Telefonní monopol fakticky padá

Business Call od Aliatelu umožňuje účtování telefonních služeb po sekundách, nikoliv po impulsech.
Business Call od Aliatelu umožňuje účtování telefonních služeb po sekundách, nikoliv po impulsech. Spuštění této služby znamená levnější volání zejména při kratších hovorech a dosažení konkurenčního prostředí ještě před koncem monopolu.

Aliatel (znovu) představil svoji službu Business Call jako běžnou telefonní, hlasovou a faxovou službu pro místní, národní a mezinárodní hovory. Hovory v rámci sítě jsou účtovány po sekundách, nikoliv po impulsech.

Zákazníci jsou připojeni linkami ISDN. Telefonní pobočková ústředna je přímo připojena do sítě Aliatelu. Hovory jsou směrovány do té sítě, která je pro danou destinaci výhodnější. Aliatel má k dispozici jednak vlastní síť, jednak je podle svého tvrzení schopen zajistit i „poslední míli“ – dotáhnout linku až k uživateli.

Výrazná úspora
Aliatel spočítal, že nejvíce hovorů má dobu trvání mezi jednou až třemi minutami. Právě zde se projeví výhoda účtování po sekundách – na rozhraní doby impulsu. Český Telecom si v meziměstském volání počítá 2,60 Kč za každých 40 sekund, zatímco Aliatel nabízí sekundový tarif 3,10 Kč za každých 60 sekund. Při jedné minutě (60 s) hovoru tedy zákazník zaplatí Českému Telecomu 5,20 Kč, zatímco Aliatelu oněch 3,10 Kč, takže dosáhne 40% úspory. Při delší době hovoru, typicky 3 minuty, si Český Telecom naúčtuje 13 korun, zatímco Aliatel 9,30 Kč, takže zákazník dosáhne úspory 29 %. Měsíční paušál za jednu linku stojí u Aliatelu 135 Kč. Nižší tarify Aliatel nabízí i do Německa a do Spojených států.

Business Call je v současné době určen větším zákazníkům, avšak Aliatel počítá do budoucna i s drobnějšími uživateli.

Hledá strategického partnera
Co se týče odprodeje akcií ostatních vlastníků do Jihočeské energetiky – v současné době jsou majiteli, tj. akcionáři Aliatelu, dva. K odprodeji došlo z důvodu, že Aliatel hledá strategického partnera a menší počet vlastníků celý proces zjednodušuje.

Živě komentuje: Současné chování Českého Telecomu, resp. těch, kdo mu prodloužení monopolu garantovali, může nakonec – v roce 2003 – znamenat naprosto iracionální a skutečně masový útěk jeho uživatelů ke konkurenci. Podobně tomu bylo ve Švýcarsku, když padl monopol Swisscomu a vznikl Sunrise, který naplnil roční odhad svých účastníků za dobu kratší než 1 měsíc, snad do týdne. Lidé u nás navíc podléhají módnosti – módním se může stát odejít od Českého Telecomu. Ten je však zatím jediným operátorem, který umí telefonní služby provozovat opravdu ve velkém. Něco jiného je totiž propojit pár stovek uživatelů, něco jiného asi bude propojit a zvládnout jich několik desítek až stovek tisíc. Například v Buenos Aires před cca 10 lety vybudovali novou síť, z poloviny jeden dodavatel, druhou polovinu jiný. Nějakou dobu nešlo volat z jedné poloviny Buenos Aires do druhé, a to bylo v rámci monopolu. Domluví se skutečně všichni naši operátoři, až budou na scéně, aby se mohli domluvit jejich uživatelé?

Připomeňme si, že k pádu monopolu Českého Telecomu mělo původně dojít již od roku 2001. Z nového telekomunikačního zákona však vyplynula pouze částečná liberalizace – umožňuje vznik operátorů, nikoliv plný přístup k jejich službám. K plné liberalizaci veřejných hlasových služeb, kdy budou mít telefonní účastníci plnou svobodu volby, má dojít až od roku 2003. Aliatel přitom tvrdí, že se připravuje, je schopen přijmout a zvládnout jakýkoliv počet uživatelů, a hodlá se stát druhým největším telefonním operátorem u nás.

Co se týče hledání strategického partnera – zdá se, že Aliatel si vytkl za cíl vytvořit (tj. shromáždit okolo sebe) zákazníky, kteří jej de facto zkapitalizují. Strategický partner (tj. jeho peníze) pak budou také nutné kvůli jakémukoliv dalšímu rozvoji.

Diskuze (5) Další článek: Bancroft Advisors vstupuje do společnosti Computer Press

Témata článku: Energetika, Monopol, Telefonní linka, Buenos Aires, Sunrise, Druhá polovina, Monopoly, Fakt, Jediný operátor, Tel, Call


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu