Telefónica O2: kabelovky, zlevněte!

Telefónica O2 včera oznámila spuštění nové služby. Pod obchodním názvem O2TV bude ve své síti nabízet digitální televizní vysílání. Telefónica se tak stává přímým konkurentem operátorům kabelových přípojek. Jaká je nabídka IPTV nového operátora a na co se zákazníci mohou těšit?

O2TV přinese do domácností televizní vysílání prostřednictvím telefonních linek. Vzhledem k tomu, že bude využito digitálního signálu, sází Telefónica i na přidanou hodnotu, kterou je možnost výběru pořadů na přání zákazníka (video on demand). Kromě využití jedné ze dvou programových nabídek, jaké známe i z ceníků operátorů kabelových televizí, má odběratel O2TV možnost poskládat si další výběr kanálů z nabídek doplňkových.

Jaké programy TO2 nabídne?

Základní programové nabídky dostaly názvy O2TV Zábava a O2TV Kino. První je orientován na zájemce o rodinnou zábavu, jimž nabízí široké spektrum programů různých žánrů: ČT1, ČT2, Prima, Nova, Markíza, STV 1, ČT24, CNN, BBC World, Jetix, Minimax, A +, Spektrum, National Geographic, Discovery, AXN, Zone Romantica, Zone Reality, ČT 4 Sport, Galaxie Sport, Eurosport, Eurosport2, Óčko a MTV Europe. O2TV Kino potom osloví spíše příznivce filmové tvorby, neboť nabídne televize ČT1, ČT2, Prima, Nova, HBO, HBO2, Cinemax a Cinemax 2.

Služba Videotéka bude virtuální videopůjčovnou, která umožní výběr filmu na přání. Zpočátku bude v nabídce kolem 250 filmů v cenovém rozpětí od devíti do sedmdesáti korun. Po objednání filmu jej bude, podobně jako při výpujčce z klasické videopůjčovny, možno libovolně prohlížet po dobu 24 hodin.

TV Archiv může být náhražkou domácího videorekordéru. Umožní totiž sledovat ze záznamu až sedm dní staré pořady. Informace o programech i detaily k jednotlivým pořadům se pak dozvíme prostřednictvím elektronického programového průvodce (EPG) pod marketingovým názvem TV průvodce.

Cena neurazí

Za příjem televize prostřednictvím telefonních drátů si Telefónica účtuje poměrně konkurenceschopné poplatky. Základní nabídka vyjde při současném využívání internetového připojení Internet Expres na 377 Kč bez DPH (449 s DPH) měsíčně. Zákazníkům, kteří tuto podmínku nesplňují, naúčtuje operátor každý měsíc 460 Kč bez DPH (547 s DPH). Do 31. října tohoto roku probíhá akce, kdy je možno aktivovat služby O2TV za jednu korunu. Ve stejné výši pak bude i první měsíční paušál.

Služby digitální televize poskytuje z velkých kabelových operátorů zatím pouze Karneval. Ze srovnání cen však vychází - přinejmenším pro ty, kteří již platí hlasový paušál - lépe Telefónica, neboť při volbě služby odpovídající O2TV Kino musí zákazník Karnevalu využít programových balíčků Standard, HBO a Cinemax v úhrnné ceně 699 Kč včetně DPH. Nabídky obou společností nejsou plně srovnatelné, protože programové balíčky nejsou zcela identické, přesto TO2 vychází levněji i ze srovnání O2TV Zábava versus Karneval Extra.

IPTV přichází ze Španělska

Službu IP televize začíná Telefónica O2 nabízet již dnes. Z technického hlediska půjde o přenos televizního signálu po telefonních linkách. Pro využívání O2TV bude zákazník potřebovat pouze kompatibilní ADSL modem, Set Top Box a rovněž umístění telefonní přípojky v některé z pokrytých lokalit a zároveň nejdále 3 km od IPTV podporující telefonní ústředny.

Schéma zapojení v bytě uživatele

K dnešnímu dni je potenciálně pokryto přes milion telefonních linek v největších městech ČR a řadě dalších okresních měst. Telefónica O2 však plánuje pokrytí rozšiřovat. O2TV využívá řešení Imagenio používané ve Španělsku. Tam se počet odběratelů IPTV služeb od května 2005 zešestinásobil a v současnosti se pohybuje kolem 300 000.

Schéma fungování služeb IPTV

Jaká bude potřeba technika

V nabídce TO2 je zatím jediný ADSL modem umožňující příjem O2TV. Jde o ADSL2+ zařízení D-Link DSL-584T vybavené čtyřmi ethernetovými porty, z nichž dva jsou vyčleněny pro služby ADSL a po jednom pak využívá VoIP a právě IPTV. Tento modem nelze pronajmout, je tedy potřeba si jej od operátora odkoupit či získat jiným způsobem. Nabídka modemů by se měla do budoucna rozšiřovat.

ADSL2+ modem D-Link DSL-584T

Nabízený Set Top Box je naopak poskytován pouze do pronájmu. Jde o zařízení iCAN 3800TW – IP od firmy ADB vybavené ethernet portem pro připojení k datové síti. STB dekóduje signál MPEG-4, umí však pracovat i s MPEG-2, proto jej lze použít i pro příjem pozemního digitálního TV vysílání (DVB-T). Z konektivity zmiňme především rozhraní HDMI, optický SPDIF, USB 2.0 a pro připojení televize 2× konektor SCART.

Set Top Box ADB iCAN 3800TW - IP
... a jeho nabídka konektorů

V případě, že bude zákazník chtít svou ADSL přípojku využívat i pro připojení k internetu, musí počítat s jistým omezením přenosové kapacity. Do vzdálenosti 1,6 km od ústředny bude možno při objednání IPTV surfovat nejvýše rychlostí 4096/512 kb/s. Ve vzdálenosti mezi 1,6 a 2,4 km již dojde ke zpomalení internetu na 2048/256. Při delším vedení (do 3 km) bude prováděno technologické šetření, které ověří, zda je vůbec možné ADSL a IPTV na jedné telefonní lince souběžně provozovat. Služby ADSL a IPTV by se však neměly na jedné lince vzájemně omezovat v přenosových rychlostech. Zákazníkům využívajícím pro ADSL služeb jiných operátorů v síti TO2 bude služba IPTV také dostupná.

Graf omezení propustnosti linky v závislosti na vzdálenosti

Kabelovkám roste konkurence 

Za daných podmínek je - i přes omezení daná vzdáleností od ústředny - nabídka digitální televize Telefóniky O2 významnou konkurencí pro kabelové operátory. Konkurenční boj mezi TO2 a společnostmi UPC a Karneval, které nedávno oznámily fúzi, se tak neomezuje již pouze na oblast poskytování přístupu k internetu či hlasové (VoIP) služby, ale zasahuje i dosud výsostnou doménu KTV, tedy nabídku televizního vysílání.

Kabeloví operátoři poměrně často zvyšují ceny svých služeb. Zdražení obvykle odůvodňují růstem nákladů na nákup licencí pro distribuci vysílání televizních programů. Vtírá se otázka: Proč je nově vznikající konkurence schopna poskytovat podobné služby výrazně levněji? K cenám IPTV nelze z tohoto pohledu přičítat náklady na hlasový paušál, ty totiž nesmí skrývat náklady na jiné služby. Při zohlednění samotné IPTV tak Telefónica O2 zkrátka nabízí digitální televizi levněji a vysílá tím dosavadním lídrům trhu jasný signál: Zlevněte! Donutí je přehodnotit cenové politiky?

Diskuze (246) Další článek: Připravuje AMD konkurenci pro Centrino?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,