Technologické novinky HP: žádný výstřih vám teď neuteče

Vědci v laboratořích společnosti Hewlett-Packard pracují na systému, který umožní automatické zaznamenávání zajímavých událostí kolem svého vlastníka. Zaznamenávat budou všechno, ale uchovají jen ty nejlepší obrázky. Kromě toho chystá HP i lepší čtečky ebooků.

Projekt "casual capture" směřuje k fotografování s minimální aktivní účastí majitele fotoaparátu. V ideálním případě by uživatel připnul na své oblečení kameru, která by neustále snímala obraz a vystřihovala z něj zajímavé statické obrázky. Výzkumníci pracující na tomto projektu přiznávají, že úplná automatizace je asi nedosažitelná, ale přesto směřují k zajímavým výsledkům.

Skromnější verze systému počítá s průběžným ukládáním několika minut záznamu. Pokud se stane něco zajímavého, uživatel nějakým způsobem na tuto skutečnost upozorní, třeba slovem nebo stiskem tlačítka. Systém následně vybere z paměti záznam a vybere z něj nejlepší obrázky, které trvale uloží. Zapojení takové technologie má umožnit vytváření skutečných momentek, kde objekty fotografování nevyplaší objektiv fotoaparátu. Lidé z HP nepředpokládají, že by systémy „bezděčného fotografování“ nahradily současné fotoaparáty, ale slibují si od nich zvýšení počtu fotografií vytvořených jedním uživatelem. To by mělo také nastartovat poptávku po paměťových prvcích a následně snížit jejich ceny.

Čočka v brýlích

V ideálním případě by uživatel ani nemusel vědět, že je kamera v provozu. Přitom vyvíjený přístroj bez klasického hledáčku má zabírat bude přibližně stejný prostor, který je v zorném poli uživatele. Toho chtějí vývojáři HP dosáhnout ukrytím optiky například v obroučce brýlí nebo někde jinde na hlavě. Samotné snímání obrázků, byť s umístěním optiky v obroučce brýlí, není technicky takový problém jako automatická selekce nejlepších obrázků a jejich formátování. K dalšímu výzkumu nyní slouží dvojice přístrojů. Jedním je malá kamera připojená kabelem k paměťové jednotce s velkou kapacitou, druhým pak první prototyp kamery zabudovaný do brýlové obroučky. Tento aparát snímá pět záběrů za sekundu do bufferu s kapacitou 25 snímků.

Hledání lepších e-knih

Vývojáři v britském Bristolu pracují i na další zajímavosti, kterou má být čtečka elektronických knih, který bude maximálně simulovat vlastnosti reálné knihy. Jedním z hlavních prvků tohoto konceptu je napodobení otáčení stránek. Prototyp zařízení velikosti A4 používá TFT displej a z ASCII textu vytváří obraz připomínající rozevřenou knihu. Pro dosažení maximálně věrného efektu používá zobrazovací jednotka anti-aliasing.

Problém s jasnou kontrastní obrazovkou je v napájení. Baterie prototypu při maximálním jasu vydrží přibližně tři hodiny provozu, uživatel ale zaznamená vyšší teplotu přístroje. Obrazovka není dotyková, protože dotykové obrazovky více odrážejí světlo, o ovládání se budou starat dotykové proužky po stranách zařízení.

Diskuze (3) Další článek: I instant messaging potřebuje šifrování, říká PGP

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Casual, Stejný prostor, Malá kamera, HP, Statická fotografie, Ideální případ, Bristol, Dotyková obrazovka, Zajímavý efekt, Maximální jas, Zajímavý případ


Určitě si přečtěte

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 94

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání