TechFest 2010: Deset experimentů ze stáje Microsoftu

Do Redmondu se sjeli inženýři Microsoftu a pochlubili se se svými experimenty a nápady. Vybrali jsme desítku těch nejzajímavějších, které by se mohly dostat do skutečné výroby.

Microsoft každý rok pořádá konferenci Research TechFest. Jedná se spíše o technologický dýchánek pro zvané, kteří se sjedou ze všech R&D poboček rozesetých po celém světě do redmondského ústředí, aby se svým nadřízeným pochlubili, za co že dostávali celoroční plat. Podle Microsoftu samotného se většina z těchto produktů alespoň v nějaké podobě dostane do produkce. Nejprve jako Labs projekty, z nichž mnohé se dočkají veřejného testování (Office Labs, Live Labs, Microsoft Research projekty volně ke stažení), později pak jako hotové aplikace a služby. Z těch populárních a „maloobchodních“ stojí v poslední době za zmínku Mesh, Silverlight a Photosynth.

Letošní ročník TechFestu přinesl docela velké množství novinek, většina z nich má ale před sebou ještě poměrně dlouhou cestu. Vybral jsem ty nejzajímavější.

Mobile Surface

Velký inteligentní dotykový stoleček od Microsoftu zná každý čtenář Živě, loni na jaře jste se totiž mohli podívat na speciální Týden Živě, ve kterém jsme si prohlédli pražský exemplář. Uběhl další rok a už tu máme další podobný projekt – tentokrát kapesní. Mobile Surface se skládá z kamery a projektoru. Projektor promítá obraz z počítače třeba na stůl a kamera snímá vaše pohyby, které předává připojenému počítači nebo třeba mobilu. Pokud klepnete prstem na virtuální promítanou klávesnici, kamera pohyb zachytí a převede na skutečný stisk klávesy. Mobile Surface by měl být ale schopen rozpoznávat i trojrozměrná gesta v prostoru.

Ukázka Mobile Surface v praxi (kvalitnější video na Channel9, které vyžaduje Silverlight)

Mobile Surface není jediným svého druhu, na letošním CES v Las Vegas byl totiž představen i prototyp Light Touch, který vypadá prakticky stejně. Zařízení v sobě obsahuje minipočítač s připojením k internetu, projektor s WVGA rozlišením a infračervenou kameru, která snímá pohyby vaší ruky.

Skinput a Muscle-Computer Interfaces

Multidoteky vládnou světu. Proč ale prstem klepat na obrazovku minipočítače, který musíte vytahovat z náprsní kapsy, když byste si mohli prostě klepnout na ruku – na kůži. Stejnou otázku si položil i tým z MCIs (Muscle-Computer Interfaces) a připravil dva exempláře vstupních biosenzorů. Ten první snímá elektrické impulzy ze svalstva, ten druhý pak seizmické vlny šířící se povrchem kůže a podkožním tukem.

Ukázka technologie Skinput

Skinput se skládá z jakéhosi obojku, který si navlečete pod loket a který obsahuje hromadu seizmických senzorů. Jakmile si klepnete na ruku, vyvoláte vlnu, která se bude šířit kožním povrchem až k senzorům, které zachytí její směr a sílu. Software v počítači pak na základě těchto informací vyhodnotí, na jakou část ruky jste klepli, a provede akci – třeba spustí další skladbu. Skinput by tak v upravené podobě (třeba jako součást hodinek) mohl nabídnout alternativní ovládání kapesního přehrávače nejen pro sportovce. Představte si třeba telefonní headset a hovor, který byste přijali vzájemným poklepáním palce a ukazováčku.

Multi-Image Fusion

Po hardwarových konceptech i jeden softwarový. MIF je jedno celé oddělení Microsoft Research, které se zabývá zpracováváním rastrových dat. K těm nejslibnějším projektům patří skládání panoramatických snímků z videa a tvorba „zamrzlých“ snímků z videa.

Klepněte pro větší obrázek
Projekt skládání panoramatické fotografie ze snímků videa

Záznam z kamery je stále kvalitnější, z dílčích filmových políček by tedy šlo skládat klasické panorama. Jistě, žádná gigapixelová fotografie to nebude, při kvalitním 1080p videu to ale není k zahození. Při 30 snímcích za sekundu vznikne pro skládání panoramat tolik dat, že si software vybere vždy ty nejlepší obrázky, takže z technického hlediska vznikne perfektní panorama – na rozdíl od toho klasického, kde máte na výběr zpravidla jen z několika snímků.

Klepněte pro větší obrázek
Složením snímků videa může vzniknout i působivá studie pohybu

Skládání zamrzlých fotografií by zase mohlo najít uplatnění třeba při dokumentační nebo sportovní fotografii a při studii pohybu. Software tentokráte najde ve snímcích pohybující se objekty oproti statickému pozadí a promítne je všechny v jedné fotografii.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Mount Rainier pořízený z devadesát kilometrů vzdáleného Seattlu. Na druhém snímku pak jeho vylepšená podoba, která vznikla složením množství snímků s různými optickými vlatsnostmi (různá expozice).

A do třetice ještě jedna analýza fotografií vzdáleně připomínající skládání HDR snímků. Na obrázku výše je masiv Mount Rainier pořízený z devadesát kilometrů vzdáleného Seattlu. Fotograf sice použil objektiv s velkým přiblížením, přesto mnoho detailů a barev zmizelo díky obrovské vzdálenosti, lomu světla a působení atmosféry. Pokud ale stejnou kompozici pořídíte hned několikrát s různými optickými parametry, a pak ji podobně jako HDR složíte dohromady, chytrý software vybere ze všech snímků ty nejlépe zachycené části objektu a složí z nich novou – dokonalou – fotografii. Ostatně řekli byste, že i hora na snímku vpravo byla pořízena ze vzdálenosti devadesáti kilometrů?

The Translating! Telephone

V posledních letech se objevilo několik strojových internetových překladačů. Pominu-li ty české a komerční, stojí za zmínku především překladače od Microsoftu a Googlu. A právě schopnosti toho prvního používá i projekt Transcriptor! aka The Translating! Telephone.

Ukázka technologie (kvalitnější video na Channel9, které vyžaduje Silverlight)

 

I ten umí překládat cizí text, ale rovnou i mluvené slovo třeba z VoIP komunikátoru (a časem i z mobilního telefonu). Při překladu vytvoří textový přepis diskuze, strojově ji přeloží a v reálném čase – sic podle ukázek s mírným zpožděním – jej syntetizuje umělým hlasem. Překládací systém zatím funguje pouze pro americkou angličtinu a němčinu. Pokud tedy s lasvegaským akcentem zavoláte kolegovi do Mnichova, budete spolu celkem běžně diskutovat, ačkoliv z druhé strany uslyšíte namísto Horsta strojově dokonalý americký akcent.

LiteGreen

S projektem LiteGreen přicestoval do Redmondu indický vývojový tým. Už podle názvu se bude jednat o něco šetrného, ekologického, úsporného. LiteGreen je chytrý systém pro úsporu energie v podnicích, kde se z mnoha důvodů nevypínají pracovní stanice. Ty pak spotřebovávají docela velké množství elektrické energie. LiteGreen je virtualizační technologie, která vytvoří virtuální „mašinu“ konkrétní stanice, která bude dostupná z centrálního serveru.

Takže jak by to mohlo fungovat v praxi? John v poledne opustí svou stanici a zajde si na oběd. Jeho počítač přejde do režimu spánku, ještě před tím se však obraz jeho systému synchronizuje s centrálním serverem, odkud bude jeho počítač dále k dispozici. Bude s ním tedy moci po síti dále pracovat, připojí se k němu správce sítě a Johnovy Windows se budou aktualizovat. Vše se tedy bude jevit, jakoby byla stanice stále spuštěná. Jakmile John přijde do kanceláře, počítač se opět synchronizuje se serverem, stáhnou se všechny změny a John bude moci dál pracovat. LiteGreen je tedy jakási hybridní virtualizační technologie, která v sobě kloubí výhody nativně spuštěného systému na skutečném železu s jeho snadnou přenositelnost na generický hardware.

Gustav

Pokud jste měli na základní škole rádi výtvarnou výchovu, tak teď zbystřete. Projekt Gustav si totiž klade za cíl vytvořit softwarové malířské plátno ovládané elektronickým štětcem. Že toto umí každý profesionální tablet a desítka kreativního malířského softwaru? Gustav ale není malovátko s několika štětci, ale skutečná fyzikální napodobenina barev a plátna. Vše se tedy jeví velmi realisticky a přirozeně. Malíř nemusí vůbec rozumět počítači a počítačovým modelům barev, ty se totiž striktně podřizují skutečným malířským barvám, křídám, pastelkám – malířskému hardwaru.

Gustav na videu (v první části uživatelské prostředí, v druhé pak zařízení)

OneAlbum

Fotoaparátem je dnes vybavený každý pořádný mobil a každý pátý Čech je na Facebooku. Včetně novorozeňat. Pokud se nestraníte společnosti a spadáte do věkové skupiny českých uživatelů Facebooku, je docela pravděpodobné, že vás už některý z kamarádů vystavil ve své fotogalerii. OneAlbum si klade za cíl prozkoumat všechny podobné komunitní weby, fotografie na Flickru a časem snad i další služby a vyždímat z nich všechny fotografie na kterých jste zvěnčení.

Ukázka OneAlbum (vyžaduje Silverlight)

Klepněte pro větší obrázek

Nakonec vytvoří centrální album, ve kterém budete mít všechny své fotky na jednom místě s identifikací, ze kterého webu pochází. OneAlbum přitom obsahuje algoritmus pro rozpoznávání lidského obličeje (pravděpodobně stejný jako používá Windows Live Fotogalerie), na začátku mu tedy jen předáte pár svých fotek, pro které vytvoří digitální otisk a porovná jej se svou databází. OneAlbum zůstává i nadále neveřejným projektem, který si prý rozumí s experimentálním vzorkem fotografií z Flickru, jako hotový produkt by byl ale docela užitečný (pokud Microsoft nepředežene konkurenční Google nebo jiný hráč na trhu).

Letošní TechFest toho přinesl skutečně mnoho. Za zmínku dále stojí třeba vznik několika vědeckých „cloudových“ iniciativ a zvyšování výkonu v datových centrech. V tom prvém případě se jedná o vědecké výpočetní úlohy, které zpracovává systém Azure, třeba oceánografický Ocean Azure, v tom druhém pak o nové protokoly, které by měly zrychlit a optimalizovat komunikaci mezi servery v jednom datovém centru – nebo třeba i klidně v jedné firemní rackové skříni.

Co napsat na závěr? Snad jen jediné zbožné přání: kéž by se alespoň některá z těchto novinek dostala do skutečné produkce. Docela dobře mají našlápnuto programy z balíku Multi-Image Fusion a OneAlbum. Takové skládání panoramat a složených snímků z videa je totiž ideální vylepšení pro Windows Live Fotogalerii nebo Windows Live Movie Maker.

Diskuze (22) Další článek: Mark Zuckerberg zneužíval přihlašovací údaje do Facebooku

Témata článku: Technologie, Hardware, Software, Microsoft, Digitální otisk, Mount, Webová kamera, Gustav, Statické pozadí, Hotové video, Muscle, Microsoft Silverlight, Trojrozměrný snímek, Část ruky, Chytré hodinky windows, Stejné množství, Multi, Movie Maker, Panorama, Vylepšená podoba, Ocean, Chytré hodinky s kamerou, Hodinky dotykové chytré, Windows Movie Maker, Mount Rainier


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 97

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

Vyzkoušeli jsme novou Kuki. Chce zničit prehistorickou lineární televizi

** IPTV je dle mnohých budoucnost televize ** K největším českým poskytovatelům patří Kuki ** Nyní spustila uzavřenou betaverzi své nové koncepce

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů