Telegram | Instant Messaging | Komunikace

Telegram vytahuje další zbraně proti WhatsAppu, přinese QR pozvánky do skupin a nové widgety

Facebook na začátku tohoto roku oznámil plánované změny v zásadách ochrany osobních údajů aplikace WhatsApp. Vyvolal tím vlnu odporu, jež vyústila v hromadnou migraci uživatelů na konkurenční platformy. Jednou z nejčastějších alternativ, ke které se naštvaní uživatelé uchylují, je Telegram. Jeho tvůrci nyní pracují na tom, aby získaným klientům poskytli co možná nejvíce funkcí.

Nejnovější beta verze aplikace Telegram pro Android s číslem 7.5.0 přidává několik užitečných funkcí, které se v blízké budoucnosti pravděpodobně objeví ve stabilním sestavení. Co je nového odhalil web TestingCatalog.

Vylepšení skupinových chatů

Jednou z novinek jsou QR kódy, obsahující odkaz („pozvánku“) do skupinového chatu. Správce skupiny přitom může pozvánku omezit na určitý počet uživatelů nebo čas. Uživatelé, kteří kód naskenují fotoaparátem svého telefonu, se mohou připojit ke skupině nebo kanálu. Pozvánky s QR kódem a možností nastavení vypršení platnosti byly odhaleny minulý měsíc v beta klientovi pro macOS a nyní se konečně dostaly do beta verze pro Android.

Klepněte pro větší obrázek 
Pozvánky přes QR kód

Další novinkou jsou „granulární notifikace“ na skupinové chaty. V praxi jde o to, že každé skupině bude možné nastavit její vlastní zvuk, podle kterého i bez sledování obrazovky poznáte, kam přišla nová zpráva. Tato možnost bude dostupná v Nastavení-Oznámení a zvuky-Oznámení pro chaty.

Klepněte pro větší obrázek 
Granulární notifikace na skupinové chaty

Také třetí novinka se týká skupinových chatů. Nejnovější beta verze usnadňuje nahlašování obsahu ve skupinách nebo kanálech moderátorům. Kromě spamu bude možné hlásit příspěvky týkající se násilí, zneužívání dětí, pornografie nebo „jiných nepřístojností“. Uživatel bude mít možnost podrobně popsat důvod své stížnosti. Další novinkou v tomto směru je možnost hlásit více zpráv najednou.

Klepněte pro větší obrázek 
Nahlašování obsahu ve skupinách nebo kanálech

Další novinky

U skupin důvěrnějšího charakteru možná přijde vhod funkce automatického mazání zpráv po uplynutí nastaveného času. Tuto možnost bude mít správce skupiny, který bude moci volit mezi 24 hodinami, nebo sedmi dny. Je pravděpodobné, že toto nastavení v budoucích verzích získá další možnosti konfigurace.

Klepněte pro větší obrázek 
Automatické mazání zpráv po uplynutí nastaveného času

Beta verze Telegramu 7.5.0 odhalila ještě jednu novinku v podobě widgetů, které lze umístit na domovskou obrazovku. Na výběr bude ze dvou typů, přičemž uživatel si bude moci zvolit seznam chatů a kanálů, jež se mají na widgetu zobrazovat. Menší widget s rozměry 2 × 2 má zobrazovat čtyři miniatury, fungující jako rychlé odkazy do příslušných skupin. Větší widget bude mít rozměry 5 × 2.

Klepněte pro větší obrázek 
Widgety na domovskou obrazovku

Telegram nenabízí možnost zapojit se do beta testování standardním způsobem přes Obchod Google Play. Pokud byste chtěli verzi 7.5.0 vyzkoušet, pak je nutné stáhnout ji z nějakého alternativního zdroje – například z App Center. V takovém případě je však nutné povolit instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran, což je do jisté míry bezpečnostní riziko. Pokud vám záleží na bezpečnosti, pak je nejlepší počkat na vydání stabilní verze.

Diskuze (2) Další článek: Vesmírné zprávy: Nákladní loď Cygnus doletěla k mezinárodní kosmické stanici

Témata článku: Facebook, Android, Telegram, Mobilní aplikace, Chat, WhatsApp, Zbraně, Instant Messaging, Komunikace, Novinka, Aplikace, App Centrum, Widget, Beta verze, Uživatelé, Pozvánka, Google Play, BetaZaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
ELONOVINKY: Astronauty NASA dopraví na povrch Měsíce obří loď Starship
Petr MelechinKarel Dlabač
ElonovinkyMěsícNASASpaceXVideo