TechEd: I Praha bude mít své ptačí mapy

Google je v civilním mapování zatím jednička a zvláště Čechy poslední dobou docela rozmazluje. O Praze ale ví i ve vzdáleném Redmondu a chtějí to v dohledné době napravit.

Znáte mapy Bing Maps (dříve Live Maps) od Microsoftu? Pokud byste odpověděli, že zhruba tušíte, že tam nějaké jsou, ale nepoužíváte je, pravděpodobně by to byla typická odpověď. Čechy, Morava a Slezsko jsou totiž v těchto mapách slušně pokryté jen na úrovni silniční mapy od Navtequ a Praha se pak může pochlubit kvalitnějším satelitním snímkem. Sečteno a podtrženo však v případě Česka Bing mapy nenabízí ani gram přidané hodnoty a chybí také lokalizace. Při vzpomínce na stařičký Encarta World Atlas z poloviny 90. let je to docela škoda. Microsoft totiž tehdy hrál v digitálním mapování pro veřejnost první housle. S touto nelichotivou vizitkou jsem šel na berlínském TechEd Europe na soukromé setkání s Chrisem Pendletonem, který má mapy v malíku. A potěšil mě.

Ptačí oko

Microsoft se snaží pokrýt zemský povrch interpolovanými satelitními nebo leteckými snímky s rozlišením 60 centimetrů na pixel mapy. Toto by mělo být základní rozlišení pro celý svět a podobně je na tom dnes i Google. Města a zastavěnou plochu by pak rád Microsoft snímal dokonce s rozlišením 15 – 30 centimetrů na pixel, čímž se už přibližuje k leteckým snímkům Googlu (Praha a vybraná světová metropole s rozlišením okolo 10 centimetrů na pixel).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Bird's eye v Bing mapách a pohled na Eiffelovu věž ze čtyř světových stran

Bing mapy ale přeci jen disponují jednou specialitou, kterou ve velkém Google zatím nespustil – snímky z ptačí perspektivy Bird’s eye. Ty jsou na rozdíl od klasické mapy snímané pod úhlem čtyřiceti stupňů, jsou tedy mnohem realističtější, mají plastický dojem a také mnohem vyšší detail – s trochou nadsázky rozeznáte obsah dopravních značek. Bird’s eye snímky ke všemu zobrazují jeden záběr ze všech světových stran – stačí se prostě v mapě otočit.

Česko je na seznamu, počkejte!

Česko, mapy a Google

Klepněte pro větší obrázekAčkoliv má každý tendenci srovnávat mapy od Googlu s Microsoftem a dalšími poskytovateli, je třeba si uvědomit, že má Česko v případě Googlu poměrně výsadní pozici. Praha je pokrytá Street View dříve než mnohem větší Berlín, celou zemi pak pokrývá jednotná letecká mapa od Geodisu z roku 2006. V západní Evropě jsou přitom letadly snímané povětšinou pouze města, nebo dokonce jen určité úseky. (na obrázku: pokrytí Street View v Evropě)

Po několika letech focení a zpracovávání dnes Microsoft touto formou zpřístupnil četné oblastní v USA (především východní pobřeží) a prakticky všechny západoevropské metropole. Praha doposud chybí, nemohl jsem se tedy Chrise nezeptat, kde se stala chyba. A jeho odpověď dává jistou naději, Česko republiku totiž Microsoft alespoň v případě mapování řadí do regionu západní Evropy, i do Prahy tedy jednou přilétnou letadélka se speciálními kamerami Ultracam a i zde se budeme kochat fotkami z ptačí perspektivy. Teď je spíše nasnadě otázka, kdo bude rychlejší. Může to být totiž i Google, který neoficiálně nabízí prakticky stejné obrázky ve své aplikaci Building Maker.

Bird’s eye je z hlediska exkluzivity odpovědí Redmondu na Street View. Není to ale zcela přesné, Microsoft totiž stejným způsobem nafotil ulice San Francisca a Seattlu nějaký čas před Googlem, pilotní projekt ovšem z důvodu nejasné ekonomické návratnosti v ústředí nedostal zelenou, a tak dnes města brázdí automobily a tříkolky s logem Googlu. Je to škoda, konkurenční prostředí by zde totiž možná dokázalo divy (viz snímání interiérů na Zlatých Stránkách).

Google a autonavigace? Zapotí se...

Klepněte pro větší obrázekA co budoucnost? Už ji všichni dobře znáte, bude to augmentovaná (rozšířená) realita, která se promítne i do map. Toto anglické slovíčko zatím nemá žádný zažitý český překlad, v praxi se ale jedná o propojování reality s dalšími umělými vrstvami. Prvním příkladem tohoto kostrbatého popisu jsou třeba programy, které zachytí obraz z kamery mobilního telefonu a podle GPS a kompasu ( později podle přímého rozpoznání objektů v obrazu) určí, kde se nalézáte, co je na fotce a označí místo třeba na mapě, zobrazí blízké hotely, záznam z Wikipedie aj.

Nakonec jsem se nemohl Chrise nezeptat na novou turn-by-turn navigaci, kterou Google nedávno představil na své platformě Android 2.0. Odpověď byla celkem předvídatelná, Chris kroutil hlavou a s velkým sebevědomím vyřkl jasný ortel: „My spoléháme na data našich dodavatelů, kteří to umí. Jestli do toho chce jít Google sám, bude to mít sakra těžké.“

Jestli to bude mít v mapování planety těžší Google nebo Microsoft, ukáže až čas, zdá se ale, že se v Redmondu konečně pomalu hnuly ledy (nebo se na to pohnutí přinejmenším chystají) a Microsoft si konečně uvědomí, že svět kvalitních map nekončí na manhattanském přístavním molu A1.

Témata článku: Google, Microsoft, Web, Internet, Mapy, View, Satelitní snímek, Bing Maps, Praha, Street, Jednotná mapa, Mobilní telefony s navigací GPS, Mapa, Letecká mapa, Jasná odpověď, Letecký snímek, Velká naděje, GPS navigace s kamerou

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Zwick 10. 11. 2009 18:25:50
    Samozřejmě, že jsou adresovatelné. Jen nejsou vyhledatelné.
  • Jakub Čížek 10. 11. 2009 15:24:25
    Nelze než souhlasit. Je to takový paradox, že světové mapy má MS v malíku...
  • Jakub Čížek 10. 11. 2009 15:19:25
    To ano, jenže Google tyto snímky používá pouze interně pro generování...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

Včera | Stanislav Janů | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky