Windows 10 | ARM | Smartphone

Telefon s Windows může ožít. Poběží na Windows 10, procesoru ARM a spustí aplikace z Androidu, slibuje Emperion

  • Připravovaný telefon slibuje kombinaci Windows a aplikací Androidu
  • Telefon s názvem Emperion Nebulus by měl mít i zajímavý hardware
  • Zda se ho dočkáme i v reálné podobě je zatím nejisté

Telefonům s Windows Phone a Windows Mobile již nadobro odzvonilo, nyní ale britská firma Emperion ukázala svou vizi telefonu s plnohodnotnými Windows běžícími na ARMu. Ten navíc dokáže spustit i aplikace určené pro Android.

Oznámení od firmy přišlo skrze oficiální účet na Twitteru, prozatím tedy zařízení reálně nikomu neukázali. Telefon Emperion Nebulus mají pohánět klasické Windows 10 pro ARM – tedy plnohodnotný desktopový operační systém, do kterého firma pouze dodala vlastní grafickou nadstavbu.

Zvolený procesor je přetaktovaný Snapdragon 845, displej má úhlopříčku 6,19 palce, na zádech se nachází dvě 13Mpx čočky a vše napájí baterie o kapacitě 6 000 mAh. S ohledem na použitý operační systém ale přichází největší omezení – Windows 10 na ARMu totiž zatím neumí zpracovat hovory, pouze SMS.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto má vypadat nový telefon s Windows.

Zajímavostí také je, že telefon bude schopný spustit Android aplikace bez použití emulátoru či využití dual-bootu, není ale jasné, jak toho chce firma docílit. Zároveň firma uvádí, že zařízení bude bez „spywaru od Googlu“, nebude v něm tedy Google Play Store ani jiné služby na pozadí. Což může být ale jen pozitivně servírovaná nepříliš dobrá zpráva, že oficiální obchod s aplikacemi Googlu bude v telefonu chybět. 

Není to jen fake?

Zařízení by mělo být brzy v předprodeji za cenu okolo 13 tisíc bez DPH. V běžném prodeji by pak měla cena stoupnout o 1 160 Kč (50 dolarů). Je ale otázkou, zda se toho skutečně dočkáme, celý ten humbuk kolem telefonu Nebulus je totiž trochu podezřelý. 

Firma Emperion se prezentuje pouze prostřednictvím twitterového kanálu. Po pátrání v britském obchodním rejstříku jsme sice našli odpovídající společnost Emperion Scientific EU Ltd., která byla založena v červnu 2017 a měla by za vývojem telefonu stát, ale jedná se zjevně o malou firmu jednoho muže - Thomase Jamese Huytona. O něm i jeho firmě však chybí jakékoli informace, jen na portálu Behance má Thomas Huyton stručný profil, že je CEO nového startupu Emperion Scientific a že se zaměřuje na mobilní technologie. Největší naději, že se nejedná jen o zábavu jednoho designéra, dává profil firmy na LinkedIn, kde průběžně poptává vývojáře. 

Diskuze (8) Další článek: Google odstranil z Obchodu Play 600 aplikací. Přeháněly to s reklamou

Témata článku: Google, Windows, Windows 10, Android, Mobilní telefon, Windows Phone, ARM, Smartphone, Qualcomm, Thomas, SMS, Windows Mobile, Google Play Store, Telefon, Procesor


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor