámka: celá studie se nazývá Telecoms Network Services in Central Europe, 2000-2005 (IDC #ET01H) a dá se získat přes www.idc.com, je pochopitelně placená).

 

Váš názor Další článek: LCD monitor Lite-On pod dvacet

Témata článku: Internet, Obrovské peníze, Náročné používání, Dali, Pevná linka, Technické zlepšování, Telekomunikace, Poslední dekáda, 19. století, Tel, Růst, Klesající cena, Velký růst, Němec

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší