Tápete při volbě správného ovladače? My také

Názor na to, které ovladače jsou pro hardware nejlepší, se různí člověk od člověka. Tuto problematiku nelze brát na lehkou váhu, ovladače jsou to, co dělá stabilitu či nestabilitu PC a mají do velké míry vliv na jeho výkon. Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti.

Omezme se rovnou na operační systém Windows. Ovladače pro jiné systémy jsou kapitola sama pro sebe. Setkáváme se se spoustou lidí, co nad ovladači nepřemýšlejí. Způsobů, jak k této problematice přistupovat je několik. Pojďme se trochu zamyslet nad tím, jaké jsou jednotlivé výhody a nevýhody různých, často se prolínajících, přístupů.

Když to funguje, neřeším to

Soudě dle počítačů, které se mi dostaly do rukou po instalaci operačního systému, patří do této skupiny většina uživatelů samouků. Spokojí se s ovladači dodávanými k operačnímu systému.

Výhoda – drivery jsou dodávány Microsoftem, měly by tedy být vyzkoušené a osvědčené. Normálnímu člověku většinou k životu stačí. Zvukovka hraje, grafická karta zobrazuje, disky fungují, klávesnice i myš taktéž. Proč si lámat hlavu nějakými rozšířenými funkcemi či nižším výkonem? Většinou je to škoda, s ovladači od výrobce má člověk více možností.

Klepněte pro větší obrázek

Standardní ovladače k tiskárně HP dodávané s Windows

Klepněte pro větší obrázek

Novější ovladače od výrobce

Pokud něco po instalaci OS nechodí, prohrábnou instalační CD a v lepším případě cíleně nainstalují prastarý ovladač, v horším případě nainstalují vše, nač jde po spuštění autorunu klepnout.

Používám zásadně ovladače z CD

Tato filozofie vychází z myšlenky, že výrobce musel na CD dát nejkvalitnější a osvědčené ovladače. Na internetu jsou novinky, které nejsou vyzkoušené a budou mít určitě spoustu nevychytaných chyb.

Žel bohu, často tomu tak nebývá. Kdyby lidé nedělali chyby, možná by to tímhle způsobem šlo. Vzpomeňte však na starší aféru firmy VIA s poškozováním velkých souborů při jejich kopírování. Ta postihla čipsety KT133, KT133A a KT266 s jižními můstky VIA686B. Chybu napravila až novější revize ovladačů.

Často jde taky jen o lenost pátrat po tom, jestli není něco nového.

Nutno však poznamenat, že to někdy opravdu jinak nejde. Většinou je to u OEM výrobků, u nichž se člověk ani z tištěného spoje nedopátrá, kdo za produktem stojí. Vězte, že shánět po internetu uživatelem smazané DOSovské ovladače pro externí CD-ROMku podle torza, které zůstalo v autoexecu, není zrovna legrace. Podobné je to i u starších produktů, jejichž podporu na webu již výrobce ukončil.

Ovladače řeším jen při instalaci Windows

Lidi z této skupiny bychom mohli označit za uvědomělé, opatrné a pohodlné. Při instalaci stáhnou pro všechen hardware aktuální a prověřené ovladače. Když vše běhá jak má a neobjeví se žádná chyba, ovladače setrvají do nové instalace. Nejsou problémy s pozůstatky po odinstalaci ovladačů, odpadá i riziko, že Windows změnu ovladačů nerozchodí. Nevýhoda je, že časem ovladače zastarají.

Jsem konzervativní, sázím na jistotu

Uživatelé opatrnější volí starší drivery, u kterých je ze zkušeností zřejmé, že neobsahují nějakou kritickou chybu. Čas od času je pak obmění. Ideální se tak jeví použití ovladačů s certifikací WHQL. Zkratka WHQL znamená Windows Hardware Quality Labs. Tyto ovladače jsou podrobeny sérii zkoušek na různých konfiguracích. Na základě jejich výsledků pak dostanou od Microsoftu digitální podpis a zmizí tak dialogové okno, které vídáme při instalaci většiny driverů.

Klepněte pro větší obrázek

Ovladače bez certifikace WHQL, kdo by tento dialog neznal.

 

Ani WHQL však neznamená, že jsou ovladače bezchybné, nebo lepší než verze bez certifikace.

Další možnost, jak se vyhnout problémům se stabilitou je vzít předposlední verze ovladačů, po nichž výrobce nevydal update pro kritickou chybu.

Experimenty jsou moje hobby

Skupinka, která je extrémním opakem ortodoxních cédéčkářů. Drží se tvrzení, že poslední ovladače jsou nejkvalitnější, nejrychlejší a nejdokonalejší, protože mají za sebou nejdelší vývoj.

Často člověku nedá nevyzkoušet, co se změnilo a co je v ovladačích nového. Opakované instalace a odinstalace ovladačů chtě nechtě zanechají v systému nepořádek.

Další nevýhodou je, že ovladače nejsou důkladně prověřeny na masách, a dotyčný je tak trochu pokusným králíkem. V případě beta verzí ovladačů to platí dvojnásob.

Také bych sem zařadil lidi s alternativní drivery sestavené fanoušky, kteří ovladači žijí. Často jde o kompilát z několika různých balíků ovladačů, sestavený za účelem co nejvyššího výkonu. Chybí jim jediné, posvěcení výrobcem.

Najdete se?

Poznali jste se v některé z uvedených skupin? Nebo patříte do nějaké, kterou jsme zde opomenuli? Pátráte po nejvhodnějších ovladačích? Srovnáváte výkony různých revizí ovladačů? Který přístup vám připadá nejlepší? A z jakého důvodu? Připojte svůj názor ke článku.

Témata článku: Hardware, Windows, Tištěný spoj, Předposlední verze, Ovladače, Ovladač, Různé systémy, Extrémní systém, Hobby, Různí výrobci, Pokusný králík

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu