Česko | Počasí

Teď už budete vědět, jestli opravdu zmoknete. Český srážkový radar začíná zobrazovat data úplně novým způsobem

Český hydrometeorologický ústav spustil přehlednější zobrazování dat ze srážkového radaru. Ten doposud zobrazoval údaje široké veřejnosti v režimu MAX Z – tzv. maximální odrazivost. To znamená, že radarový paprsek ve vertikálním sloupci od zemského povrchu až po horní vrstvy zobrazil vše, od čeho se odrazil.

MAX Z, tedy srážky v celém sloupci

Podobný pohled má však své mouchy. Spíše než to, kde všude právě prší, zobrazuje potenciál deště. Radarový paprsek se totiž pochopitelně odráží i od kondenzované páry v oblacích, která nakonec ani nedopadne na zemský povrch ve formě deště.

Klepněte pro větší obrázek
MAX Z zobrazuje všechny odrazy v celém sloupci, nemusí se ale vždy jednat o déšť, který opravdu dopadá na zemský povrch

A tak se mohl leckdo podivit, jak je možné, že je sice voda doslova cítit ve vzduchu a podle radaru by mělo přinejmenším mžít, ale deštník ve skutečnosti není potřeba.

CAPPI 2 KM, tedy srážky ve 2 000 m n. m.

ČHMÚ proto nabízí vedle zobrazení MAX Z ještě CAPPI 2 KM. V tomto případě je z dat srážkového radaru vytažená jen určitá výška, ve které se paprsek odrazil od překážky. Jak název napovídá, je to 2 000 metrů nad mořem.

Klepněte pro větší obrázek
CAPPI 2 KM je výřezem radaru ve výšce 2 000 m n.m. Tyto srážky už tedy s velmi vysokou pravděpodobností dopadnou k zemskému povrchu

Pokud radar zachytí vodu v této výšce, pravděpodobnost, že padá k zemi ve formě dešťových srážek, je mnohem vyšší. Na stranu druhou se ale jedná pouze o výřez reality, a tak pochopitelně zmizí údaje o vyšších vrstvách atmosféry – třeba o vývoji konvektivních bouřkových oblak, u kterých kapičky kondenzovaných par vystoupají mnohem výše až k tropopauze.

Hladinu 2 km nad mořen zároveň ruší reliéf (vysoké hory) a antropogenní vlivy – zejména nevychovaní provozovatelé bezdrátových sítí, kteří i po letech stížností porušují pravidla ČTU a ruší oba klíčové české srážkové radary v Brdech (Čechy) a na Drahanské vrchovině (Morava).

Nově MAX Z a CAPPI 2 KM dohromady 

Vysvětlení principu obou zobrazení je klíčové k pochopení novinky, kterou jsme začali. Nově totiž na svém webu začíná ČHMÚ zobrazovat MAX Z a CAPPI 2 KM dohromady jako nový produkt MAX Z (mask), přičemž tato novinka se později promítne i do partnerských aplikací pro mobil apod.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
MAX Z (mask), aneb mix obou zobrazení rozlišených různým kontrastem

To znamená, že se situace ve 2 km nad mořem zobrazí v mapách sytějšími odstíny, zatímco situace výše vybledlejšími odstíny. Návštěvník webu tedy uvidí, co se děje v celém sloupci od země až po horní vrstvy troposféry, ale sytá barva bude mnohem pravděpodobněji představovat ty srážky, které padají k zemi na vaši hlavu nebo v lepším případě na deštník.

Diskuze (10) Další článek: NASA posílá na Mezinárodní vesmírnou stanici záchod za půl miliardy korun

Témata článku: Česko, Meteorologie, Počasí, Zobrazení, ČÍST, Čechy, Max, Paprsek, CAPPI, Sloupec, Bude, Drahanská vrchovina, Zemský povrch, Nový způsob, Srážka, Brdy, Morava, RadarSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze herních sluchátek JBL Quantum TWS. Špičkový zvuk výrobce v herním balení

Recenze herních sluchátek JBL Quantum TWS. Špičkový zvuk výrobce v herním balení

JBL nás potěšil nejnovějšími herními peckami Quantum TWS, které přináší známou kvalitu výrobce také do více herně zaměřené komunity. Povedlo se?

Michal Maliarov
SluchátkaRecenzeHardware
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy