Technologie | Notebooky | Počítače

Technologie zítřka aneb kde mají dnešní počítače velké slabiny

  • Dnešní kancelářské počítače stačí na cokoliv
  • Rezervy jsou však jiných oblastech
  • Které technologie vyhlížíme?

Morální životnost počítačů vzrostla, dnes koupené PC vydrží déle než v minulosti. Obzvlášť to platí pro desktop. Dodnes používám Intel Core i7-3770K, který nedávno oslavil osmé narozeniny. Za dobu, co jej mám, jsem v počítači vyměnil jen operační systémy, přidal SSD a nahradil grafickou kartu (protože na něm i hraju). Hardwarový základ je ale pořád stejný. 

Těžko bych totéž mohl říci v devadesátých letech nebo začátkem nového tisíciletí. Po osmi letech byl počítač fosílie, která mě brzdila i při kancelářské práci. Přišly nové systémy a programy, které byly náročnější. Častěji se měnila používaná hardwarová rozhraní (tj. sloty a konektory), takže jednoduchý upgrade nebyl možný, a musely se vyměnit všechny klíčové komponenty či rovnou koupit nový počítač. 

Jenže když už dnes PC a periferie vydrží „věčně“, existují nějaký důvody kupovat nové? Ale jistě. 

Vyšší výkon se vždy hodí

Po letech stagnace, kdy Intel pouze objevoval nová jezera a neměl relevantní konkurenci, se AMD konečně vzchopilo. Architektura Zen dohnala konkurenční Core a kvůli problémům Intelu s 10nm výrobou vlastně i předehnala. Donedávna byl u Intelu čtyřjádrový procesor high-endovým modelem, dnes je to díky tlaku AMD pouze low-end. Ryzeny přinesly do běžných desktopů 8-, 12- i 16jádrové čipy, což vybičovala i Intel k tomu, že uvedl alespoň 10jádrové. Do notebooků pak konečně míří nadupaná osmijádra z obou táborů.

Kancelářský počítač takový výkon ani nevyužije, ale při práci s grafikou, videem nebo AI výpočty si nákupem nového procesoru (či rovnou notebooku) můžete hodně polepšit. Nový procesor bude do budoucna důležitý i pro hráče. Právě připravované konzole Xbox Series X a PlayStation 5 totiž ponesou osmijádrové (šestnáctivláknové) čipy rodiny Zen 2, což tvůrce enginů a potažmo her konečně donutí vyvíjet pro vyšší míru paralelismu. (Už stávající konzole mají osmijádra, avšak pomalá.) 

Klepněte pro větší obrázek
Nové Ryzeny 4000 posunují výkonnostní laťku notebooků

S hrami souvisí též nová generace grafických karet. Nvidia udělala před dvěma lety architekturou Turing důležitý výkop směrem k budoucnosti. A do té budoucnosti naskočí i obě nové konzole. Hry konečně nabídnou ray tracing v reálném čase, což byla doposud výsada pouze filmové produkce. Reálné světla, stíny, zrcadla, skla a další prvky související s RT mohou atmosféru zlepšit víc než lepší textury. Nové karty ale přinesou též komplexnější geometrii (detailnější objekty) díky mesh shadingu nebo technologii, která pomocí GPU vylepší prostorový zvuk. Kdo si bude chtít novinky užít naplno, musí upgradovat. 

Diskuze (47) Další článek: Velký srovnávací test batohů pro 15,6" notebooky: Výsledky, vítěz a poražení

Témata článku: Technologie, Microsoft, Apple, Notebooky, YouTube, AMD, Internet, Intel, Nvidia, Počítače, Samsung, Wi-Fi, SSD, PlayStation, Síť, Klávesnice, Sony, NAS, LCD, HDD, Day, Životnost, Tesla, Elon Musk, MU-MIMO, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Svět polovodičů neobnáší jen sledování nanometrů a různých výrobních procesů, děje se toho mnohem více a aktuálně diskutovaným tématem je propojení více křemíkových čipů do celku.

Jan Pánek
ČipyTechnologie
Samsung chystá večerní nakupování. Sledujte živý stream a můžete vyhrát projektor The Freestyle

Samsung chystá večerní nakupování. Sledujte živý stream a můžete vyhrát projektor The Freestyle

** Samsung chystá další epizodu večerního nakupování ** Tentokrát se bude věnovat lifestylovým televizím a projektoru ** Sledujte a komentujte stream, můžete vyhrát projektor The Freestyle

Martin Chroust
ProjektorySoutěže