Google | Android | Bing

Telefony s Androidem budou v Evropě nabízet jako výchozí vyhledávač Bing od Microsoftu

V rámci řešení antimonopolních sporů musí Google novým uživatelům Androidu v Evropě nabídnout možnost stáhnout si konkurenční vyhledávací produkt. Konkrétně je to řešeno formou obrazovky, ne nepodobné „ballot screenu“ z Windows, na které si uživatel vybere, který vyhledávač chce používat.

Dialog s nabídkou vyhledávačů má maximálně čtyři pozice, které se draží. Google nyní zveřejnil možnosti, jež budou uživatelům nabízeny mezi 1. říjnem a 31. prosincem tohoto roku. Největší novinkou je přítomnost vyhledávače Bing.

Bing ve třinácti zemích

Počínaje 1. říjnem bude Bing nabízen jako jedna z možností ve třinácti evropských zemích: v Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Nizozemsku, Irsku, Itálii, Německu, Norsku, Rakousku, Spojeném království, Španělsku a Švédsku.

Microsoft zaplatil za možnost nabízet svůj vyhledávač touto formou blíže nespecifikovanou částku. Důvodem tohoto kroku je snaha o zlepšení podílu na trhu, neboť současné analýzy připisují Bingu zhruba tříprocentní podíl.

Ballot screen pro Android

Na obrazovce pro výběr vyhledávače jsou v náhodném pořadí nabízeny nejvýše čtyři možnosti, přičemž jednou z nich je vždy Google. Další tři jsou obsazovány alternativami – například v Česku to bude info.com, PrivacyWall a Seznam.cz, na Slovensku pak GMX, info.com a Seznam.cz.

Podíváme-li se na úspěšnost jednotlivých vyhledávačů, pak prim jednoznačně hraje info.com, který bude nabízen uživatelům ve všech 31 zemích, v nichž se „ballot screen“ zobrazuje. Následuje PrivacyWall se 22 zeměmi a GMX se šestnácti. DuckDuckGo vyhrál jen osm slotů, převážně na menších trzích.

Povinnost nabízet na mobilech alternativní vyhledávače nařídila Googlu Evropská unie v roce 2018. I přes toto opatření drží Google v Evropě podle údajů StatCounteru za srpen 2020 stabilní 97% podíl ve vyhledávání z mobilních telefonů.

Diskuze (27) Další článek: „Všichni zemřou.“ Elon Musk se prý proti COVID-19 očkovat nenechá

Témata článku: Windows, Microsoft, Google, Android, Evropa, Vyhledávače, Norsko, Itálie, Evropská unie, Německo, Švédsko, Bing, Francie, Slovensko, Finsko, Španělsko, GMX, BIN, Bingo, Info, Česká republika, Spojené království, Irsko, Vyhledávač, StatCounter