Software | Chrome | Windows 10

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

  • Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem
  • Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě
  • Ještě důležitější je komponenta WebView2

Už to budou dva roky, co Microsoft oznámil, že se po nezdaru s webovým jádrem MS Edge, které mělo nahradit ještě starší Trident z Internet Exploreru, stěhuje na svobodné jádro Chromium. Na Chromium, které v podstatě vyvíjí Google, jehož Chrome není nic jiného než Chromium s trošku jinou ikonkou.

Od Microsoftu to byl prozíravý krok a na rozdíl od Opery, která na Chromium přešla už před lety, mu to nesmírně pomohlo. Nejen že mu rostou tržní podíly nového Edge, ale zároveň neutrácí prostředky na vývoj zcela proprietárního webového jádra u produktu, který sám o sobě nemá žádný obchodní model. Edge je zdarma.

Opeře bohužel změna nijak nepomohla a funkcemi nabušený webový prohlížeč s norskými kořeny zůstává i přes veškerou snahu útočištěm několika geeků a nezlomných srdcařů.

Edge není jen webový prohlížeč. Právě naopak!

Dobrá, tady bychom naše konstatování o novém Edgi postaveném na Chromiu mohli ukončit, ale dopady tohoto strategického rozhodnutí z Redmondu jsou mnohem, opravdu mnohem hlubší a rozsáhlejší. Tedy alespoň výhledově.

Na Windows 10 si totiž sice můžete nainstalovat prohlížeč, jaký se vám zlíbí, ale pak je tu hromada případů, kdy webový prohlížeč sice používáte, ale nemusíte o tom mít ani páru. Používáte jeho zobrazovací komponentu, která vykresluje nějaký HTML obsah.

Klepněte pro větší obrázek
Populární a multiplatformní flashovací utilita Etcher k vykreslení GUI používá jádro webového prohlížeče

To přitom nemusí být jen jakási stránka na webu – ideálně třeba Živě.cz, ale třeba aplikace, která potřebuje zobrazit nějaký komplikovaný strukturovaný obsah, a tak si autor řekl, že ten obsah raději sestaví v HTML a zobrazí právě pomocí této komponenty.

Může to být třeba objekt s vnořenou reklamou, ale také čtečka elektronických knih, multimediální aplikace, anebo jakýkoliv jiný program. V posledních letech to platí zejména o multiplatformních aplikacích, které mají fungovat a vypadat úplně stejně jak na Windows, tak třeba na Linuxu a macOS.

Klepněte pro větší obrázek
Multiplatformní textový editor pro vývojáře Microsoft Visual Studio Code si oblíbili i kodéři na macOS a Linuxu. I ten k vykreslení GUI používá jádro webového prohlížeče.

Jelikož je Chromium ale i Firefox open-source a jsou multiplatformní, některé aplikace v nich kreslí celé své grafické uživatelské rozhraní, aniž byste to museli jakkoliv poznat. Ostatně, nemusíme chodit tak daleko. Na webové zobrazovací technologii je postavený třeba textový editor Visual Studio Code od Microsoftu.

Právě ten, ale také třeba populární flashovací utilita Etcher jsou postavené na multiplatformní technologii Electron od GitHubu, který k zobrazení jejich GUI používá taktéž multiplatformní vykreslovací jádro Chromia a technologii Node.js.

Electron a jemu podobní tedy umožňují to, k čemu dříve sloužila třeba Java. 

WebView2 aka Edge (aka Chromium)

Ze stejného důvodu používaly HTML i starší verze Windows k zobrazení graficky komplikovaného obsahu. Byl to případ i starého dobrého Průzkumníku, který celé roky stál a padal na jádře Trident, tedy v podstatě na Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek
Živium, tedy Chromium, ve kterém běží jen a jedině Živě.cz. Aneb primitivní ukázka programu s komponentou WebView2, která tentokrát skutečně načítá URL z webu.

Tuto práci nyní konečně také přebírá Chromium a to v UI komponentě WebView2. Microsoft se nyní pochlubil, že je už v základu hotová a k dispozici pro vývojáře aplikací pro Windows. A netýká se to jen Desítek, WebView2 je totiž zpětně kompatibilní i se staršími verzemi Windows 8.x a Windows 7.

Až tedy bude příště nějaká (nová) aplikace potřebovat zobrazit HTML obsah – ať už to bude opravdu nějaká skutečná WWW stránka, graf, multimediální obsah aj., namísto prehistorického a dnes už opravdu nepoužitelného Tridentu a IE bude moci použít motor Microsoft Edge, tedy Chromium.

Ukázka WebView2 v praxi: Webový prohlížeč Živium

Windows bývaly prošpikované Internet Explorerem. Teď to bude Chromium

A postupně se to nebude týkat jen aplikací třetích stran, ale i těch interních a samozřejmě i moderních UWP. I ty pracují s komponentou webového prohlížeče, která prozatím stále lpěla na původním jádře Edge, nyní to ale bude Chromium.

Klepněte pro větší obrázek
A toto je už desktopový Outlook. Panel vpravo je shodný s webem vpravo, protože je to opravdu tentýž HTML – jen zobrazený offline pomocí komponenty WebView.

Chromium, které tak ještě hlouběji pronikne do operačního systému Windows a napříště už vlastně ani nepoznáme, kdy jej používáme a kdy nikoliv.

Z vývojářského hlediska totiž už dávno neplatí, že je webový prohlížeč výhradně prohlížeč WWW stránek. Právě naopak. Je to vlastně univerzální zobrazovací technologie jak pro obsah, tak pro GUI.  Na Chromiu proto budou postupně záviste i některé klíčové aplikace Windows.

Kdo by si to toho 2. září 2008, kdy Google představil projekt Chrome, pomyslel, že?

Diskuze (53) Další článek: Takhle vypadají nové Ryzeny 5000. Unikly fotky připravovaných procesorů od AMD

Témata článku: Technologie, Microsoft, Software, Google, Windows, Linux, Programování, Chrome, Windows 10, Firefox, Edge, Operační systémy, Internet Explorer, GitHub, Outlook, Redmond, October 2020 Update, MSE, Chrom, Útočiště, GUI, Webový prohlížeč, Microsoft EDGE, Etcher, Jádro, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony