TechEd 2004 živě na Živě.cz – 1. část

Právě dnes odstartoval 4 denní maratón pro IT profesionály. Především vývojáři a IT administrátoři se na tento týden sjeli do amsterdamského konferenčního centra RAI lační po informacích jakkoli týkajících se společnosti Microsoft. Začala největší evropská akce v podání Microsoftu - TechEd 2004.

Jak vyplývá už ze zmíněného složení posluchačské komunity, TechEd se proti posledním rokům příliš nezměnil a přináší novinky z oblastí kolem produktů pro vývoj SW, serverových platforem, bezpečnostních produktů a v neposlední řadě také softwaru pro mobilní zařízení.

Service pack 2 pro Windows XP

Téma posledních dní na většině online zpravodajstvích ze světa IT se pochopitelně ujalo i zde. Service Pack 2 zde byl detailně představen, zároveň každý účastník dostal Release Candidate 1, který je k dispozici k vyzkoušení již od března, v rámci infopacku při registraci. Podle posledních informací by Release Candidate 2 (pravděpodobně poslední testovací verze) měl být dokončen během jednoho měsíce.

Vůbec poprvé Microsoft veřejně začal upozorňovat na možné dopady spojené s instalací nejnovějšího balíčku. Již před časem se objevila informace o tom, že instalace Service packu 2 může znamenat znefunkčnění některých aplikací na instalovaném operačním systému. Dnes tento fakt potvrdil i Tom Pillo, tiskový mluvčí společnosti Microsoft. Vše je dáno tím, že nejnovější update není pouhým distríbutorem oprav, nýbrž obsahuje významné změny operačního systému především z pohledu ochrany síťových připojení, paměti, zabezpečení elektronické komunikace a prohlížení internetu. S ohledem na tuto situaci plánuje Microsoft zřízení bezplatné linky podpory.

Kernel Windows CE Open Sourcem

Dalším významným ohlášením je zpřístupnění zdrojového kódu systému Windows CE. Při představení nejnovějšího produktu Microsoft Windows CE 5.0 s novými licenčními podmínkami se tak tento operační systém stal vůbec prvním produktem společnosti Microsoft s možností dělat změny uvnitř systému a prodávat ho dále s přidanou hodnotou. To by mohlo mít celkem významný vliv na rozšíření této mobilní platformy a také na oblíbenost OS Windows CE mezi developery. Oznámenými novinkami ve Windows CE 5.0 je vylepšení výkonu v síti, což by mělo mít za následek zvýšení rychlosti procesního zpracování dat, ještě hezčí novinkou je integrovaný Direct3D Mobile, umožňující ještě dále obohatit grafické aplikace na mobilním zařízení.

Express Edition má i Microsoft

Celkem logicky si chce Microsoft podchytit potenciální vývojáře již v útlém produktivním věku, na což reagoval uvedením nové produktové řady s označením Express Edition. Do této řady jsou zahrnuty produkty z nejnovějšího „balíku“ Visual Studio 2005, tedy Visual C#, Visual C++, Visual J#, Visual basic, atd. Takto osekané produkty jsou pak určeny především pro studenty, fakulty vysokých škol a specializované střední školy, nebo pro programátory, kteří mají vývoj SW jako hobby. Tato produktová řada se, jak již pod označením Express bývá zvykem, odlišuje především licenčními podmínkami a absencí některým profesionálních modulů a navíc obsahuje stejně expresní produkt SQL Server 2005. Již zmiňovaný vývojářský balík Visual Studio 2005 by již měl být v betaverzi ke stažení na MSDN.

Bezpečnost serverů v novém hávu

Pouze okrajově (během zítřka budou k dispozici detailnější informace) se TechEd dotkl problému zabezpečení serverových platforem. Krátce byl představen nejnovější ISA server (Internet security and acceleration server) ve verzi 2004, který už dnes není zas až takovou novinkou. Právě podle zevrubného představení by se nová verze měla odlišovat především ovládáním tohoto softwaru, přímo při prezentaci byl největší význam směřován na snadnější definování bezpečnostních scénářů.

Navíc byly oznámeny smlouvy o OEM partnerství s dalšími harwarovými firmami Pyramid Computers, RimApp a Wortmann, které se zavázaly k vývoji hardwarových řešení rozšiřujících funkčnost ISA Serveru 2004. Současně byla podepsána smlouva mezi společnostmi Microsoft a HP o společném vývoji hardwarového bezpečnostního řešení. Své vlastnosti by tak měly sloučit produkty server HP Proliant DL320 (firewall/VPN/Cache) a na něm běžící ISA Server 2004.

Rovněž se objevily první informace o připravovaném Service packu pro Windows 2003 Server, který by měl obsahovat významný balík aplikací včetně systému hodně podobnému Intrusion detection systému. V současné době ale nemáme více informací, světlo do této problematiky by mohl vnést Steven Adler, Senior Security Specialist společnosti Microsoft. Rozhovor s ním bude otisknut ve čtvrtek 1. července.

Váš názor Další článek: TechEd: Ptejte se vedoucího pracovníka pro bezpečnostní strategii

Témata článku: Microsoft, Windows, Živě, Nejnovější produkt, Poslední aplikace, Poslední verze, Poslední betaverze, Adler, Poslední update, Pyramid, Mobilní Windows, Produktivní věk, Hobby


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně