Google | Google Asistent

Telefonní hovory s umělou inteligencí si užijí i mimo USA. Google Duplex se opatrně rozšiřuje za hranice

Google Duplex je služba, která uživateli poskytuje pokročilého digitálního asistenta schopného samostatně zatelefonovat do restaurace a rezervovat tam stůl apod. Komunikuje zkrátka jako člověk. Funkce se nyní poprvé dostane i za hranice USA, konkrétně na Nový Zéland. 

Asistent na Novém Zélandu bude oproti tomu v USA omezený hlavně rozsahem dotazů, se kterými si poradí. Na začátku se totiž jedná pouze o dodat na otevírací dobu a to hlavně o svátcích. Tamní uživatelé se tak mohou Google Asistenta dotázat, zda má obchod otevřeno a pokud tuto informaci ještě Google v databázi nemá, do daného podniku zavolá.

Samozřejmě to má háček – nezvládne takto zavolat do jakéhokoliv podniku, ale prozatím pouze malému výběru lokálních míst. Všechny podniky také mohou v rámci aplikace Můj podnik od Googlu zvolit že nechtějí být kontaktování asistentem. První test proběhne již nyní 28. října, kdy slaví Labour Day.

Hlas k nerozpoznání od člověka

Technologii Google Duplex představila firma na loňské konferenci I/O a všem vyrazila dech přirozeností hlasu, který využívá pro volání. Zvládne jednotlivé věty proložit pomlkami i mručením, které velmi reálně napodobuje způsob, jakým lidé mluví.

Ukázka reálného hovoru z Google I/O:

Společně s nasazením mezi uživatele se ale řešilo, zda má Asistent říci, že se jedná o robota a ne reálného uživatele, nebo nikoliv. Obě volby totiž nesou jistá úskalí. Nepřiznání je spíše morální stránka věci, kdy se robot vydává za člověka, ohlášení se ale může vést k nečekanému ukončení hovoru.

Jak totiž Google při testech zjistil, velké množství zaměstnanců v restauracích hovor vůbec nepřijme, když vidí, že přichází od firmy (identifikuje se jako Google). Tohle je ale specifikum amerického trhu, kde mají velký problém s automatizovanými SPAM hovory, které u nás běžné nejsou. Dále pak velká část z těch, kteří hovor vezmou, hovor ukončí, jakmile se dozví, že se jedná o automat.

Google ale postupně technologii vylepšuje a jak to vypadá, troufá si již i na jiné trhy, než domovské USA. Na nějaké rychlejší rozšiřování si ale budeme muset počkat a u nás s rozhodně v dohledné době bohužel nedočkáme.

Diskuze (3) Další článek: Americká armáda do spolupráce s ufologickou organizací investuje téměř milion dolarů

Témata článku: Google, Umělá inteligence, Internet, USA, Vyhledávače, Google Asistent, Neuronová síť, Strojové učení, Nový Zéland, Hovor, Google Duplex, Uživatelé, Google I/O, Robot, Inteligence, Zéland, Telefonní hovor, Asistent