Telefony s Androidem do 5 500 Kč: Otestovali jsme osm favoritů

  • Vyzkoušeli jsme telefony s cenou do 5500 Kč a nabrali zkušenosti
  • Pozor na marketingové vábničky, hlavně u fotoaparátů
  • Výkon a technické parametry mohou příjemně překvapit

Vybrali jsme osm modelů s cenou maximálně 5 500 Kč. Jde tedy o levné telefony, u kterých se člověk musí smířit s řadou kompromisů. Některé stroje příjemně překvapily, jiným je zase lepší se vyhnout. 

Dají se pochopitelně sehnat i levnější telefony, ale teprve okolo 5 500 Kč to začíná být zábavné a člověk může být alespoň trochu náročný. Je celkem jasné, že si v této kategorii nachystali výrobci spoustu marketingových nástrah, tak se nenechejte nachytat. Rozdíly mezi testovanými telefony jsou totiž obrovské, ale berte prosím do úvahy i své preference. Pokud nehrajete hry, klidně nemusíte přikládat měření výkonu takovou váhu, protože na běžnou práci mají všechny telefony výkonu hromadu.

Čočky a snímače aneb více neznamená lépe

Už i do této kategorie probublala móda hromady foťáků, běžně jsou zde čtyři, někdo si vystačí se třemi a jen Honor ze staré školy má dva. Jenže je třeba číst mezi řádky, a to i ve specifikacích. Primární foťák je celkem jasný, má standardní široký záběr a využijete jej ve většině případů. Hodně telefonů používá 48Mpx snímač, ze kterého se potom přepočítávají 12Mpx snímky. Tím se ztratí šum za šera, ale bohužel také trochu detailů.

Záleží vždy na konkrétní výrobci, jak konkrétně přepočítání provede a jak se to pak projeví na detailech a šumu. Obecně ale ten čip umí velmi dobře fotit. Díky přepočítání na nižší rozlišení je možné udělat u tohoto čipu 2× zoom, který je technicky téměř bezztrátový, jen se 12Mpx snímek nepočítá ze 48 Mpx, ale z výřezu s rozlišením 24 Mpx.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, Android, Wi-Fi, GPS, Nokia, Mobility, Mobilní telefon, SMS, Motorola, Články z Computeru, NFC, Galileo, Telefon, Čip, Makro, Výdrž, Měření, Fotka, Foťák, Čočka, Snímač, Full HD, Glonass, Má Daň