Telecom zvýší v červenci rychlost ADSL, má to však háček

Je to již několik týdnů co Český Telecom oznámil, že zvýší rychlost ADSL tak, aby odpovídala rychlostem běžným v státech EU. V těchto dnech proběhlo několik jednání v rámci Internetového Fóra, kde nejvyšší vedení ČTc prezentovalo svojí představu zvyšování dostupnosti ADSL.
Telecom zvýší v červenci rychlost ADSL, má to však háček
Je to již několik týdnů co Český Telecom oznámil, že zvýší rychlost ADSL tak, aby odpovídala rychlostem běžným v státech EU. Podle tiskového mluvčího ČTc toto opatření nijak nesouvisí s nedávnými kroky Ministerstva informatiky, kdy ministr Vladimír Mlynář po prostudování srovnávací studie ČTÚ (která zjistila všem uživatelům dobře známou věc – naše ADSL je příliš drahé a pomalé) prohlásil na tiskové konferenci, že Telecom musí v dohledné době zvýšit rychlost nebo snížit cenu.

Už je to tady

V těchto dnech proběhlo několik jednání v rámci Internetového Fóra, kde nejvyšší vedení ČTc prezentovalo svojí představu zvyšování dostupnosti ADSL. Nebyl by to však ČTc aby se nepokusil na poslední chvíli vymyslet nějakou kličku. Nebudu čtenáře napínat a jdeme rovnou k podstatě věci. ČTc skutečně v průběhu července bude navyšovat rychlost. Ne však u všech variant a zřejmě ne tak, jak jsme si všichni představovali.

Základní varianta 192/64 kb/s by se měla navýšit až na 512/128 kb/s a varianta 320/128 kb/s by se měla navýšit až na 1024/256 kb/s. Celá věc má ale jeden háček. První varianta bude zatížena datovým limitem 10 GB a druhá varianta o rychlosti 1024/256 kb/s limitem 20 GB. Po překročení limitu by však uživatel neplatil žádný poplatek za nadlimitní přenos, ovšem rychlost by se mu snížila na původní hodnotu tedy 192 respektive 320 kb/s.

Jaký smysl má takový limit?

O tom jaký smysl má takový limit můžeme pouze polemizovat. Představitelé ZUI sice rozproudili na toto téma diskusi s dnes už bývalým generálním ředitelem ČTc Ondřejem Felixem, ale do dnešního dne neexistuje jednoznačné vysvětlení tohoto kroku. Pojďme si proto společně trochu zaspekulovat.

Limit na objem přenesených dat je sice ve světě docela rozšířenou záležitostí, ovšem vyskytuje se téměř výhradně u základní varianty ADSL. Pomocí tohoto limitu se snaží operátoři ještě více srazit cenu nejpomalejších variant a zpřístupnit tak ADSL opravdu každé domácnosti. Rovněž poplatek za nadlimitní přenos je jakýmsi nástrojem, jak zabezpečit přiměřenou kvalitu poskytované služby. Nejlevnější variantu totiž v každé zemi využívá největší počet uživatelů a i když ADSL zdaleka není tak náchylné na přetížení jako vytáčené připojení – přeci jen existují hranice, kdy by při splnění určitých předpokladů (velký počet uživatelů současně generujících nepřetržitý datový tok) mohlo výrazně zhoršit kvalitu služby (nezapomínejme, že nejlevnější varianty obvykle využívají agregaci 1:50).

Klepněte pro větší obrázek

Nic z předcházejících tvrzení se však netýká Českého Telecomu. Cena, alespoň zatím, neklesá. ČTc nevyžaduje poplatek za nadlimitní přenos, pouze snižuje rychlost – to znamená, že nehodlá využívat datový limit jako nástroj regulující objem datového provozu. Bohužel osobně nejsem majitelem ADSL přípojky, myslím si však, že limit 10 GB bych zřejmě nepřekročil. Vezmeme- li v úvahu rychlost 512 kb/s tak při nepřetržitém stahování se podaří tento limit dosáhnout tak za 43-50 hodin v závislosti od toho jaká je vytíženost linky (počítejme efektivitu tak 85 procent). Ovšem nesmíme zapomenout, že v naší zemi ještě není mnoho firem podnikajících na Internetu, které by dokázaly nabídnout českému uživateli odpovídající obsah – který by mu umožnil kapacitu ADSL využít. Až se tak stane a i český uživatel bude moci využívat hudební knihovny, video na přání a různé multimediální portály – zřejmě nebude problém ani pro obyčejného začínajícího uživatele Internetu překročit i mnohem větší limity.

Proč tedy?

Osobně se mi nabízí pouze dvě odpovědi. Telecom nechce konkurovat zbývajícím variantám ADSL, které nabízí. Povšimněte si, že rychlost se zvedá pouze u dvou základních variant. Varianty Profi, alespoň podle nám dostupných informací, zůstanou nedotknuté. Těžko by se ale vysvětlovalo zákazníkům kteří si objednali IOL Broadband Profi 512 nebo 1024 kb/s, že platí několikanásobně víc jen proto, že jejich varianty mají agregaci 1:20 (a tedy jsou zákonitě o něco kvalitnější, méně náchylné na přetížení). Proto je možná datový limit ne technickou, ale psychologickou záležitostí – odlišit dvě varianty nabízející stejnou rychlost tak, aby zákazník Profi variant necítil potřebu objednat si varianty základní. A to jsem zapomněl na variantu IOL Broadband Profi 256/64 kterou by si po navýšení rychlosti u základních variant objednal opravdu málokdo. Druhá možná odpověď je, že ČTc ačkoliv v posledních dnech trochu zahnán do kouta, chce všem dokázat, že on je ten silný, který stále dokáže určovat jak, co a za kolik bude na českém telekomunikačním trhu. Vyberte si, která odpověď se vám líbí víc. Možná je však pravda někde uprostřed.

Je to dostatečné?

Otázka zní, zda-li je nová nabídka ČTc odpovědí na kritiku ze strany veřejnosti a ČTÚ. Domnívám se, že nikoliv. Nejvíce kritizovaným problém současné, ale i nové nabídky, je příliš velká cena za nejlevnější variantu ADSL. I po nových úpravách zůstaneme jednou z nejdražších zemí EU (včetně kandidátských států). Když bychom započítali i index kupní síly, který je jasným měřítkem ukazujícím kolik lidí si bude schopno danou službu koupit, vychází opět i nejlevnější varianta více než dvakrát dražší oproti evropskému průměru.

Jaká jsou další možná řešení?

Možné východisko z této situace, jsem už nevědomky navrhnul v článku “Zvýšit rychlost nebo snížit cenu?“ Možným řešením by bylo navýšit rychlost u všech nabízených variant a pouze nejpomalejší variantu ponechat s nezměněnou rychlostí. Podobné řešení prosazuje i platforma ZUI, která za nejdůležitější věc považuje zachování rychlosti 192/64 kb/s ovšem pouze za předpokladu, že bude u této varianty také výrazně snížená cena. Představa ZUI kterou podporují i někteří alternativní operátoři je někde kolem 700Kč s DPH jako měsíční poplatek za ADSL službu, protože současná cena zhruba 1300 Kč bez poplatku za modem a pravidelného poplatku za telefonní linku rozhodně nedokáže nastartovat poptávku po vysokorychlostním Internetu u nás.

Je Telecom nepoučitelný nebo dokáže změnit filozofii firmy její nový ředitel?

Na závěr si dovolím několik málo poznámek. Český Telecom už několik let za sebou dokazuje, že je skutečně nepružnou firmou a do dnešních dní nedokázal dostatečně rychle reagovat na požadavky svých zákazníků.

Není to tak dávno co mě bývalý generální ředitel Ondřej Felix přesvědčoval, že není v jejich zájmu, aby lidé usedali k Internetu pozdě v noci a ráno nevyspalí odcházeli do práce. Uplynulo několik měsíců a na mých internetových zvyklostech se nic nezměnilo (ráno vstávám nevyspalý). Jak bude reagovat ministr Mlynář, který se snaží prosadit levnější Internet a Telecom mu vesele hází klacky pod nohy? Nezbývá jen popřát novému řediteli ČTc panu Gabrielu Berdárovi aby se dokázal vypořádat se zpátečnickým myšlením některých vrcholných manažerů ČTc, kteří nejsou schopni nahlédnout do budoucnosti, nebo alespoň kopírovat kroky svých úspěšnějších zahraničních kolegů. Jako první by si měl pan ředitel prostudovat poslední zprávu Point-Topicu z které je patrné, jak moc nám ujel vlak. A možná se pak za pár let nebudeme muset stydět – když tato prestižní společnost ve své čtvrtletní zprávě doslovně uvádí: „I v České republice se po dlouhé tahanici mezi Českým Telecomem a tamním regulátorem konečně spustilo ADSL“.

Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (224) Další článek: Chystají se nové levné čipsety Intelu a ATI

Témata článku: Internet, Tel, Multimediální portál, Varianta, kB, Jasná odpověď, Obyčejný zákazník, Felix, Současné stahování, Základní věc, Limit, Česká cena, Velká cena, Variant, Červen, Gabriel, Internet věcí, Jednoznačná odpověď, Poslední krok, Červ, Nejlevnější varianta


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů