Tardat 3 Combo: hovory lapené v síti

V současné době snad každá firma uvítá možnost sledovat náklady na hovorné. Většina pobočkových telefonních ústředen je pro tento účel vybavena možností registrovat odchozí popř. i příchozí hovory. Testovali jsme zařízení Tardat 3 Combo a Tarflex, které umí tímto způsobem pracovat s ústřednami různých výrobců.
Milan Nehasil: V současné době snad každá firma uvítá možnost sledovat náklady na hovorné. Většina pobočkových telefonních ústředen je pro tento účel vybavena možností registrovat odchozí popř. i příchozí hovory. Testovali jsme zařízení Tardat 3 Combo a Tarflex, které umí tímto způsobem pracovat s ústřednami různých výrobců.

Ve Windows jako doma
Program TARDAT 3 Combo byl vyvinut pro operační systém Windows 9x, NT/2000. Je plně síťový a umí obsluhovat najednou až 16 ústředen, které připojíte do programu po síti.

Ústředna zaregistruje datum a čas hovoru, číslo linky, volané číslo, délku hovoru a další údaje a předá je programu. Pro zpracování těchto dat máte k dispozici několik druhů přehledů o telefonním provozu seřazených podle různých kriterií. Na každém listu přehledu máte možnost tisknout, exportovat a ukládat data, nastavit, jak se budou data zobrazovat a další funkce. Pobočky můžete seskupovat do skupin nebo u tarifních dat některých ústředen využívat jejich zúčtovací kódy. V menu Nástroje naleznete několik dalších funkcí pro práci s daty jako jsou archivace a export dat, tisk faktur a účtenek, hotelový provoz, editace hovoru a další.

Mezi zajímavé novinky, které do programu přibyly od poslední verze, patří např. funkce „Zkouška hovoru“, kdy zadáte z jakého čísla kam chcete volat, v jakou dobu, jak dlouho a program vypočte cenu hovoru. Ovšem funkce, která vybere nejlevnější cenu hovoru v závislosti na směru volání již bývá obsažena přímo v novějších ústřednách.

Další novinkou je monitor hovorů, což je funkce která zajistí aktualizaci údajů z ústředny ve vámi nastaveném intervalu od 2 do 1 000 sekund. Nejedná se o monitorování v pravém slova smyslu, kde byste viděli právě probíhající hovory. Jsou to údaje o právě uskutečněných hovorech. Většina telefonních ústředen totiž posílá data o hovoru až po jeho ukončení.

V položce Konfigurace nastavujete typ ústředny, ze které budete přijímat data, uživatele, kteří budou s programem pracovat, a pokud bude program používán v síti, také konfiguraci připojení sítě. Poslední položkou konfiguračního menu je zařízení Tarflex (viz dále).

Konfigurace dále poskytuje možnost nastavení téměř všeho, co je potřeba pro správnou tarifikaci. Například konstanty pro pseudotarifikaci, editaci tarifů jednotlivých operátorů, ale také oprávnění pro jednotlivé uživatele programu v úrovních správce, technik a uživatel. Tzv. Kniha přístupů automaticky uchovává záznamy o tom, kdo a co s programem dělal.

V programu jsou zapsány formáty tarifních dat více než 80 ústředen.

Šité na míru
Jako další produkt prodává firma Tartek buffer s názvem Tarflex, který přijímá tarifní data od pobočkové telefonní ústředny. Uchovává je ve své paměti a podle potřeby je předá ke zpracování. Kapacita paměti Tarflexu umožňuje uchovat data o 3 až 6 tisících telefonních hovorech podle typu telefonní ústředny.

Pokud vaše ústředna umí zpracovat tarifní 16kHz impulsy, je dobré tuto službu využít pro přesnou tarifikaci hovorů. K propojení počítače s pamětí Tarflex můžete použít speciální protokol TarWin.

Není se čeho bát
Zařízení bylo při testech připojeno k telefonní ústředně Panasonic 6/16 a fungovalo bez problémů po celou dobu testů. Konfigurace programu je trochu náročnější, ale instalační příručka vás spolehlivě provede celým nastavením.

Samotný program Tardat 3 Combo poplatky za hovorné nesníží, ale evidence hovorů má značný psychologický efekt. To se podle praktických zkušeností projeví poklesem telefonních poplatků o 20 až 30 procent.

tarifikační software Tardat 3 Combo
zdroj: Tartek-Opletal, Brno
Telefon: (05) 43 24 04 02
cena: vč. DPH
do 30 poboček 5 370 Kč
do 155 poboček 9 880 Kč
do 512 poboček 21 850 Kč
přídavný buffer Tarflex
Tarflex 6 950 Kč
Tarflex Plus 7 950 Kč

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: Acer TravelMate 730: kancelář v tašce

Témata článku: Windows, Síť, Telefonní číslo, Hovor, Combo, Speciální protokol, Tar, TARF, Probíhající hovor


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 2

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11