Technologie | Pevné disky | Seagate

Technologie Seagate Mach.2 slibuje dvojnásobné zrychlení plotnových pevných disků. Uvnitř fungují jako dva

Technologie Seagate Mach.2 slibuje dvojnásobné zrychlení plotnových pevných disků. Uvnitř fungují jako dva

Rychlosti SSD jsou stále vyšší a stejně tak se pomalu zvětšuje jejich průměrná kapacita. Klasické plotnové pevné disky se vyvíjí hlavně kvůli kapacitě, která má nad SSD stále náskok, především pak s ohledem na cenu. S rychlostí to ale bylo u klasických disků dlouho poměrně stejné. To se teď ale mění s příchodem již dříve představené technologie Mach.2 od Seagatu.

Seagate Mach.2 využívá jednoduchého principu, který se zkoušel už v minulosti – místo použití jednoho aktuátoru pro všechny čtecí hlavy, se použijí dva, přičemž každý ovládá polovinu všech dostupných čtecích/zapisovacích hlav.

Zatímco dříve se toto řešení nevyplatilo z pohledu ceny, nyní už Seagate vše optimalizoval natolik, že se jedná o použitelnou technologii, která má ekonomický smysl.

Technologie je důležitá hlavně pro servery a datacentra, kde se platí za každý obsazený prostor, a pokud lze dostat více kapacity s vyšší rychlostí na stejném prostoru, tím lépe.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden z prvních disků s touto technologií – 14TB Seagate Exos 2X14 používá rozhraní SAS a navenek se tváří jako dva nezávislé 7TB disky. S Tím pak mohou pracovat operační systémy pro rychlý zápis a čtení dat.

Mezi první testery nových disků patří Microsoft, který je plánuje nasadit v rámci své cloudové platformy Azure. Dle měření jsou IOPS u tohoto pevného disku přibližně dvakrát vyšší, než u běžného disku se stejnou kapacitou.

Kdy budou nové disky s technologií Mach.2 dostupné, zatím není jasné a stejně tak nebyly prozrazené ceny. Lze je ale očekávat v průběhu příštího roku. Otázkou je, jestli Seagate tuto technologii nasadí i pro pevné disky zaměřené na koncové uživatele.

Diskuze (31) Další článek: Kvůli omezeným dodávkám procesorů Intel má problém i Dell. Snížil odhady finančních výsledků

Témata článku: Technologie, Hardware, Microsoft, Cloud, SSD, Datacentra, Pevné disky, Seagate, SAS, Pevný disk, Kapacita, Disk, Zrychlení


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky