Tardat 3 Combo: hovory lapené v síti

V současné době snad každá firma uvítá možnost sledovat náklady na hovorné. Většina pobočkových telefonních ústředen je pro tento účel vybavena možností registrovat odchozí popř. i příchozí hovory. Testovali jsme zařízení Tardat 3 Combo a Tarflex, které umí tímto způsobem pracovat s ústřednami různých výrobců.
Milan Nehasil: V současné době snad každá firma uvítá možnost sledovat náklady na hovorné. Většina pobočkových telefonních ústředen je pro tento účel vybavena možností registrovat odchozí popř. i příchozí hovory. Testovali jsme zařízení Tardat 3 Combo a Tarflex, které umí tímto způsobem pracovat s ústřednami různých výrobců.

Ve Windows jako doma
Program TARDAT 3 Combo byl vyvinut pro operační systém Windows 9x, NT/2000. Je plně síťový a umí obsluhovat najednou až 16 ústředen, které připojíte do programu po síti.

Ústředna zaregistruje datum a čas hovoru, číslo linky, volané číslo, délku hovoru a další údaje a předá je programu. Pro zpracování těchto dat máte k dispozici několik druhů přehledů o telefonním provozu seřazených podle různých kriterií. Na každém listu přehledu máte možnost tisknout, exportovat a ukládat data, nastavit, jak se budou data zobrazovat a další funkce. Pobočky můžete seskupovat do skupin nebo u tarifních dat některých ústředen využívat jejich zúčtovací kódy. V menu Nástroje naleznete několik dalších funkcí pro práci s daty jako jsou archivace a export dat, tisk faktur a účtenek, hotelový provoz, editace hovoru a další.

Mezi zajímavé novinky, které do programu přibyly od poslední verze, patří např. funkce „Zkouška hovoru“, kdy zadáte z jakého čísla kam chcete volat, v jakou dobu, jak dlouho a program vypočte cenu hovoru. Ovšem funkce, která vybere nejlevnější cenu hovoru v závislosti na směru volání již bývá obsažena přímo v novějších ústřednách.

Další novinkou je monitor hovorů, což je funkce která zajistí aktualizaci údajů z ústředny ve vámi nastaveném intervalu od 2 do 1 000 sekund. Nejedná se o monitorování v pravém slova smyslu, kde byste viděli právě probíhající hovory. Jsou to údaje o právě uskutečněných hovorech. Většina telefonních ústředen totiž posílá data o hovoru až po jeho ukončení.

V položce Konfigurace nastavujete typ ústředny, ze které budete přijímat data, uživatele, kteří budou s programem pracovat, a pokud bude program používán v síti, také konfiguraci připojení sítě. Poslední položkou konfiguračního menu je zařízení Tarflex (viz dále).

Konfigurace dále poskytuje možnost nastavení téměř všeho, co je potřeba pro správnou tarifikaci. Například konstanty pro pseudotarifikaci, editaci tarifů jednotlivých operátorů, ale také oprávnění pro jednotlivé uživatele programu v úrovních správce, technik a uživatel. Tzv. Kniha přístupů automaticky uchovává záznamy o tom, kdo a co s programem dělal.

V programu jsou zapsány formáty tarifních dat více než 80 ústředen.

Šité na míru
Jako další produkt prodává firma Tartek buffer s názvem Tarflex, který přijímá tarifní data od pobočkové telefonní ústředny. Uchovává je ve své paměti a podle potřeby je předá ke zpracování. Kapacita paměti Tarflexu umožňuje uchovat data o 3 až 6 tisících telefonních hovorech podle typu telefonní ústředny.

Pokud vaše ústředna umí zpracovat tarifní 16kHz impulsy, je dobré tuto službu využít pro přesnou tarifikaci hovorů. K propojení počítače s pamětí Tarflex můžete použít speciální protokol TarWin.

Není se čeho bát
Zařízení bylo při testech připojeno k telefonní ústředně Panasonic 6/16 a fungovalo bez problémů po celou dobu testů. Konfigurace programu je trochu náročnější, ale instalační příručka vás spolehlivě provede celým nastavením.

Samotný program Tardat 3 Combo poplatky za hovorné nesníží, ale evidence hovorů má značný psychologický efekt. To se podle praktických zkušeností projeví poklesem telefonních poplatků o 20 až 30 procent.

tarifikační software Tardat 3 Combo
zdroj: Tartek-Opletal, Brno
Telefon: (05) 43 24 04 02
cena: vč. DPH
do 30 poboček 5 370 Kč
do 155 poboček 9 880 Kč
do 512 poboček 21 850 Kč
přídavný buffer Tarflex
Tarflex 6 950 Kč
Tarflex Plus 7 950 Kč

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: Acer TravelMate 730: kancelář v tašce

Témata článku: Windows, síť, Probíhající hovor, Telefonní číslo, TARF, Tar, Speciální protokol, Combo, Hovor


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky