Technologické novinky HP: žádný výstřih vám teď neuteče

Vědci v laboratořích společnosti Hewlett-Packard pracují na systému, který umožní automatické zaznamenávání zajímavých událostí kolem svého vlastníka. Zaznamenávat budou všechno, ale uchovají jen ty nejlepší obrázky. Kromě toho chystá HP i lepší čtečky ebooků.

Projekt "casual capture" směřuje k fotografování s minimální aktivní účastí majitele fotoaparátu. V ideálním případě by uživatel připnul na své oblečení kameru, která by neustále snímala obraz a vystřihovala z něj zajímavé statické obrázky. Výzkumníci pracující na tomto projektu přiznávají, že úplná automatizace je asi nedosažitelná, ale přesto směřují k zajímavým výsledkům.

Skromnější verze systému počítá s průběžným ukládáním několika minut záznamu. Pokud se stane něco zajímavého, uživatel nějakým způsobem na tuto skutečnost upozorní, třeba slovem nebo stiskem tlačítka. Systém následně vybere z paměti záznam a vybere z něj nejlepší obrázky, které trvale uloží. Zapojení takové technologie má umožnit vytváření skutečných momentek, kde objekty fotografování nevyplaší objektiv fotoaparátu. Lidé z HP nepředpokládají, že by systémy „bezděčného fotografování“ nahradily současné fotoaparáty, ale slibují si od nich zvýšení počtu fotografií vytvořených jedním uživatelem. To by mělo také nastartovat poptávku po paměťových prvcích a následně snížit jejich ceny.

Čočka v brýlích

V ideálním případě by uživatel ani nemusel vědět, že je kamera v provozu. Přitom vyvíjený přístroj bez klasického hledáčku má zabírat bude přibližně stejný prostor, který je v zorném poli uživatele. Toho chtějí vývojáři HP dosáhnout ukrytím optiky například v obroučce brýlí nebo někde jinde na hlavě. Samotné snímání obrázků, byť s umístěním optiky v obroučce brýlí, není technicky takový problém jako automatická selekce nejlepších obrázků a jejich formátování. K dalšímu výzkumu nyní slouží dvojice přístrojů. Jedním je malá kamera připojená kabelem k paměťové jednotce s velkou kapacitou, druhým pak první prototyp kamery zabudovaný do brýlové obroučky. Tento aparát snímá pět záběrů za sekundu do bufferu s kapacitou 25 snímků.

Hledání lepších e-knih

Vývojáři v britském Bristolu pracují i na další zajímavosti, kterou má být čtečka elektronických knih, který bude maximálně simulovat vlastnosti reálné knihy. Jedním z hlavních prvků tohoto konceptu je napodobení otáčení stránek. Prototyp zařízení velikosti A4 používá TFT displej a z ASCII textu vytváří obraz připomínající rozevřenou knihu. Pro dosažení maximálně věrného efektu používá zobrazovací jednotka anti-aliasing.

Problém s jasnou kontrastní obrazovkou je v napájení. Baterie prototypu při maximálním jasu vydrží přibližně tři hodiny provozu, uživatel ale zaznamená vyšší teplotu přístroje. Obrazovka není dotyková, protože dotykové obrazovky více odrážejí světlo, o ovládání se budou starat dotykové proužky po stranách zařízení.

Diskuze (3) Další článek: I instant messaging potřebuje šifrování, říká PGP

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Casual, Zajímavý efekt, Ideální případ, Maximální jas, Malá kamera, Zajímavý případ, Bristol, Dotyková obrazovka, HP, Stejný prostor, Statická fotografie


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 48

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 96

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 32

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů