Tele2 a GTS ukazují dvě tváře ADSL

Včerejší den se kuriózně potkaly dvě zcela rozdílné události týkající se společně nových tarifů ADSL. Tele2 oznámilo konec nabízení ADSL, GTS se naopak rozhodla nezatížit své zákazníky žádnými příplatky za data přenesená nad limit. Bude mít více následovníků akce Tele2 nebo GTS?
Nervozita před novými tarify ADSL nabírá vrcholu. Nervózní je Český Telecom, který se snaží nakrmit Mlynáře a sám zůstat celý; nervózní jsou poskytovatelé, kteří mají už tak malý manévrovací prostor a budou ještě muset ustupovat kvůli novým tarifům; nervózní jsou uživatelé internetu, kteří nechtějí platit ještě více za ještě méně. V takové době dochází k pochopitelně k akcím, které se mohou zdát značně překvapivé.

Děkujeme, odcházíme

Asi největším šokem je rozhodnutí Tele2 ukončit nabízení ADSL. Tele2 již dnes na svém webu kompletně eliminovala jakékoliv zmínky, že by snad kdy nabízela ADSL. Informace o ADSL natož o jejím ukončení není dokonce ani v tiskových zprávách. Dle informací, publikovaných například ČTK, Tele2 k 10. září 2003 ukončila nabízení ADSL, k 31.říjnu 2003 je rozhodnuta ADSL připojení zcela zrušit. Protože chce Tele2 zrušit službu co nejdříve, musí tvrdit, že je to kvůli závažným technickým důvodům. Všeobecné podmínky Tele2 totiž hovoří poměrně jasně:

Poskytovatel je oprávněn jednostranně obměnit funkce Služby nebo Službu úplně zrušit. Zrušení Služby je Poskytovatel povinen oznámit nejméně tři měsíce předem. Zrušení jednotlivé služby pro závažné technické důvody je poskytovatel Účastníkovi oznámit minimálně měsíc předem. S takovým zrušením Služby Účastník souhlasí;

Kdyby Tele2 říkala něco jiného, hned by to tak byly tři měsíce. Jedna věc ale je, co Tele2 musí tvrdit, ta druhá, jaké jsou skutečné důvody. Sice ADSL není nějak spolehlivé na 99,999%, ale nazvat jeho současný stav závažnými technickými důvody by si snad dovolil jen málokdo. Tele2 uvádí, že nová podoba tarifů je zcela špatná a neakceptovatelná a tak jediným možným řešením je kompletní zrušení služby (tvrdí tedy, že budoucí stav bude závažným technickým důvodem). Problém je ale v tom, že zatím žádná definitivní podoba nových tarifů ADSL není. Je jen něco, co Český Telecom nadhodil, všichni to zkritizovali a ministr Mlynář poslal autory zpět k tabuli, kde teď usilovně překreslují a vymýšlejí novou podobu. Tuší se, že bude asi nějaký objemový limit stejně jako nějak zapnutá agregace. Vše se ale bude ladit, není tedy rozhodně důvod házet zrovna teď flintu do žita.

Co tedy mohlo vést Tele2 k tomu, že zrovna teď vyhlásila takovou akci? Vcelku logicky půjde o peníze. Tele2 měla ve všech nabízených tarifech ADSL nejnižší ceny. Jela tedy co nejvíc na krev s malým operačním prostorem. Na druhou stranu smlouva s úpisem na šest měsíců a záloha 1500 Kč u nejnižšího tarifu mohla odrazovat. Informace o skutečných počtech ADSL klientů Tele2 nejsou k dispozici, zcela určitě lze ale říci – pro Tele2 jich bylo málo. Jinak by Tele2 něco podobného jistě neudělala. Nové tarify navíc neslibovaly Tele2 nějaký výraznější obrat co do masivního nárůstu nových klientů. Tele2 má velký marketingový důraz na své hlasové služby, kde se naopak daří, a na propagaci ADSL připojení by již moc nezbývalo. Poskytování bezdrátového připojení k internetu zachovává Tele2 status poskytovatele hlasu a dat, takže ADSL v tomto směru bylo odpískatelné.

Není cesty zpět

Nepoměrně horší to ale bude mít Tele2 v případě, že se podmínky pro ADSL zlepší a stane se z něj rozumné cenově dostupné připojení. Pak už Tele2 nebude snadno do ADSL naskakovat, nedůvěra klientů a vědomí, že už jednou nechala své klienty na holičkách, se tak snadno neodpářou. Ukončením ADSL si tedy Tele2 cestu zpět znemožnila, či minimálně hodně zkomplikovala.

To je i nejspíš důvod, proč si myslím, že k podobnému kroku ostatní poskytovatelé jen tak nesáhnou. Řada z nich již má nastavené změny pro nové tarify a oznámila, jakým způsobem bude zpoplatňovat případná nadlimitní data. Zrušení nabízení ADSL totiž nepotrestá Telecom, ale samotné uživatele. Ti si již na ADSL zvykli, nechtějí bez něj existovat, a zrušení jednoho je bude stát další peníze za převod ADSL na jiného poskytovatele. Telecomu je to přitom úplně jedno, své peníze dostane prostě od jiného poskytovatele. Krok Tele2 je jednoduše kontraproduktivní.

Když si připlatíte, máte to zadarmo

Zcela na opačném konci přístupu k novým tarifům ADSL je akce GTS. Ta se rozhodla, že svým klientům nebude účtovat vůbec žádné příplatky za nadlimitní data, její klienti tak budou stahovat data stejně jako dnes, bez ohledu na nějaké počítadlo. Pravdou ale také je, že GTS si to může dovolit. Její ceny za ADSL jsou totiž stanoveny výše než u ostatních poskytovatelů (není ale nejdražší), má tedy lepší manévrovací prostor pro případná vstřícná gesta. Stejně tak je GTS více orientováno na firemní klientelu a tak bude u něj menší podíl uživatelů Home variant, který se má omezování týkat. Na druhou stranu může tato novinka ke GTS přitáhnout velké stahovače, kteří nabídku naplno využijí.

Přístup GTS může, ale nemusí mít následovníky mezi ostatními poskytovateli. Z těch dražších by to možná utáhl Imaginet Českého Telecomu, to by ale nebylo vnímáno jako korektní soutěž – "ostatní to donutíme zpoplatnit a sami nebudem nic chtít". Spíš lze čekat různé rozkládání jednorázového poplatku za překročení tarifu do menších jednotek a znepřehledňování kolik u koho za co. Jednotlivé tarify tak budou hůře srovnatelné a budou mít spoustu jemných odchylek, jak jsme si již třeba zvykli u mobilních operátorů.

Tele2 i GTS tedy ukázaly mantinely, kde se lze s novými tarify pohybovat, a to přitom ještě žádné tarify pořádně nejsou. Až se bude vědět, jak to ADSL bude skutečně vypadat, bude to teprve zajímavé sledovat.

Diskuze (92) Další článek: Další kritická záplata pro Windows XP: zavřete dvoje vrata pro červy

Témata článku: ADSL, Podobný krok, Nová služba, Špatná podmínka, Zrušení, Podobná cesta, Překvapivá cena, Tel, Všeobecná podoba, Operační prostor, Kompletní zrušení, GTS, Největší šok, Nový klient, Manévrovací prostor, Tvář, Opačný směr, Tabule, Nová akce, Nová cesta


Určitě si přečtěte

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 56

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 96

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

** Vědci vytvořili nový typ rychlé 3D tiskárny ** 3D tiskárna používá standardní materiál ** je 10× rychlejší než srovnatelné tiskárny a to i v porovnání s drahými komerčními modely

Karel Javůrek | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů