TechEd: I Praha bude mít své ptačí mapy

Google je v civilním mapování zatím jednička a zvláště Čechy poslední dobou docela rozmazluje. O Praze ale ví i ve vzdáleném Redmondu a chtějí to v dohledné době napravit.

Znáte mapy Bing Maps (dříve Live Maps) od Microsoftu? Pokud byste odpověděli, že zhruba tušíte, že tam nějaké jsou, ale nepoužíváte je, pravděpodobně by to byla typická odpověď. Čechy, Morava a Slezsko jsou totiž v těchto mapách slušně pokryté jen na úrovni silniční mapy od Navtequ a Praha se pak může pochlubit kvalitnějším satelitním snímkem. Sečteno a podtrženo však v případě Česka Bing mapy nenabízí ani gram přidané hodnoty a chybí také lokalizace. Při vzpomínce na stařičký Encarta World Atlas z poloviny 90. let je to docela škoda. Microsoft totiž tehdy hrál v digitálním mapování pro veřejnost první housle. S touto nelichotivou vizitkou jsem šel na berlínském TechEd Europe na soukromé setkání s Chrisem Pendletonem, který má mapy v malíku. A potěšil mě.

Ptačí oko

Microsoft se snaží pokrýt zemský povrch interpolovanými satelitními nebo leteckými snímky s rozlišením 60 centimetrů na pixel mapy. Toto by mělo být základní rozlišení pro celý svět a podobně je na tom dnes i Google. Města a zastavěnou plochu by pak rád Microsoft snímal dokonce s rozlišením 15 – 30 centimetrů na pixel, čímž se už přibližuje k leteckým snímkům Googlu (Praha a vybraná světová metropole s rozlišením okolo 10 centimetrů na pixel).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Bird's eye v Bing mapách a pohled na Eiffelovu věž ze čtyř světových stran

Bing mapy ale přeci jen disponují jednou specialitou, kterou ve velkém Google zatím nespustil – snímky z ptačí perspektivy Bird’s eye. Ty jsou na rozdíl od klasické mapy snímané pod úhlem čtyřiceti stupňů, jsou tedy mnohem realističtější, mají plastický dojem a také mnohem vyšší detail – s trochou nadsázky rozeznáte obsah dopravních značek. Bird’s eye snímky ke všemu zobrazují jeden záběr ze všech světových stran – stačí se prostě v mapě otočit.

Česko je na seznamu, počkejte!

Česko, mapy a Google

Klepněte pro větší obrázekAčkoliv má každý tendenci srovnávat mapy od Googlu s Microsoftem a dalšími poskytovateli, je třeba si uvědomit, že má Česko v případě Googlu poměrně výsadní pozici. Praha je pokrytá Street View dříve než mnohem větší Berlín, celou zemi pak pokrývá jednotná letecká mapa od Geodisu z roku 2006. V západní Evropě jsou přitom letadly snímané povětšinou pouze města, nebo dokonce jen určité úseky. (na obrázku: pokrytí Street View v Evropě)

Po několika letech focení a zpracovávání dnes Microsoft touto formou zpřístupnil četné oblastní v USA (především východní pobřeží) a prakticky všechny západoevropské metropole. Praha doposud chybí, nemohl jsem se tedy Chrise nezeptat, kde se stala chyba. A jeho odpověď dává jistou naději, Česko republiku totiž Microsoft alespoň v případě mapování řadí do regionu západní Evropy, i do Prahy tedy jednou přilétnou letadélka se speciálními kamerami Ultracam a i zde se budeme kochat fotkami z ptačí perspektivy. Teď je spíše nasnadě otázka, kdo bude rychlejší. Může to být totiž i Google, který neoficiálně nabízí prakticky stejné obrázky ve své aplikaci Building Maker.

Bird’s eye je z hlediska exkluzivity odpovědí Redmondu na Street View. Není to ale zcela přesné, Microsoft totiž stejným způsobem nafotil ulice San Francisca a Seattlu nějaký čas před Googlem, pilotní projekt ovšem z důvodu nejasné ekonomické návratnosti v ústředí nedostal zelenou, a tak dnes města brázdí automobily a tříkolky s logem Googlu. Je to škoda, konkurenční prostředí by zde totiž možná dokázalo divy (viz snímání interiérů na Zlatých Stránkách).

Google a autonavigace? Zapotí se...

Klepněte pro větší obrázekA co budoucnost? Už ji všichni dobře znáte, bude to augmentovaná (rozšířená) realita, která se promítne i do map. Toto anglické slovíčko zatím nemá žádný zažitý český překlad, v praxi se ale jedná o propojování reality s dalšími umělými vrstvami. Prvním příkladem tohoto kostrbatého popisu jsou třeba programy, které zachytí obraz z kamery mobilního telefonu a podle GPS a kompasu ( později podle přímého rozpoznání objektů v obrazu) určí, kde se nalézáte, co je na fotce a označí místo třeba na mapě, zobrazí blízké hotely, záznam z Wikipedie aj.

Nakonec jsem se nemohl Chrise nezeptat na novou turn-by-turn navigaci, kterou Google nedávno představil na své platformě Android 2.0. Odpověď byla celkem předvídatelná, Chris kroutil hlavou a s velkým sebevědomím vyřkl jasný ortel: „My spoléháme na data našich dodavatelů, kteří to umí. Jestli do toho chce jít Google sám, bude to mít sakra těžké.“

Jestli to bude mít v mapování planety těžší Google nebo Microsoft, ukáže až čas, zdá se ale, že se v Redmondu konečně pomalu hnuly ledy (nebo se na to pohnutí přinejmenším chystají) a Microsoft si konečně uvědomí, že svět kvalitních map nekončí na manhattanském přístavním molu A1.

Diskuze (6) Další článek: Google chystá změnu Gmailu ve stylu Google Wave

Témata článku: Microsoft, Google, Web, Internet, Mapy, Praha, Jasná odpověď, Mapa, Jednotná mapa, Speciální kamera, Mobilní telefony s navigací GPS, Street, View, První příklad, Satelitní snímek, Bing Maps, GPS navigace s kamerou, Světová metropole, Slezsko, Letecký snímek, Velká naděje, Letecká mapa

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů