Technologické novinky HP: žádný výstřih vám teď neuteče

Vědci v laboratořích společnosti Hewlett-Packard pracují na systému, který umožní automatické zaznamenávání zajímavých událostí kolem svého vlastníka. Zaznamenávat budou všechno, ale uchovají jen ty nejlepší obrázky. Kromě toho chystá HP i lepší čtečky ebooků.

Projekt "casual capture" směřuje k fotografování s minimální aktivní účastí majitele fotoaparátu. V ideálním případě by uživatel připnul na své oblečení kameru, která by neustále snímala obraz a vystřihovala z něj zajímavé statické obrázky. Výzkumníci pracující na tomto projektu přiznávají, že úplná automatizace je asi nedosažitelná, ale přesto směřují k zajímavým výsledkům.

Skromnější verze systému počítá s průběžným ukládáním několika minut záznamu. Pokud se stane něco zajímavého, uživatel nějakým způsobem na tuto skutečnost upozorní, třeba slovem nebo stiskem tlačítka. Systém následně vybere z paměti záznam a vybere z něj nejlepší obrázky, které trvale uloží. Zapojení takové technologie má umožnit vytváření skutečných momentek, kde objekty fotografování nevyplaší objektiv fotoaparátu. Lidé z HP nepředpokládají, že by systémy „bezděčného fotografování“ nahradily současné fotoaparáty, ale slibují si od nich zvýšení počtu fotografií vytvořených jedním uživatelem. To by mělo také nastartovat poptávku po paměťových prvcích a následně snížit jejich ceny.

Čočka v brýlích

V ideálním případě by uživatel ani nemusel vědět, že je kamera v provozu. Přitom vyvíjený přístroj bez klasického hledáčku má zabírat bude přibližně stejný prostor, který je v zorném poli uživatele. Toho chtějí vývojáři HP dosáhnout ukrytím optiky například v obroučce brýlí nebo někde jinde na hlavě. Samotné snímání obrázků, byť s umístěním optiky v obroučce brýlí, není technicky takový problém jako automatická selekce nejlepších obrázků a jejich formátování. K dalšímu výzkumu nyní slouží dvojice přístrojů. Jedním je malá kamera připojená kabelem k paměťové jednotce s velkou kapacitou, druhým pak první prototyp kamery zabudovaný do brýlové obroučky. Tento aparát snímá pět záběrů za sekundu do bufferu s kapacitou 25 snímků.

Hledání lepších e-knih

Vývojáři v britském Bristolu pracují i na další zajímavosti, kterou má být čtečka elektronických knih, který bude maximálně simulovat vlastnosti reálné knihy. Jedním z hlavních prvků tohoto konceptu je napodobení otáčení stránek. Prototyp zařízení velikosti A4 používá TFT displej a z ASCII textu vytváří obraz připomínající rozevřenou knihu. Pro dosažení maximálně věrného efektu používá zobrazovací jednotka anti-aliasing.

Problém s jasnou kontrastní obrazovkou je v napájení. Baterie prototypu při maximálním jasu vydrží přibližně tři hodiny provozu, uživatel ale zaznamená vyšší teplotu přístroje. Obrazovka není dotyková, protože dotykové obrazovky více odrážejí světlo, o ovládání se budou starat dotykové proužky po stranách zařízení.

Diskuze (3) | I instant messaging potřebuje šifrování, říká PGP

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Dotyková obrazovka, Bristol, Stejný prostor, Zajímavý případ, Maximální jas, Zajímavý efekt, Casual, HP, Malá kamera, Ideální případ, Statická fotografie

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší